Beslenme

Ramazanda Kilo Verme

11 ayın sultanı olan ve Müslüman âleminin heyecan içeresinde beklediği olan Ramazan ayının gelişiyle beraber yeme alışkanlıkları da değişiyor. Ramazan ayında sağlıklı olan kişilerin oruç tutması gerektiğinden gün içerisinde çekilen açlık fazla yemek yemeye sebep olabiliyor. 

İşte tamda buna bağlı olarak oruç tutan pek çok kişi Ramazan ayında zayıflatacağını düşünürken kilo alabiliyor. Fazla kilo ve obezite tüm dünyanın mücadele ettiği bir sağlık sorunu olarak biliniyor. 

Günümüz koşullarında pek çok kişinin fazla kiloya bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları olduğu ortadadır. Eğer Ramazan ayı boyunca hem oruç tutup hem de kilo vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli şeyler bulunuyor. Dikkatli ve doğru bir beslenme düzeni sağlayarak Ramazan ayında kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

Ramazanda Beslenme

Ramazan ayında beslenme düzeni ve şekli haklı olarak değişiklik gösterebiliyor. Normalde daha fazla ve sık bir şekilde beslenen pek çok kişi için Ramazan ayı zorlayıcı olabiliyor. Ramazan ayında sahur ve iftar saatlerinde yeme içme yapıldığı için 2 öğün beslenmeden bahsediliyor. Genellikle sahur gece geç vakit, iftar ise akşam vakitlerinde yapılıyor. İftar ve sahurda dengeli ve yeterli bir şekilde beslenerek rahat bir oruç tutmanız mümkündür.

Sahurda Örnek Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sahurda gün içerisinde size tok tutacak lif oranı yüksek ve sağlıklı yağlardan oluşan bir beslenme düzeni oturmanız gerekiyor. Sahurda daha çok kahvaltı ürünlerini ve bol sebze ve meyve tüketmeyi tercih etmelisiniz. Ayrıca bol su içerek su ihtiyacınızı karşılamalısınız.

İftarın Önemi

Tüm gün aç ve susuz olduğunuz için haklı olarak yiyecek ve içecekleri fazlaca tüketmek isteyebilirsiniz. Ancak su ve hurma ile oruç açtıktan sonra çorba içip biraz dinlenin. Daha sonra ana yemek ve salata yiyerek iftarınızı tamamlayın. Bu beslenme şekli kilo vermenizi sağlayacaktır.

Kekreyemiş Tozu

Ramazanda Kilo Vermenin Yolları

Ramazan ayında kilo vermek aslında normal zamanların aksine daha kolay olabiliyor. 

Ramazan ayında kilo vermeniz için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Bol su içmek
  • Bol sıvı tüketimi
  • Protein ağırlıklı beslenme
  • Yağlı ve sağlıksız gıdalardan uzak durmak
  • Süt ve süt ürünleri tüketmek

Bunları tüketerek Ramazan ayında kilo verebilirsiniz. 

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 389

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı