Diyet

Paleolitik Diyet

Paleolitik diyet, paleolitik çağda ki insanların beslenmeleri örnek alınarak hazırlanmış bir beslenme programıdır. Bu beslenme programı genel olarak taş devri diyeti, avcı-toplayıcı diyeti olarak da bilinmektedir. Günümüzde diyetin birden fazla çeşidi türemiştir. Her birey kilo vermek için bu diyetlerden bir kaç tanesini kesinlikle denemiştir. Diyetlerin kendilerine göre bazı unsurları vardır. Örneğin Paleolitik diyet işlenmiş ya da rafine edilmiş bütün gıdalardan uzak durulması yönündedir. Mesela hayvanlardan elde edilen tereyağ, süt, yoğurt ya da sebzelerden elde edilen yağ çeşitleri de tüketilmeyecek olan gıdalardandır.

Sabah

İdeal boyda bir somon balığı füme, konserve ya da taze olabilir. Yanına salata ya da kereviz ve kavun. Kahvaltıda vücudun ihtiyaç duyduğu bütün kaynakları kesinlikle sağlamış olacaksınızdır. Ayrıca kereviz yüksek lif kaynağına sahip bir sebze olduğu için kesinlikle doyurucu bir öğündür.

Öğlen

Brokoli, lahana, yeşil soğan, enginar ya da büyük bir karışık salata. Yanında karides buğulama, ızgara tavuk ya da koyun ve ya fırında hindi olabilir. Ayrıca 1 adet avokado.

Akşam

Izgara dana ya da kuzu biftek. Kuşkonmaz ve marul. Bunun yanı sıra akşam yemeğini en geç saat 7 de tüketmiş olmalısınız. Daha erken yiyemiyorsanız yapmanız gereken şey yarım avokado ya da hindi göğüsü yenmelidir.

Bu beslenme programı örnek olarak verilmiştir. Normal şartlarda bir çok birey maliyeti nedeni ile bu şekilde beslenemez. Ancak her gün bu gıdaları tüketmeniz gerekmemektedir. Önemli olan neler tüketildiğini görmenizdir. Buğdaylı yiyecek ürünleri, baklagiller, süt ürünleri, mayalı gıdalar, işlem görmüş şekerler, patatesler ve eklenmiş yağlardan uzak durmanız gerekmektedir.

Tüketilebilir gıdalar ise doğal yetişmiş hayvanlar, deniz mahsülleri, taze meyve ve sebzeler, yumurta, kuruyemiş ve sağlıklı yağlar (zeytin yağı, ceviz yağı, avokado yağı gibi) olarak belirlenmiştir. Bu ilk çağlarda ki beslenme şekilleridir ve oldukça sağlıklı bir beslenme türü olduğunu da rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Kekreyemiş Tozu

Paleolitik Diyetin Faydaları ve Zararları

Paleolitik diyet birden fazla faydası ile öne çıkmaktadır. Kesinlikle vücudun ideal bir forma girmesini ve bu form da kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Sağlık sorunlarına neden olmayacağı gibi aynı zamanda yaşanan bazı sağlık sorunlarına da iyi geleceğini görebilirsiniz.

Eleştirel olarak ise bazı uzmanlar tarafından karşı çıkılan bir beslenme yöntemidir. Sebze ve tahıl gıdaları un haline getirmek için kullandıkları aletlere dayanarak sebze ve tahıllı gıdalar ile beslendikleri savunulmaktadır. Bu görüş göre ise farklı bir diyet programı da oluşturulmuştur. Ancak düzenli uygulandığında kilo vermek açısından kesinlikle sonuç sağlayacağı ortadadır.

Kendinize göre ayarlamalar yaptıktan sonra rahatlıkla diyetinize başlayabilirsiniz. Önemli olan tüketebileceğiniz gıdaları düzgün belirlemeniz ve düzenli bir şekilde aksatmadan uygulamak. Bu sayede istediğiniz kiloya kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu diyet yöntemi ortalama olarak aylık 6 kilo kadar vermeniz mümkündür.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 134

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı