Diyet

Şeker Hastaları İçin Diyet Listesi

Şeker hastalığı diğer bilinen adıyla diyabet son derece dikkatli beslenmeyi gerektiren bir hastalıktır. Bu hastalıkta yenilen ve içilen her şey önemlidir. Özellikle doktor kontrolünde verilen diyet listelerine tam riayet edilmeli ve hastalığın ilerlemesine engel olunmalıdır. Bu makalede, diyabet hastalarına yönelik olarak uzmanlar tarafından önerilen gıdaları kapsayan bir yeme-içme rehberi sunulacaktır.

şeker hastalığı

Şeker Hastalarının Yiyebilecekleri Gıdalar

Şeker hastaları yiyecekleri gıdaları özenle seçmelidir. Çünkü insülin oranını yükselten yiyecekler diyet listelerine eklenmez. Örneğin, pirinç yerine bulgur tüketilmeli, beyaz ekmekten uzak durularak çavdar veya buğday oranı yüksek ekmek tüketilmeli, kuru yemiş, yoğurt, haşlanmış et gibi sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca, mümkün olduğunca hafif gıdalar tercih edilmeli örneğin patatesi haşlanmış olarak tüketmeli kızartması tercih edilmemelidir.

Şeker Hastalarının İçebilecekleri İçecekler

Şeker hastaları öncelikle ayran, kefir, bitki çayı gibi sağlıklı içecekleri tüketmelidir. Bu içecekler tuzlu ya da katkı maddesi içermediği müddetçe sağlığa faydalı olduğu unutulmamalıdır. Her öğünde tuzu az ayran içilmesi önerilir ve özellikle şeker hastalarının diyet listesinde bu içecek yer alır. Su tüketimi şeker hastaları için olmazsa olmazdır. Günde 2-3 litre arası su tüketimi vücudun şeker dengesi açısından çok önemlidir.

Şeker Hastalarının Haftalık Yeme-İçme Listesi

Diyabet hastaları her öğünü dikkatlice planlamalıdır. Sabah kahvaltısında özellikle yumurtayı haşlanmış olarak tüketmek, şekersiz çay içmek, çavdarlı ekmek yemek, yağsız peynir tüketmek çok önemlidir. Ara öğün olarak kuru yemiş ya da kefir içmek bir seçenek olabilir ayrıca ara öğünde meyve de tüketilebilir. Akşam yemeğinde özellikle gıdaların haşlanmış ve işlenmemiş olduğuna dikkat edilmelidir. Hazır olarak servis edilen gıdalar yerine özellikle haşlanmış tavuk, patates, havuç, bulgur pilavı, çorba ve yoğurt gibi yiyeceklere öncelik verilmelidir.

Şeker Hastalarının Haftalık Yeme-İçme Listesi

Şeker Hastalarının Yememesi Gereken Besinler

Şeker hastalığında organik beslenmek çok önemlidir. Şeker oranı yüksek, paketlenmiş, katkı maddesi ihtiva eden tüm yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sucuk, pastırma, meyve suyu, kola, çikolata, poğaça gibi yiyecek ve içecekler şeker oranını ciddi oranda yükseltir. Bu sebeple, her besin dikkatle tüketilmeli ve diyabet listesine eklenmelidir. Aksi halde kandaki şeker oranı daha da yükselecektir.

Kekreyemiş Tozu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 328

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı