EgzersizYaşam

Spor Yaparak Haftada Kaç Kilo Verilir

İnsanların hayatlarını sağlıklı sürdürebilmek, vücutlarını belirli bir seviyeye getirerek hem görsel hem de sağlık açısından, fayda edinebilmek adına birçok insanın düzenli olarak spor yaptıkları görülmektedir. Spor yapmanın kontrollü ve bilinçli olarak yapılması ile beraber süreklik arz etmesi de önemli olan bir diğer husustur. Günümüzde insanlar spor salonlarında, park ve koşu parkurları gibi toplu alanlar ile doğa yürüyüşü şeklinde farklı farklı yöntemler ile spor yapmaktadırlar.

Günde en az 10 bin adımın kalp sağlığı açısından büyük öneme sahip olması nedeniyle, vücudumuzun yaratılışı itibariyle hareketi seven bir yapıya sahip olduğunu düşünebiliriz. Bu nedenle hareketsiz olarak vaktini geçiren, gün içinde çok fazla faaliyet alanı ve ortamı olmayan insanların giderek daha fazla kilo aldıkları, sağlık yapılarının bozulmaya başladığı da görülmektedir. Bu nedenle spor yapmak sizi korur, vücudunuzun düzenini sağlar. Bir diğer merak edilen husus ise spor yaparak haftada kaç kilo verilir?

Uzmanlara göre düzenli ve bilinçli olarak yapılan, vücudu gereksiz yere yormadan ve zorlamadan yapılan spor sayesinde vücudun dinç ve güç kazandığı, yağ yakımı hızlanarak, kas yapısının giderek gelişme gösterdiği görülmüştür. Bu nedenle insanlar düzenli spor yaparak sağlıklı birey olmayı hedeflerler.

Bununla beraber kimi insanlar yaşamış oldukları belirli süreçler sonrası almış oldukları fazla kiloları verebilmek için spor yapma gereksinimi duyarlar. Bu insan gruplarından bir tanesi de hamilelik sürecini atlatan bayanlardır. Bu sürecin ardından vücutta yaşanan belli başlı değişikliklerden bir tanesi de verilmesi zor olan kilolardır. Bayanlar anneliği kilolu olarak sürdürmekten korktukları için onlar için de en güzel yolun düzenli ve dengeli spor yapmaya yönelmek olmalıdır. Burada aklımıza spor yaparak haftada kaç kilo verilir? Sorusu takılabilir. Bu sorunu cevabını birlikte görelim.

Spor Yaparak Haftada Kaç Kilo Verilir?

Kekreyemiş Tozu

Günümüzde spor salonları ve diğer ortak kamu alanlarının dolarak taşmakta olduğu, insanların spor faaliyetlerine özen gösterdiği görülmektedir. Her ne kadar bu durum herkes için geçerli olmasa da hatırı sayılır bir gelişme olduğu dikkatleri çekmektedir. Fitness, egzersiz, yoga ve pilates gibi çeşitli spor dallarını uygulayarak insanlar daha fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak istedikleri için bu tür salonları kullanmayı tercih etmektedir.

Spor yaparak haftada kaç kilo verilir sorununa uzmanlar genel olarak şu cevabı vermektedir. Ortalama olarak sağlıklı bireylerin haftada yarım kilo ile 1 kilo arasında kilo kaybı veya aşırı kilo sorunu olan insanlarda ise haftalık 2 veya 3 kilo arasında bir değişimin olacağı kabul edilebilmektedir. Bu nedenle kontrollü ve sağlıklı kilo vermek için bireylerin düzenli spor ve sağlıklı ve dengeli beslenmeleri eş zamanlı olarak önemli bir detaydır.

Spor Yapmak Kilo Vermek İçin Yeterli Mi?

Sağlıklı ve fit görünüme sahip olmak isteyen insanların bilinçli bir şekilde ve düzenli olarak spor faaliyetlerine yöneldikleri görülmektedir. Bu durum bize kilo sorunu yaşayan insanlar tarafından sıkça dile getirilen Spor yaparak haftada kaç kilo verilir sorusunu aklımıza getirir. Kilo vermek için düzenli ve sağlıklı sporun yanında bireylerin aynı zamanda beslenme alışkanlıklarına da dikkat etmesi gereklidir.

Bir diyetisyene danışıldıktan sonra hazırlanan diyet programları ile beraber spor yapıldığında kilo kaybının normal seyrinden daha hızlı olduğu gözlemlenmektedir. Bu nedenle, karbonhidrat oranı düşük diyet programları tercih edip, aynı zamanda spor da yaparsanız belirli süreler içerisinde diyetsiz beslenmenizden çok daha fazla kilo kaybedebilirsiniz.

Eğer bir diyet programı uygulayamıyorsanız en azından her sabah aç karnına bir bardak şekersiz, sütsüz kahve içmeyi deneyebilirsiniz. İçerisinde barındırdığı maddeler sayesinde kahve, yağ yakımı konusunda oldukça etkili bir içecektir. Kahve gibi, yeşil çay da aynı şekilde yağ yakımı konusunda size yardımcı olacaktır. Aç karnına içmeniz, gün içerisinde de yağ yakımını devam ettirecek ve vücudunuz hızlıca şekillendirip kilolarınızdan kurtulabileceksiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 3

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı