Diyet

Pesketeryan Diyet Listesi

Bir beslenme şekli olarak vejetaryenliği andıran pesketaryanlık son dönemlerde çok sık merak edilen bir konu haline geldi. Pesketaryanlık, beslenmesinde balık haricinde ete yer vermeyen bireyler anlamına geliyor. Pesketaryen diyeti içinde ise sebze, meyve, tahıl, deniz ürünleri ve baklagil var. Süt, yumurta ve süt ürünleri de kişisel tercihe göre diyet listesinde yer alıyor.

Pesketeryan Menü

Pesketeyan diyet listesindeki örnek yemeklerin bir kısmı ise şunlardır:

  • Balık taco
  • Suşi
  • Balık güveç
  • Yeşil salata ve somon
  • Karides
  • Yenge
  • Sardalyalı pizza

Avokado ve ton balıklı salata pesketeryan diyet listesinde yer alan yemekler arasındadır.

Pesketeryan Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyet listesinde bulunan malzemeler; sebze, meyve, tahıl, deniz ürünleri ve baklagillerdir.

Bunların haricinde de bazı pesketaryenler yumurta ve süt ürünleri tüketir ancak bazıları da tüketmez. Genel olarak levrek, alabalık türündeki tatlı su balıkları veya somon balığı ya da ton balığı türündeki tuzlu su balıkları çok fazla tüketilen deniz ürünleri arasındadır. Bunun yanında da istiridye, karides gibi kabuklu olan deniz ürünleri tercih edilir.

Japon diyeti ve Akdeniz diyetine benzetilen bu pesketeryan diyeti, ana ürün gıdasının balık olması nedeniyle ortak paydada buluşuyor. Pesketeryan diyetinde sebzeler ve yeşillikler beslenmeye %50’lik bir oranda dahil edilir. Deniz mahsulleri, bitkisel proteinler, tahıllar ve karbonhidratlar ise %25’lik bir oranda dahil edilir.

Pesketeryan Diyetinin Sağlığa Faydaları

Pesketeryan diyeti içinde yer alan en önemli besini deniz ürünleridir. Omega-3 yağ bakımından fazlasıyla zengin olan deniz ürünleri, kolesterol ve yağ dengesini sağlar. Böylece kalp rahatsızlığı riskini de azaltır.

Omega-3 iltihap ve eklem ağrısı önleyicidir. Özellikle de daha fazla bir şekilde balık tüketmek, bütün vücuttaki oluşabilecek olan iltihapları önler. Yapılan araştırmalar ışığında da fazla balık tüketen kişilerde kanser riskinin azaldığı ortaya çıkmıştır. Günümüzde diyet yapan kişilerin vazgeçilmezi olan deniz mahsulü; düşük kalori ve düşük kolesterol demektir ki bu ürünlerin tüketilmesi durumunda da metabolizma hızlanır ve böylelikle de kilo vermek daha da basit bir hale gelir. Ayrıca pesketeryan beslenme ruhsal ve hormonal durumların da kontrolünü sağlamada önemli bir faktördür.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 266

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu