Diyet

Zahide Yetiş Pirinç Diyeti ile 2 Ayda 8-14 Kilo Zayıflayın!

Zahide Yetiş Pirinç Diyeti, Show TV’de yayımlanan Zahide Yetiş’le programında konuşuldu ve bu diyetin 2 ay içerisinde 8 ile 14 kilo arasında zayıflattığından bahsedildi. Pirinç yutarak zayıflama yöntemi 2 ay boyunca uygulanıyor ve sonrasında tekrar uygulanmak istendiğinde 3 ay gibi bir bekleme süresi oluyor. Çiğ pirinç diyeti, pirinç yutma diyeti, pirinç yutarak zayıflamak diye bilinen bu yöntemin inceliklerini yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız.

Pirinç diyeti, pirincin içeriği sayesinde açlık hissini bastırması ve tok tutarak kilo vermeye yardımcı olması temel alınarak hazırlanmış bir diyet. Pirinç tüketmekten başka herhangi bir kısıtlama veya ekstra bir uygulama yapmanıza gerek kalmıyor. Tek yapmanız gereken sabahleyin çiğ pirinç yutmak ve sonrasına tatlı krizleri, ani açlık krizleri sona erecek ve iştahınız kapanacak. Bu sayede daha az besin tüketip, daha hızlı bir şekilde kilo verebileceksiniz.

pirinç yutma diyeti

Pirinç Yutarak Zayıflanır Mı?

Her gün sabahları çiğ pirinç yutarak diyetlerdeki gibi bir zayıflama etkisi göremezsiniz. Bu diyetin temel aldığı nokta iştah kapatmak ve daha az besin tüketmek. Bu nedenle pirinç yutarak zayıflayabilirsiniz diyebiliriz. Pirinç midede şiştiği ve parçalandığında tok tutucu maddeler yaydığı için kendinizi aç hissetmezsiniz. Doğal olarak bütün gün boyunca daha az yemek yersiniz ve aldığınız kalori miktarı azalır.

Kalori açığı oluşturarak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Pirinç yutarak zayıflamak da bunu en iyi şekilde sağlamaya yardımcı olacaktır. Pirinç yutmak istemeyenler aynı şekilde yulaf, çavdar, kepek de yutabilirler. Hemen hemen aynı etkileri gösteren bu uygulama ile kalori açığı yaratıp yaz ayları yaklaşırken fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

pirinç yutarak zayıflama

Pirinç Diyeti Nasıl Yapılır?

Show TV ekranlarında Zahide Yetiş’in anlattığı ve uygulamayı düşündüğü pirinç ile zayıflama yöntemi uygulama konusunda oldukça basit bir yöntem. Zahide Yetiş Pirinç Diyeti, 60 gün boyunca uygulanabilen bir diyettir. 60 gün sonrasında tekrar uygulanmak istendiğinde en az 3 ay beklemek gerekmektedir. Bu nedenle uzun süre uygulanması tavsiye edilmez.

Diyeti uygulamak için her sabah aç karnına 1 çiğ pirinç tanesi yutarak başlıyorsunuz. Sonrasında her gün birer birer artırarak 30 gün boyunca pirinç yemeye devam ediyorsunuz. Yani 30. güne gelindiğinde sabah 30 adet çiğ pirinç tanesi yutmanız gerekiyor. 30 günü tamamladıktan sonra tam tersi bir uygulama yaparak pirinç tanelerini birer birer azaltmaya başlıyorsunuz.

Sabahları pirinci bir bardak ılık su ile beraber yutmanız gerekiyor. Yuttuktan sonra üstüne bir bardak daha su içiyorsunuz. Bu şekilde mideye yayılması daha kolay ve hızlı bir şekilde oluyor.

pirinç yutma diyeti

Zahide Yetiş Pirinç Diyeti Kaç Kilo Zayıflatıyor?

Zahide Yetiş Pirinç diyeti ile zayıflayanlar 60 gün boyunca çiğ pirinç yutarak bu süreçte 8-14 kilo arasında zayıfladıklarını dile getiriyorlar. Diyeti harfi harfine yerine getirdiklerini ve beslenmelerine çok fazla dikkat etmedikleri halde en az 8 kilo verdiğini söyleyenler var. Eğer bu diyetle birlikte yediklerinize de dikkat edip, bir de spor yaparsanız daha fazla kilo verebilme ihtimaliniz de bulunuyor.

Diyetin herhangi bir zararı bulunmuyor, ancak yine de diyete başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Pirinç yutarak zayıflamak tam manasıyla bir diyet değildir. Sadece iştah kapatmak için uygulanan bir yöntemdir. Sadece bu diyete bel bağlamayıp, düzenli bir beslenme hayatına geçmenizi de tavsiye ediyoruz. Bu diyet ile birlikte yaşam boyu uygulayabileceğiniz, sağlıklı ve fit bir görünümde kalabileceğiniz Intermittent Fasting diyetini uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Geçici şok diyetler yerine kaliteli ve dengeli bir beslenme uygulamak ömür boyu fit ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır.

Pirinç’in Faydaları

Kolesterol içermez pirinç yemek çok basit bir sebeple sağlık için son derece yararlıdır çünkü zararlı yağ, kolesterol veya sodyum içermez. Dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Pirinç dünyanın en çok kullanılan ve yenen gıdalarından biridir çünkü maliyetsiz ucuz lezzetli ve tok tutar. Türkiye’de sofraların vazgeçilmezidir.

Pirinçte karbonhidrat miktarı bol olduğu için, vücuda yakıt sağlıyor ve beynin normal işleyişine yardımcı oluyor. Alzheimer’a karşı koruyor. Esmer pirinç gibi, tam tahıllı pirinç de birçok kanser türlerine karşı koruma sağlayabilen çözünmez lif bakımından çok zengindir. Pek çok bilim adamı ve araştırmacı, bu tür çözünmez liflerin kanserli hücrelerin gelişimi ve metastazına karşı vücudu korumak için hayati değerleri taşıdığına inanıyor.

Pirinç bilindiği gibi en çok üretilen ve tüketilen ülke Çin’dir. Çin’de oldukça fazla tüketilmesinin nedeni ise yüksek besin değerlerine sahip olması ve yetiştirilmesinin o bölgede kolay olmasıdır. Hem lezzetli hem de oldukça fazla besin değeri içermesi bir çok alanda yoğun talep görmesini sağlamaktadır. Genelde sporcularda karbonhidrat takviyesi olarak da tüketildiği gözlemlenebilir. Kendi içerisinde kalite çeşitleri olan pirinç kesinlikle diyet konusunda da oldukça etkilidir. Yüksek doygunluk hissi sayesinde pirinç diyeti kesinlikle herkesin denemesi gereken bir yöntemdir.

Neden Pirinç Diyeti?

Pirinç düşük kalori değerine sahip, besleyici ve gerçekten tokluk hissi veren bir besindir. Biz kültürel olarak pirinç pilavının yanında farklı yemeklerle beraber yemeye alışkın olsak da pirinç tek başına tüketildiği durumlarda da oldukça besleyicidir. Pirinç tüketimi yaptıktan sonra yemek hızınıza bağlı olarak bir tokluk hissi yaşayacaksınız. Bir çok sporcunun da pirinç pilavı ve tavuk ile beslenerek ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein değerlerini aldığı da gözlemlenmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 3.8 / 5. Toplam oy sayısı: 167

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu