«
  1. Ana sayfa
  2. Diyet
  3. Paleo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Paleo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Paleo diyetinin geçmişi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Burada amaç besinlerin ilk hali ile tüketilmesidir. Paleo diyeti nedir?nasıl yapılır?​​​​Sorusunun cevabı, kişilerin hazır işlenmiş ve paket içi gıdalardan uzak durarak tamamen doğal beslenme şeklidir. Az veya hiç işlem görmemiş besinleri yiyerek zayıflama yöntemidir. Birçok kişi tarafından da taş devri diyeti olarak da adlandırılır. Bu diyet şekli sağlıklı beslenmeyi kendisine yaşam biçimi edinen kişiler için vazgeçilmezdir. Paleo diyetinde tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken gıdalar vardır. Protein ağırlıklı gıdalar olan et ve et ürünleri istenildiği kadar tüketilebilir. Diğer süt ve süt ürünleri tüketilmesi tamamen yasaktır. En önemlisi ise üç beyaz, un, tuz, şeker hiç bir şekilde tüketilmemesi gerekir. Bu diyet yapılırken ekstra olarak spor yapılmamalıdır.

paleo diyeti nedir

Poleo Diyetinde Tüketilmesinde Sakınca Olmayan Gıdalar

Bu diyetin içeriği tamamen protein ağırlıklı gıdalar ile beslenme şeklidir. İşlenmemiş et ve et ürünleri istenildiği kadar tüketilebilir. Somon, alabalık, istiridye, sardalya, orkinos ve yengeç gibi deniz ürünleri yenilebilir. Yeşil sebzeler de ıspanak, kereviz, enginar, lahana, taze nane gibi buna benzer içerisinde şeker olmayan sebzeler tüketilir. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve avokado yağı tüketilerek işlem görmüş yağlardan uzak durulur. Ayrıca bol bol su tüketimi yapılır.

Poleo Diyetinin Zararları Varmıdır?

Poleo diyeti insan sağlığı açısından çeşitli faydalar sunarken dikkate alınması gereken bazı noktaları da vardır. Çok uzun süre yapılmaması gereken bir diyet programıdır.

İşlenmemiş gıdalar tüketmek insan sağlığı için en önemlidir. İçerisinde şeker barındırmayan sebze ve meyve tüketmek olması gereken doğal beslenme şeklidir. Yalnız poleo diyeti insan vücudu için sağlıklı olan baklagiller, lif, protein, potasyum, magnezyum gibi vitaminlerin alınmasını kısıtlar. Süt ve süt ürünlerin yasak olduğu bu diyet programı herkesin vücuduna uygun olmayabilir. Yapılırken bir uzman doktor tarafından kişinin uygun olup olmadığı incelenmelidir.

paleo diyeti nasıl yapılır

Poleo Diyetinde Ne Kadar Kilo Verilir

Uygulanan poleo diyet sistemin de verilen kilo tamamen kişinin metabolizmasına bağlıdır. Sağlıklı bir kişi bir ay sonunda normal diyetlere nazaran bir kilo fazla vermiş olur. Bu diyeti yaparken kişiye bol bol su tüketilmesi önerilir.

Yorumlar

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Ebru Şahiner Hakkında

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.