Sağlıklı Tarifler

Şişkinliğe Ne İyi Gelir?

Şişkinlik nedir?

Şişkinlik, hemen hemen herkesin problemi haline gelen bir mide rahatsızlığıdır. Midede biriken gazları mideyi şişirmesi sonucu olur. Bu gazlar dışarıdan alınan hava ya da sindirim sonucu oluşan gazlar olabilir. Esasında abartılacak bir rahatsızlık değildir, geçicidir. Gazın vücuttan atılmaması ve birilmesi yani geçmemesi halinde ise birçok soruna ve rahatsızlığa davetçi olur. Bunlar;

-Nefes darlığı,

-Kalp sıkışması,

-Sık sık gaz çıkarma isteği gibi rahatsızlıklardır. Hemen hemen herkesin yaşadığı bu sorun, herkesin aklına şu soruyu getirecektir; midem neden şişiyor? Midemin şişmesine ne sebep oluyor? Şişkinliği nasıl geçirebilirim? Bizler de sizler için bu soruların cevabını derledik ve bir yazı haline getirdik.

Mide Şişkinliği Neden Olur?

Mide şişkinliği gazların birikmesinden dolayı olsa da asıl sorun gazların vücuttan atılamamasıdır. Vücudunuzdan gazı atamamanızın sebebi ise elbette sağlıksız beslenme alışkanlıklarınızdır. Bunlar;

-Karbonhidrat ağırlıklı beslenme,

-Üç öğünden fazla yemek yeme,

-Gazlı içecekleri fazla tüketme,

-Alkol kullanımı gibi beslenme alışkanlıklarınız vücudunuzdaki gazı tahliye etmenizi zorlaştırır ve şişkinliğe sebep olur. Bunun yanı sıra şişkinliğe sebep olan başka nedenler de vardır. Bunlar;

-Bağırsak parazitleri,

-Stres; birçok hastalığın başlıca sebebi strestir diyebiliriz. Kafanıza bir şeyi haddinden fazla takmanız, olumsuz düşünmeniz veya dertlenmeniz midenizi bile oldukça etkiler.

-Hazımsızlık; aslında sağlıksız beslenmenin bir sonucudur. Yukarıda maddelediğimiz şekilde beslendiğiniz sürece hazımsızlık ile karşılaşabilir ve mide şişkinliğine sebebiyet verir.

-Sindirim sistemi rahatsızlıkları.

Mide Şişkinliği Nasıl Tedavi Edilir? Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Mide şişkinliğinin çok acil ve ağır bir rahatsızlık olmadığını söylemiştik. Genel olarak doktora gitmenizi de gerektirmeyen bir rahatsızlıktır fakat ciddi anlamda rahatsızlık verici bir durum olursa muhakkak doktorunuza başvurmalısınız. Bunun haricinde doğal yöntemlerle şişkinliğinize kolayca çözüm bulabilirsiniz.

Limonlu Su

Hepimizin evinde bulunan ve nerdeyse her derde şifa olan limonlu su şişkinliğinize de birebir. Bağırsak enfeksiyonuna da faydalı olan limonlu su, tüketmeniz halinde mide şişkinliğinize iyi gelir, vücudunuzdaki biriken gazı tahliye etmenizde yardımcı olur.

Rezene

İdrar söktürücü, spazm giderici özellikleriyle ön plana çıkan rezene, mide şişkinliğine de şifa oluyor. Tek yapacağınız, sıcak su dolu bir fincana bir tatlı kaşığı rezene tohumunu koyu yedi, on dakika demlenmesini bekleyin ve afiyetle tüketin. Tüm şişkinliğinizi alacak ve vücudunuzdaki biriken gazı vücudunuzdan atmanızı ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

mide şişkinliği nasıl geçer

Papatya Çayı

Genel olarak rahatlamanıza yardımcı olan papatya çayı, mide kaslarını da rahatlatıyor. Mide ekşimesine de iyi gelen papatya çayı, midenizdeki biriken gaza da şifa oluyor. Sıcak su dolu fincanın içine aktardan aldığınız papatyaları koyup bir süre demledikten sonra günde 2-3 kez tüketebilirsiniz. Rahatlatıcı etkisinin yanı sıra sakinleşmenize de yardımcı olacaktır.

Anason Çayı

Anason yapraklarının sıcak suda haşlanıp, demlenmeye bırakılıp hazırlanan çay türüdür. Hazırlanma aşaması bildiğimiz siyah çay demlemesi gibidir. Anason, midenizdeki şişkinliği alıp sizi rahatlatmasının yanı sıra uyku getiren de bir bitkidir bu nedenle günde birkaç kez içmek yerine yatmadan önce içmeniz sizin için daha faydalı olur. Hem deliksiz bir uyku çekersiniz hem de midenizdeki şişkinlikten kurtulursunuz.

Nane/ Nane Çayı

Sindirim sistemindeki spazmlara ve sindirim sisteminde bulunan parazitlere karşı oldukça güçlü olan aynı zamanda vücudunuzdaki gazın tahliye edilmesini de kolaylaştıran nane, mide şişkinliğine en kolay ve ideal çözümlerden biri. Kolay diyorum çünkü neredeyse hemen hemen her evde nane bulunuyor, özellikle kış ayları bize şifa olan nane-limon çayından dolayı oldukça sık tercih edilen bir ürün. İsterseniz taze naneyi çiğneyerek, isterseniz de çayını yaparak tüketebilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 266

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu