«
  1. Ana sayfa
  2. Diyet
  3. 3 Günde 5 Kilo Zayıflatan Patates Yoğurt Diyeti

3 Günde 5 Kilo Zayıflatan Patates Yoğurt Diyeti

Patates diyeti son zamanlarda bir kaç farklı şekilde yapılabiliyor. Ancak en popüler olanı patates yoğurt diyeti diyebiliriz. Bu diyetin oluşturulmasının altında yatan en önemli sebeplerden bir tanesi patatesin hem tok tutması hem de lif açısından zengin olması diyebiliriz. Zengin lif kaynakları sayesinde sindirim sistemini çalıştırması ve patates ve yoğurt dışında herhangi bir besin tüketilmemesi bu şok diyetinin 3 günde 5 kilo verdirmesini sağlıyor.

Her zaman düzenli beslenme imkanı bulamayanlar haşlanmış patates diyeti gibi şok diyetlere ihtiyaç duyabiliyorlar. Bir anda istemediği kilolara ulaşan kişiler için şok diyetleri hızlı bir şekilde forma girmek için oldukça etkili oluyor. İşte patates yoğurt diyeti de bu şok diyetlerinden bir tanesi. Bu nedenle kişilerin bu diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorlarına danışması gerekiyor. Vücudu normalde alması gereken kalori miktarından daha az kaloriye maruz bırakacağınız için sağlık problemleri yaşama ihtimaliniz bulunmakta. Bu ihtimalleri ortadan kaldırmak için lütfen doktorunuzla beraber hareket edin. Bu kadar konuşma yeter patates diyeti nedir, nasıl yapılır bunları öğrenme vakti geldi.

Patates Diyeti Nedir?

patates yoğurt diyeti

Bu diyet haşlanmış patates diyeti ve patates yoğurt diyeti olarak da biliniyor. Üçü de aslında aynı diyet ancak içerisinde haşlanmış patates ve yoğurt bulunduğu için bu şekilde farklı farklı da anılabiliyor. Diyetin temelinde patates ve yoğurt tüketimi bulunuyor. Bu şekilde vücudunuza çok az miktarda kalori alıp şoka sokuyorsunuz ve 3 gün içerisinde 5 kilo verebiliyorsunuz. Patates içerisindeki lif kaynakları sayesinde tok tuttuğu için açlık da hissetmiyorsunuz. Yani önemli bir randevunuz varsa, mezuniyetiniz veya düğününüz yaklaşıyorsa kısa süreli bu diyet sayesinde kilolarınız yüzünden giyemediğiniz kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.

Yaklaşık 100 gram patates 93 kalori besin değerine sahip. Ayrıca içerisinde yüksek miktarda lif, potasyum, C vitamini gibi çeşitli vitamin ve mineralleri de barındırıyor. Her ne kadar içeriği zengin olsa da 3 gün boyunca yalnızca haşlanmış patates ve yoğurt tüketeceğiniz için bazı durumlarda kalori bakımından yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle diyeti 3 günden fazla uygulamamanız öneriliyor. Aynı zamanda diyet sürecinde günde en az 2 litre su içmeniz tavsiye ediliyor.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

haşlanmış patates ve yoğurt diyeti

Diyetin temel prensibinin patates ve yoğurt yemek üzerine olduğunu belirtmiştik. Gerçekten 3 gün boyunca sadece bu iki besini tüketmeniz gerekiyor. Yanında tabi ki su, çay, kahve gibi içecekler tüketebilirsiniz. Ancak çay ile kahveyi şekersiz tüketmeniz gerekiyor. Bu sürece kesinlikle bir doktor kontrolünde başlamanız öneriliyor çünkü düşük kalorili şok diyetler kişilerde sağlık problemlerine yol açabiliyor. Dilerseniz 3 günde 5 kilo verdiren patates diyeti listesine geçelim.

Diyetin 1. Günü

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
Öğle yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 8 yemek kaşığı yoğurt

Diyetin 2. Günü

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 4 yemek kaşığı yoğurt

Diyetin 3. Günü

Kahvaltı: 4 yemek kaşığı yoğurt
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 8 yemek kaşığı yoğurt

Yorumlar

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Ebru Şahiner Hakkında

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.