Zayıflama

Sirke İle Zayıflama

Çeşitli meyvelerden oluşturulan sirke çeşitleri arasında en çok bilinen ve kullanılan sirkeler ise elma ve üzüm sirkesidir. Birçok yararı olan sirkeler şifa kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Aynı zamanda mutfaklarda sirke çeşitlerine oldukça fazla yer verilmektedir. Sıklıkla kullanılan sirke çeşitleri mutfakta çeşitli yemeklerin yapımında ve hamur işlerinin lezzetlendirilmesi aşamalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Oldukça fazla tarifin içinde yer alan sirkenin faydaları da saymakla bitmez.

Sirkenin Faydaları

Sirke, zengin içerikli yapısı ile cilt sağlığından sağlık problemlerine kadar birçok konuya fayda sağlamaktadır. Ciltlerde yer alan problemlerin çözülmesinde oldukça etkili olmaktadır. Lekelerin ve sivilcelerin ciltte yarattığı tahribatlar konusunda sirke çeşitlerinin farklı farklı yararları bulunmaktadır. Ayrıca zayıflama konusunda da oldukça yararı vardır.

Obezite sorunu yaşanacak kadar büyük problemlerin çözümünde destekleyici ve olumlu etkiye sahiptir. Cilt sağlığı, saç sağlığı, öksürük şikayetleri, kansızlık, baş ve diş ağrıları, uykusuzluk ve ateş düşürücü gibi birçok alanda kullanıldığında faydaları saymakla bitmemektedir.

Kullanım şekillerine göre sirke çeşitleri farklılık taşımaktadır. Bu nedenle sirke çeşitlerinin kullanım yöntemleri farklı alanlar konusunda yardım sağlamaktadır. Son günlerde an çok dikkat çeken ise sirke ile zayıflama konusudur.

Sirke Kullanarak Zayıflama

Vücutta yer alan toksinlere ve zararlı bakterilere karşı yıkıcı güç oluşturan sirke sayesinde vücuttan bu zararlı oluşumlar atılmaktadır. Asetik asit özelliğine sahip olan sirke sayesinde vücutta yer alan yağların birikmesi in önüne geçilir. Bu sayede göbekte ve vücudun değişik bölgelerinde yer alan zararlı yağların oluşması engellenmiş olur. Sirkenin sahip olduğu bu özellik sayesinde vücudun zayıflama sürecinde bir destek elemanı olarak görev almasını sağlar.

Sirke ile zayıflarken sunduğu özellikler şu şekildedir.

Kekreyemiş Tozu
  • Düşük kalorisi sayesinde zayıflamaya destek olur.
  • Yağların yakılmasına etkili olur.
  • Uzun süreli doygunluk hisse verir.
  • Kan şekeri seviyesini dengeler.

Bu özelliklerinin yanında elbette sadece sirke tüketerek zayıflamak mümkün değildir. Aynı zamanda sağlıklı beslenme ve egzersizler ile zayıflama süreci başlatılmalıdır. Sirke bu sürecin destekleyicisi olacaktır.

Sirke İle Zayıflama Yöntemleri

Sirke sade olarak tüketildiği de içinde yer alan asit özelliği nedeniyle bazı rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle sadece sirkeyi tüketmek yerine su ile karıştırarak içmek sağlığınız açısından daha yararlı olur. Bunun yanında zeytinyağı ile karıştırılan sirkeyi çeşitli yerlerde kullanarak Sirkenin işlevinden bu şekilde de yararlanılabilir.

Sirke Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sirke oldukça yararlı özellikleri olan bir ürün ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi sirke içinde bu geçerlidir. Bu nedenle kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle bazı sağlık problemleri olan kişiler sirke tüketmeden önce mutlaka doktorlarından bilgi almalıdırlar. Kullandıkları bir ilaç veya yaşadıkları sağlık problemine olumsuz etki yapabilecek durumlar oluşabilir.

Doktorunuza onay aldıktan sonra sirke tüketimini yapmanız uygun olacaktır. Bunun yanında uzun süreli sirke tüketimi vücut yarar değil zarar verecektir. Kullanım sürenizi belli periyotlarda belirlemeniz gerekir. Aşırı tüketerek daha fazla etki alabileceğinizi düşünmek yanlışlara sürükler. Bu nedenle aşırıya kaçmadan sirke tüketimi yapmanız sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 188

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı