Zayıflama

Yağ Yakan Besin Listesi

Kilo ermek, obeziteyle baş etmek için diyet şart. Ancak; yalnızca diyet yapmak yeterli olmuyor. Kişilerde daha önceden var olan yağların eritilmesi başlı başına bir durum. Fazla kilolardan kurtulmuş olunsa bile mevcut olan yağlar, kişileri fiziksel anlamda kilolu gösterdiği gibi çeşitli hastalık riskleri taşıyor. Bu noktada yağ yakıcı özelliği olan besin ve gıdalar önem kazanıyor. Fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin mutlaka yağ yakan besin listesi hakkında bilgi sahibi olması gerek.

Yağların yakılması konusunda pek çok yanlış bilgi var. Yağ yakıcı ilaçlar, yağ yakıcı haplar kesinlikle tavsiye edilmemektedir. İnanılmaz etkileri olduğu söylense de bu tür ürünlere yönelmemekte fayda var. Yağların yakılması için doğal yollarla başvurulmalıdır. Doğal besin ve gıdalar, yağların yakılmasında etkili oldukları gibi sağlık açısından da büyük öneme sahiptirler. Başta yumurta, somon, avokado olmak üzere uzun bir liste sıralanıyor.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Demir minerali kaynağı ve lif zengini olan yeşil yapraklı sebzeler, yağların yakılmasında oldukça etkili. Ispanak, lahana, brokoli, yeşillikler bu listenin önemli kalemlerinden. Aynı zamanda, yeşil yapraklı sebzeler, kasların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Egzersiz ya da spor yapıldıktan sonra uzun süre kalori yakmaya yardım eder.

yağ yakıcı besinler

Çaylar ve Kahve

Gün içinde sıklıkla tüketilen çay ve kahve de bu listenin önemli maddeleri arasında. Çay ve kahvenin metabolizmayı hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Yeşil çayın, metabolizma hızını % 4 ile % 10 oranında arttırdığı düşünüldüğünde bunun yağ yakıcı etkileri de ortaya çıkıyor. Bu oranlar dahilinde kişi her gün ortalama 100 kalori yakabilir.

Kahvenin ana maddesi olan kafein de metabolizma hızını arttırma konusunda oldukça etkili. Kafein, enerji üretimini tetikler. Dolayısıyla, bu durum kişinin aktivite yapma performansını arttırır. Bunun sonucunda; kişinin yağ yakması daha kolay gelir. Sinir sistemi sürekli uyarıldığı için konsantrasyon da güçlenir.

Kuru Yemişler

Keyifler tüketilenler arasında kuru yemişler en sık tercih edilenlerdir. Atıştırmalık olarak da nitelendirilen kuru yemişler, metabolizma sağlığı için gereklidir. Metabolizmanın sağlığını korurken fazla kiloların verilmesine de yardım ettikleri kanıtlanmıştır. Badem, fındık, ceviz gibi kuru yemişler tüketilmelidir. Ancak; bu noktada önemle belirtilmelidir ki; kuru yemiş tüketiminde belli sınırlar aşılmamalıdır. Gün içinde bir avucu geçmeyecek ölçülerde tüketmek yeterli olacaktır.

Kekreyemiş Tozu
yağ yakmaya yardımcı besinler

Diğer Yağ Yakıcı Besinler

Elma sirkesi, doğal şifa kaynakları arasında sıklıkla görülüyor. Pek çok hastalığı ve sağlık sorununa şifa olan sirke, yağ yakıcı özelliği ile de dikkat çekiyor. Elma sirkesinin fazla kiloların verilmesinde etkili. Elma sirkesinin, tokluk hissi verme özelliği var. Bu özelliği ile açlığı bastırır ve yeme isteğini azaltır. Yemeklerden önce bir kaşık elma sirkesi içilmesi yeterli olacaktır. Detoks etkisi ile midenin ph seviyesini dengeler. Mucizevi özellikleri olan elma sirkesi güçlü ve asidik bir maddedir. Dolayısıyla, elma sirkesi tüketildikten sonra su içilmesi yararlı olacaktır.

Kemik suyu, yağ yakmada güçlü bir potansiyele sahip. Kemik suyu besin maddeleri zenginidir. Bu özelliği ile metabolizma hızını üst seviyelere çıkarır. Bu durumda kilolardan kurtulmayı ve yağların yakılmasını sağlar. Ayrıca; kemik suyunun sağlığa faydaları saymakla bitmez. Hem yağların yakılması hem de sağlık açısından mutlaka tüketilmelidir.

Avokado

Açlık hissinizi yatıştırabilen mükemmel bir meyvedir. Ayrıca lif ve doymamış yağlar bakımından zengindir.

Avakadonun Kabızlığa karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.

Avokado, vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.

Bağırsaklar için rahatlatıcıdır sindirime yardımcı olurlar.Sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlayan çözünür lifler barındırır.Bu tip lifler sindirim içinde çok önemlidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 264

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı