Beslenme

Mayr Diyeti Nedir? Sindirim Detoksu Nasıl Yapılır?

Mayr diyeti, Avusturyalı Dr. F. X. Mayr tarafından ortaya atılmış bir beslenme metodu. Bu beslenme metodu sayesinde kanser, obezite, alzheimer, hipertansiyon gibi çoğu hastalığın önüne geçebiliyorsunuz. Dr. Mayr’a göre çoğu hastalığın asıl sebebi bağırsaklarda başlıyor. Mayr metodu ile birlikte bağırsak temizliği yaparak tüm bu problemleri ortadan kaldırıyor ve kilo da verebiliyorsunuz.

Beslenme ve diyet alanında her gün yeni bir zayıflama programıyla karşılaşabiliyoruz. Bazen eski metotlar modern hale getirilip tekrardan ortaya atılıyor, bazen de tamamen yeni bir metot ortaya atılıyor. Mayr diyeti Holywood yıldızlarının da tercih ettiği ve etkileri ispatlanmış bir beslenme şekli. Bu nedenle işe yarayan modern bir metot diyebiliriz. Yazımızda da Viva Mayr diyeti nasıl uygulanır, incelikleri ve tüyoları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Mayr Diyeti ve İncelikleri

Kafein ve Şeker Kullanılmayacak: Kafein ve şeker tüketimi sindirim sistemini ve metabolizmayı olumsuz bir şekilde etkiler. Viva Mayr diyeti de sindirimi toparlayarak kilo vermenize yardımcı olduğu için bu iki besini tüketmeniz kesinlikle yasak.

Asıl gıdaları öğleden önce tüketin: Metabolizma hızı öğlen 12’ye kadar hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Öğleden sonra metabolizmada yavaşlama başlar. Günün ilk yarısında yediğiniz besinleri bu nedenle daha kolay sindirebilirsiniz. Bu nedenle etkili besinleri öğleden önce tüketmeniz Mayr diyetinin diğer bir inceliği olarak karşımıza çıkıyor.

Akşam yemeğinde hafif besinler tercih edin: Dr. Mayr’a göre akşam 18.00’dan sonra yemek tüketmemeniz gerekiyor. Akşam yemeğinde de ağırlıklı olarak düşük ve sağlıklı karbonhidratlar ve protein ağırlıklı beslenmek sindirim sistemine iyi geliyor. Çorba, balık ve sebze ağırlıklı bir beslenme programı sizin için iyi olacaktır.

Lokmaları en az 40 defa çiğneyin: Yediğiniz besinleri en az 40 defa çiğneyerek sindirimi oldukça kolaylaştırabilirsiniz. Fazla çiğneme tekniği beyne tokluk hissi gönderir ve daha az besin tüketmenizi sağlar. Bu tekniği uygularken başlarda zorlanabilirsiniz, ancak zamanla alışacaksınız.

Bol bol su tüketin: Su tüketmek bilindiği üzere sağlık için oldukça faydalı bir eylemdir. Gün içerisinde 2-3 litre su tüketmek bu nedenle tercihleriniz arasında olmalı. Ancak suyu içtiğiniz zaman da oldukça büyük önem taşıyor. Yemeklerden yarım saat önce ve yarım saat sonra su tüketmeye özen gösterin. Sabah kalkar kalmaz ilk işiniz bir bardak ılık su tüketmek olsun.

Protein mutlaka tüketilmeli: Protein çoğu organın işlevlerini yerine getirmesi ve kas gelişimi için oldukça etkili bir kaynak. Beslenme programınıza tavuk, balık gibi yüksek protein kaynağı besinleri dahil etmeye çalışın. Kahvaltıda haşlanmış yumurta ve peynir gibi yüksek protein değerine sahip gıdalar tüketin.

viva mayr diyeti nedir

Yukarıda saydığımız maddelere göz attığınızda Mayr diyetinin aslına bir beslenme ve hayat biçimi olduğunu anlayabilirsiniz. Bu nedenle bu diyeti hızlı kilo vermek amacıyla uygulamayı düşünmeyin. Eğer yaza hızlı bir şekilde kilo vererek girmek istiyorsanız Ayça Kaya diyeti size uygun olabilir.

Viva Mayr diyeti ile ilgili net bir diyet listesi bulunmasa da yukarıda saydığımız kurallara ve inceliklere uygun bir programı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Berna Laçin’in de uyguladığı GAPS diyeti bu programa dahil edilebilir. İsterseniz bir diyetisyen yardımı alarak özel bir program da hazırlatabilirsiniz.

Viva Mayr Diyeti ve Sağlıklı Bağırsaklar

Alzheimer, kısırlık, bir nörolojik bozukluk olarak görülen ve MS olarak bilinen Multipl Skleroz, ülser, kanser, diyabet, tiroit bozuklukları, obezite, metabolizma düzensizlikleri, hipertansiyon, romatizma, artrit, migren, her türlü alerji, astım, kronik sinüzit, kronik kabızlık veya ishal, kolit, göğüs ağrıları, kronik karaciğer hastalıkları, otoimmün eksiklikleri, cilt hastalıkları, kas ağrıları, fibromiyalji ve bağışıklık sistemi zayıflıklarıyla bağlantılı  her türlü kronik hastalıklar, depresyon, yorgunluk, unutkanlık, hafıza kaybı gibi hayatımızı kabusa çeviren rahatsızlıklar, bağırsaklarınızı sağlıklı ve temiz tutmanız halinde, torbalarca ilaç kullanmadan, tedavi olabiliyor.

Viva Mayr diyeti ise bağırsaklarınızı temiz ve sağlıklı tutmanızı sağlıyor bu sayede araştırmalara göre sağlıklı ve uzun bir yaşam yaşama şansı sunuyor.

Eski insanlar genelde beslenme alışkanlığı olarak bu sisteme aşina oldukları için yapılan bilimsel araştırmalarda daha uzun süre yaşadıkları da ortadadır. Özellikle insan ömrünü en çok etkileyen etken beslenmedir. Sağlıklı bir beslenme kesinlikle bir çok konuda sizi etkileyecektir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4 / 5. Toplam oy sayısı: 23

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu