Zayıflama

Tembeller İçin Kanıtlanmış 5 Basit Kilo Verme Yöntemi

Zayıflamak için spor yapmaya üşeniyorsanız veya vakit bulamıyorsanız, diyet listelerini uygularken zorluk yaşıyor ve devamlı uygulayamıyorsanız size 10 basit yöntem önereceğiz ve bu 10 yöntem sayesinde kilo verebileceksiniz. Bu ufak tüyolar sayesinde hiçbir zahmete girmeden kilo vermeye başlayacaksınız ve istediğiniz o güzel görünüme çaba sarf etmeden rahatça ulaşabileceksiniz.

Sürekli kalori hesaplamak zor bir durum ve çoğu insan bu işlemleri yaparken oldukça zorluk çekiyor, bazen yediği yemeği fazla kaçırabiliyor ve diyetin dışına çıkmış oluyor. Bu kadar zahmete gerek kalmadan sadece 10 küçük yöntem ile zayıflayabileceğinizi biliyor muydunuz? Lafı daha fazla uzatmadan bu basit zayıflama yöntemlerine geçelim.

1 – Yemekten Önce 1 Bardak Su İçin

Su içmek sağlık konusunda oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir nokta. Gün içerisinde bol miktarda su tüketmenin yanı sıra yemek yemeden önce içeceğiniz bir bardak su iştahınızı kapatacaktır ve daha az yemek yemenize neden olacaktır. Bu sayede yemeniz gereken miktarda yemek yemiş olacak ve daha sağlıklı beslenmiş olacaksınız.

2 – Yemeğinizi Yavaşça Tüketin

Hızlı yemek yemek aldığınız besinlerin tam olarak sindirilememesi ve bu nedenle tokluk hissetmemenize sebep olur. Tokluk hissetmediğiniz için sofradan kalkmak istemez ve yemeye devam etmek istersiniz. Bu nedenle de yemeniz gereken normal değerlerden biraz daha fala yemek tüketebilirsiniz. Yemek yerken gerçekten keyif alarak ve uzun süre çiğneyerek tüketmenizi tavsiye ediyoruz. 

Yavaş tüketilen besinler midede hazımsızlık yaratmaz ve sindirimi kolay olur. Bu şekilde daha az yemek ile daha çok tokluk hissi yaşarsınız. Psikolojik olarak yavaş yemek tüketmek, doygunluk hissini daha erken tatmanıza neden oluyor. Siz de yemeği özümseyerek ve keyif alarak tüketerek kilo verebilirsiniz.

3 – Daha Küçük Porsiyonlar Kullanın

Aslında ikinci maddeyi destekler nitelikte bir madde küçük porsiyon tabak ve kaşık/çatal kullanımı. Eğer beyninizi kandırabilirseniz, midenizi de kandırabilirsiniz! Genellikle büyük tabaklarda yemek yiyen insanların tabak dolu olmadığında az yemek yediklerini sandıkları ve bu nedenle daha fazla yemek tüketme ihtiyacına girdikleri gözlemlenmiş. Yapılan araştırmalara göre daha küçük tabaklarda verilen yemeklerin psikolojik olarak doygunluğa sebep olduğu ve daha az yemek yemeye yönlendirdiği gözlemlenmiş.

Kekreyemiş Tozu

4 – Uykunuzu Düzene Sokun

Düzenli uyku kilo verme konusunda en önemli maddelerden bir tanesi. Eğer vücudunuzun yeteri kadar dinlenmesine olanak sağlamazsanız, kilo da veremezsiniz. Uykusuzluktan dolayı vücuda binen stresten dolayı daha fazla yemek yiyebilir ve daha çok kilo bile alabilirsiniz. 

Geceleri uyku halindeyken, vücudumuz kalori yakmaya başlar, neredeyse bütün hormonal işlemler de bu süreç diliminde gerçekleşir. Bu nedenle uyku kilo almak için de vermek için de en önemli kriterlerden bir tanesi. Düzenli uyku sağlığınıza iyi gelecek, sizi stresten uzak tutacak ve kilo vermenize fayda sağlayacaktır.

5 – Canınız Tatlı Çektiğinde Siyah Çikolata Tüketin

Kilo vermek isteyen kişilerin çoğu genellikle “Bir türlü tatlıyı bırakamıyorum.”, “Ben tatlısız yapamam.” gibi cümlelerle kendilerini kandırıyorlar. Evet bazen tatlı krizlerine girebiliyoruz, ancak kendimizi tutmamız ve tüketmek zorunda kaldıysak da çok az miktarlarda tüketmemiz kilo vermek için en iyi çözüm olacaktır.

Zayıflamak isteyenlere önerilen tatlılar arasında bitter çikolata yer alıyor. Tabi ki kek, pasta gibi besinleri tüketmek kilo aldıracaktır ancak bunların da diyetlere uygun tarifleri bulunmakta. Yapacağınız ufak araştırmalar sonrasında diyet pasta ve kek tarifleri bulabilir ya da az miktarda siyah çikolata tüketerek krizlerinizi bastırabilirsiniz.

Zayıflama Çayları İçin

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır ?

Yeşil çay diyetini uygularken veya diğer diyetlerde yeşil çay tüketmek istediğinizde, çayı kaynar bir suya koyup 5 dakika kadar demlemeniz gerekmekte. Bu şekilde çayı demleyerek gün içerisinde en fazla 3 defa tüketmeniz zayıflama konusunda metabolizmanızı harekete geçirecektir. Eğer 3 bardaktan fazla tüketirseniz vücudunuzda farklı tepkimeler görebilirsiniz bu nedenle fazla tüketmekten de kaçınmalısınız.

Eğer sadece yeşil çayı tüketemiyorsanız, tadı hoşunuza gitmiyorsa içerisinde biraz limon sıkıp veya limondan 2 dilim koyup içebilirsiniz. Limonla beraber tüketmek hem tadını güzelleştirecektir hem de limonun da antioksidan etkisi sayesinde vücudunuzdaki ödemleri atmanız kolaylaşacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı