Zayıflama

Ramazanda Diyet Listesi – Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazan ayında uzun süreli açlık ve susuzluk ile terbiye edilen vücut, genel olarak 11 ayın sultanı olan Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenemediği için farkında olmadan kilo alınabilir. Hatta oruç tutan kişiler, tüm gün boyunca aç kalmalarına rağmen kilo almalarına bir anlam veremezler. Aslında zayıflama ya da ödem atma düşüncesi ile oruç tutmak doğru değildir. Çünkü oruç tutmanın kilo kaybetmeyi sağlayan bir etkisi yoktur.

Doğru bilinen yanlışlardan biri olan aç kalma ile zayıflama durumu pek doğru değildir. Kilo verme işlemi, dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanında spor yapılması ile gerçekleşebilecek bir durumdur. Eğer sizde Ramazan ayında kilo vermek istiyorsanız ve nasıl bir beslenme düzeni uygulayacağınızı bilmiyorsanız ramazanda diyet listesi – öneriler hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu bilgileri uygulayarak bu ay boyunca kilo verebilirsiniz.

ramazan diyet önerileri

Ramazan Ayında Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

Ramazan ayında genel olarak 2 öğün beslenme yapıldığı için diyet yapmak oldukça güç gibi görünebiliyor. Ancak bu durum yine de diyet yapmanızın önünde bir engel değildir. Ramazan ayında diyet listesi yapmak istiyorsanız sahur ve iftar vakitlerinizi diyet listenize dahil ederek belli bir diyet programı uygulayarak kısa sürede oruç tutarak diyet yapabilirsiniz. Sahur yaparken yağlı ve karbonhidratlı besinler yerine kahvaltı tarzı bir beslenme yapıp bol su ile tüketebilirsiniz.

ramazan diyet listeleri

Ramazan Ayında Diyet Programı

Ramazan ayında, sahur ve iftar vakitlerinize uygun olacak şekilde bir diyet programı hazırlayabilirsiniz. İlk olarak 2 öğün tüketeceğiniz için ve uzun süre aç kalınacağından dolayı tok tutan ve sağlıklı besinler tercih etmelisiniz. Ayrıca maydanoz, dereotu ve taze nane gibi yeşillikleri tüketerek hem ödem atıp hem de tok kalabilirsiniz. Ayrıca iftarda ise yağlı ve ağır yemekler yerine çorba ve sebze yemeklerini tercih edebilirsiniz.

Ramazan Ayında Yapılan Diyet İçin Öneriler

Ramazan ayında yaptığınız diyette sadece yediklerinize dikkat etmeniz yeterli olmayabilir. Tüm gün boyunca susuz kalan vücudunuza asitli ve gazlı içecekler tüketerek su ihtiyacını karşılamamaya özen gösterin. Ayrıca iftar ve sahur sofralarınızda su ve ayran gibi içecekleri tercih etmelisiniz.

Kekreyemiş Tozu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 97

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı