Diyet

Virechana Diyeti (Detoksu) Nedir? Nasıl Yapılır?

Virechana diyeti veya detoksu aslında Ayurvedik beslenme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu beslenme programı kökeni Hindistan’a, 5000 yıllık bir doğal şifa sistemine yani Ayurveda bilimine dayanan bir diyettir. Ayurveda felsefesini başka bir konuda ele alabiliriz. Bugün sizler için 1 haftada 3-5 kilo verdiren virechana diyetinden bahsediyor olacağız.

Virechana diyeti, sadece kilo vermenize yardımcı olmayacak aynı zamanda ruhsal dinginliğe erişmenizi de sağlayacaktır. Ayurvedik felsefe tam anlamıyla kişinin kendi bünyesini tanımasını ve ona göre beslenme programını ayarlamasını sağlıyor. İşte bugün bahsedeceğimiz diyette bu şekilde size yardımcı olacak.

Virechana Diyeti Nedir?

Ayurveda diyeti, sıradan diyetler gibi tek tip bir beslenme programı içermemektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişinin bünyesine göre beslenmesinde de farklılıklar görüleceğini benimseyen bir programdır. Hastalıkları önleme gibi bir özelliği de bulunmaktadır ve 7 günlük diyetin ardından kişide ruhsal bir dinginlik sağlamaktadır.

Virechana diyetini uygulamadan önce bu felsefeye göre vücut tipinizi öğrenmeniz gerekiyor. Toplamda 3 ana tip bulunuyor. Pitta, Vata ve Kapha şeklinde adlandırılan bu ana tipler, beslenmenize de şekil veriyor. Gelin bu tipleri daha yakından inceleyelim.

ayurvedik beslenme programı

Pitta Tipi

Ayurveda’ya göre Pitta tipi insanlar daha çabuk sinirlenir ve daha çabuk acıkırlar. Sosyal ilişkilerinde daha açık sözlü ve daha girişkendirler. Genel olarak bakıldığında oldukça girişken tavırlar sergilerler ve her konuda mücadeleci ve inatçıdırlar.

Vata Tipi

Vata tipi insanlar genellikle hassas ve kararsız bir yapıya sahiptirler. Bu da doğal olarak sosyal ilişkilerinde de kararsız ve duygusal olmalarına yol açar. Ancak genel olarak bakıldığında yaptıkları işlerde oldukça yaratıcılardır.

Kekreyemiş Tozu

Kapha Tipi

Kapha tipi oldukça asil ve cesaretlidir. Sosyal becerileri oldukça yüksektir ve girdiği ortama alışma konusunda hiç sıkıntı çekmez. Sosyal ilişkilerinde oldukça alçak gönüllü bir tavra sahiptir.

virechana detoksu için kullanılan çeşitli baharatlar

Virechana Diyeti Nasıl Yapılır?

Geldik en önemli kısıma. Diyeti nasıl uygulayacağınız konusunda çok detaylı bir program vermeyeceğiz. Normal şartlarda Ayurveda beslenmesi kişilik tipinize ve yaşantınıza göre değişiklik gösteriyor. Ancak biz genel bir beslenme programı paylaşıyor olacağız.

Diyet, Hindistan kökenli olduğu için içerisinde bolca baharat ve sebze barındırıyor. Ayurvedik detoks diyeti, hem vücudunuzu temizliyor, hem de ruhunuzu arındırıyor. 1 hafta uygulandığında 3 ile 5 kilo arasında zayıflatıyor. Uygulaması biraz zor olsa da elde edeceğiniz sonuç için değeceğini düşünüyoruz.

Diyetin dikkat edilmesi gereken noktalarından bir tanesi sabah kahvaltısını en geç saat 8’de tamamlamış olmanız gerekiyor. Sabah güne baharatlı ve laktozsüz bir süt ile başlıyoruz. Genel olarak çorba ve sebze ağırlıklı besleniyoruz ve bu sayede vücuttaki toksinlerden kurtuluyoruz.

virechana diyeti için çorba kasesi tutan kadın

Virechana Diyet Listesi

Virechana detoks diyetini uygulamanız için 1 günlük genel bir beslenme programı paylaşacağım. Buna dikkatli bir şekilde uyarsanız 1 hafta içerisinde istediğiniz kiloyu vermeniz olası gözüküyor. Tabi ki diğer diyet listeleri gibi basit bir program olmayacak, ancak ilk 2 günü atlattıktan sonra alıştığınızı hissedeceksiniz. Lafı fazla uzatmadan diyet listesine geçelim.

Kahvaltı: Kaynatılmış laktozsuz süt içerisine 1 yemek kaşığı ghee, 1 çay kaşığı zencefil ve bir miktar darülfülfül koyarak karıştırın ve tüketin. Açlık hissi çekene kadar başka hiçbir şey tüketmiyorsunuz.

Öğle yemeği: Eğer çok acıkırsanız öncelikle çorba tüketmeye özen gösterin. Eğer çorba bulamıyorsanız, sebze yemeği veya zeytinyağlı yemekleri tüketebilirsiniz. Diyette bol bol baharat kullanacağımızdan bahsetmiştim. Öğlen yiyeceğiniz yemek veya çorbanın içerisine kişniş, zerdeçal, kimyon, nane, kekik gibi çeşitli baharatları katarak tüketmeniz kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Akşam yemeği: En geç saat 20.00’da akşam yemeğini tüketmeniz gerekiyor. Öğle yemeğinde uyguladığınız programı aynı şekilde akşam da uygulayabilirsiniz. Kesinlikle ekmek tüketmemeniz gerekiyor. Baharatları mutlaka çorbanıza veya yemeğinize katmayı da unutmamalısınız.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 22

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı