Beslenme

Patlamış Mısır Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Patlamış mısır kaç kalori olursa olsun akşamları televizyon karşısında film ya da maç izlerken, sinema salonunda en heyecanlı filmlerde tükettiğimiz bir besin. Patlamış mısırlar, tarla mısırlarına göre daha farklı bir şekilde üretilmektedir. Yani tarla mısırı alıp patlatmayı denemeyin,  kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Patlatmalık mısırlar, tarla mısırına göre daha sert bir kabuğa sahiptir. İçerisinde, B5 vitamini, B1 vitamini, C vitamini fosfor ve bol miktarda lif ve polifenol bulunduran faydalı bir besin kaynağıdır. Diyetisyenler, yağsız ve tuzsuz patlamış mısırı diyetlerinizde kullanabileceğiniz kalori oranı düşük, bol lifli ve zayıflamaya yardımcı bir atıştırmalık olarak öneriyorlar.

Patlamış mısırın içerisinde bolca bulunan polifenoller, hücreleri hastalıklardan koruyan sağlıklı antioksidanlardır. Polifenol, kan dolaşımını iyileştirir, sindirim sistemini rahatlatır ve aynı zamanda pek çok sağlık rahatsızlığına iyi gelir. Bazı araştırmalara göre, polifenol meme kanseri ve prostat dahil neredeyse bütün kanser çeşitlerinin risklerini azaltma konusunda oldukça etkili gözüküyor.

Patlamış Mısır Kaç Kalori?

Evde hazırlayacağınız patlamış mısırları, yağlı veya yağsız olarak iki çeşitte yapabilirsiniz. Yağlı patlamış mısırın da yağsız patlamış mısırın da ayrı kalori değerleri vardır. Uzmanlar, yağsız ve tuzsuz yapılmış patlamış mısırın zayıflamaya yardımcı olabilecek güzel bir ara öğün atıştırmalığı olduğunu söylüyorlar. Peki yağlı ya da yağsız patlamış mısırın kalori değerleri ne durumda beraber bakalım.

Yağlı Patlamış Mısır Kaç Kalori?

 • 1 avuç (7 gr) patlamış mısır yaklaşık olarak 29 kalori,
 • Orta boy 1 kase (15 gr) patlamış mısır 62 kalori,
 • 60 gramlık porsiyon patlamış mısır 246 kalori,
 • Film izlemelik bir tabak dolusu (90 gr) patlamış mısır 369 kalori olarak ölçülmüştür.

Yağsız Patlamış Mısır Kaç Kalori?

 • 1 avuç (7 gr) yağsız patlamış mısır 47 kalori
 • 1 su bardağı yağsız patlamış mısır 65 kalori
 • 1 kase (70 gr) yağsız patlamış mısır 131 kalori
 • Maç izlemelik bir tabak dolusu (100 gr) yağsız patlamış mısır ise yalnızca 186 kalori olarak ölçülmüştür.

Uzmanların neden yağsız patlamış mısır tavsiye ettiğini kalorileri karşılaştırarak daha iyi anlayabilirsiniz. Neredeyse yarı yarıya kalori düşüklüğü gösteren yağsız patlamış mısırı rahatlıkla diyet programlarınıza atıştırmalık olarak ekleyebilirsiniz.

Kekreyemiş Tozu

Patlamış Mısır Kilo Aldırır Mı?

Patlamış mısır eğer yağlı bir şekilde hazırlanmışsa, kalorisi oldukça yüksek bir atıştırmalık olabilir. İçerisinde çokça karbonhidrat barındırmasından dolayı kilo verme konusunda pek yardımcı sayılmaz. Ancak, eğer ki yağsız ve tuzsuz bir şekilde hazırlarsanız, diyetisyenlerin de önerdiği gibi zayıflama konusunda beslenme programlarınıza ekleyebilirsiniz.

Film izlerken fazla kaçırıp neredeyse bir büyük tabak patlamış mısır tüketirseniz eğer, kilo aldıracaktır. Hele ki yağlı patlamış mısır yaptıysanız ve yanında kola, gazoz gibi içecekler tükettiyseniz üzülerek söylemek isterim ki kilo alabilirsiniz. Kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye değişiklik gösterse de fazla karbonhidrat tüketimi genellikle kilo fazlalığına sebep olur.

Patlamış Mısırın Besin Değerleri

Karbonhidrat değerleri yüksek olan patlamış mısır, mineraller ve lif açısından oldukça zengin. Eğer karbonhidrat yemeyi azaltmak istiyorsanız biraz uzak durmanız gerekebilir. Aynı zamanda içerisinde yağ da bulundurduğu için diyetlerinizde kullanırken yağsız patlamış mısır kullanarak yağ oranını azaltabilirsiniz. Akşam ailenizle beraber çayın yanında atıştırabileceğiniz yağlı patlamış mısır’ın besin değerleri şu şekilde gözüküyor;

 • 4.36 gram protein
 • 32.98 gram karbonhidrat
 • 10.67 gram yağ
 • 4.69 gram lif
 • 8.35 mg kalsiyum
 • 97.52 mg sodyum
 • 168.44 mg potasyum

Patlamış Mısırın Faydaları

Bilinenin aksine, patlamış mısır tam tahıllı bir gıda olduğu için zararından çok faydası bulunmaktadır. Ancak her besin gibi, dozunu fazla kaçırmamak kaydıyla tüketilirse faydalarını görebilirsiniz. Aşırı tüketilen her besin gibi patlamış mısır da fazla tüketildiğinde kilo fazlalığına ve yağlanmaya neden olacaktır.

Sindirim sistemini hızlandırır

Patlamış mısır tam tahıllı bir gıdadır. Bu durum da pirince ve kahvaltılık gevreklere benzerlik gösterdiği anlamına gelir. Patlamış mısır, tam tahıllı olduğu için içerisinde yüksek oranda lif ve fiber bulundurur. İçerisinde bulundurduğu lif ve fiberler sayesinde, B5 ve B1 vitaminlerini de barındırır. Yüksek lifli besinlerin tümünde olduğu gibi, patlamış mısır da sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Sindiriminizin ne hızlı ne yavaş olmasını engeller, gün boyu rahatlık sağlar. Lifler ve fiberler, bağırsaklarınızdaki kasları ve sindirim sisteminizdeki sıvıları harekete geçirerek sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlar.

Kolesterol seviyesinde düşüş sağlar

Yine içerisinde bulunan fiberler sayesinde, damarlarınızda biriken fazla kolesterolü atmanız konusunda yardımcı olur. Fazla kolesterolün atılması da kolesterol seviyenizin azalmasını ve kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Kolesterol düşüklüğü sayesinde, damarlarınızdaki kan geçişleri daha da hızlanacak ve kalp yükünü azaltacaktır. Bu da stres seviyenizde düşüş sağlayarak güzel bir gün geçirmenizi destekler.

Kan şekerini dengeler

Patlamış mısırın sağladığı faydalardan bir diğeri de kan şekerinizi ve insülin değerlerinizi dengelemesidir. Kan şekerini düşürüyor olması diyabet hastaları için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Doktorlar, diyabet hastaları için fazla olmamak şartıyla patlamış mısır tüketimini uygun görüyorlar, çünkü içerisinde fiber ve lif barındırdığı için kan dolaşımını hızlandırıyor ve kan şekerinizin düşmesine yardımcı oluyor.

Yaşlanmayı geciktirir

Serbest radikaller sadece kansere sebep olmuyor, aynı zamanda kırışıklıklara, göz bozulmalarına, alzheimer ve saç kaybı gibi yaş ilerledikçe ortaya çıkan büyük hastalıklara da neden olabiliyor. Her derde deva olan fiberler, yine imdadımıza yetişiyor. Patlamış mısırla beraber bolca fiber aldığınız için, kendinizi gün boyu mutlu ve sağlıklı hissetmenin yanı sıra, güçlü antioksidanlar sayesinde yaşlılığın ve kırışıklıkların da önüne geçmiş olacaksınız.

Patlamış mısır doğru şekilde yapıldığında mısır koçanının faydalarını kaybetmez. Bu sayede kişinin gelişimine ve sağlığına fayda sağlayabilmektedir. Ancak bir çok yerden alacağınız patlamış mısır kalitesiz ya da fazla yağlı olabilir. Böyle durumlar hem faydalarını azaltırken hemde sizin kilo almanıza neden olabilir. Eğer çok fazla tüketim sağlamıyorsanız kilo konusunda endişe etmenize gerek yoktur.

Patlamış mısır tok tutma konusunda yetersiz bir besin olduğu için kilo vermek isteyen bireylere çok fazla kullanmaması tavsiye ediliyor. Ancak mısırın diğer çeşitleri oldukça doyurucudur. Doyurucu özelliği sayesinde bazı diyet listelerin de de haşlanmış mısır görmek oldukça mümkündür.

Patlamış mısır kaç kalori bir paket yesek kaç kilo alırız diye düşünenler olabilir. Ancak bu şekilde bir kilo miktarına ulaşmak mümkün değildir. Aldığınız kalori miktarı vücudun yaktığı kalori miktarından çıkartılarak hesaplanabilir. Aksi taktirde bulacağınız sonuçlar doğru olmayacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 4

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı