Diyet

Paleo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Paleo diyetinin geçmişi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Burada amaç besinlerin ilk hali ile tüketilmesidir. Paleo diyeti nedir?nasıl yapılır?​​​​Sorusunun cevabı, kişilerin hazır işlenmiş ve paket içi gıdalardan uzak durarak tamamen doğal beslenme şeklidir. Az veya hiç işlem görmemiş besinleri yiyerek zayıflama yöntemidir. Birçok kişi tarafından da taş devri diyeti olarak da adlandırılır. Bu diyet şekli sağlıklı beslenmeyi kendisine yaşam biçimi edinen kişiler için vazgeçilmezdir. Paleo diyetinde tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken gıdalar vardır. Protein ağırlıklı gıdalar olan et ve et ürünleri istenildiği kadar tüketilebilir. Diğer süt ve süt ürünleri tüketilmesi tamamen yasaktır. En önemlisi ise üç beyaz, un, tuz, şeker hiç bir şekilde tüketilmemesi gerekir. Bu diyet yapılırken ekstra olarak spor yapılmamalıdır.

Paleo Nedir? 

Paleo kelimesi, paleolitik çağdan gelir. “Paleoilitik Diyet” de denir. Mağara Adamı Diyeti, Taş Devri Diyeti, Avcı-Toplayıcı Diyeti de diğer adlarındandır.  

Paleolitik Çağ Nedir? 

Paleolitik Çağ, insanların ilk ortaya çıkışından, milattan önce yaklaşık 10 bin yıl öncesine kadar süren arkeolojik çağdır. Yontma Taş Çağı da denir. Paleolitik Çağ’da insanlar küçük gruplar halinde toplayıcılık, balıkçılık ve avcılık yaparak besleniyorlardı. 

Paleolitik Çağ’da insanların derdi tabii ki hızlı kilo verme değildi; doğal olarak Taş Devri Diyeti sebze, meyve, böcek, balık, hayvan eti, kök ve yemişlerden oluşuyordu. Tabii ki bu beslenmenin bütün dönem boyunca aynı kalıp kalmadığını bilmiyoruz çünkü Paleolitik Çağ çok uzun sürdü ve bu dönemde birçok gelişim sağlandı: Ateşin bulunması, av silahlarının yapımı (yontma taşlar) gibi. 

paleo diyeti nedir

Paleo Diyetinde Tüketilmesinde Sakınca Olmayan Gıdalar

Bu diyetin içeriği tamamen protein ağırlıklı gıdalar ile beslenme şeklidir. İşlenmemiş et ve et ürünleri istenildiği kadar tüketilebilir. Somon, alabalık, istiridye, sardalya, orkinos ve yengeç gibi deniz ürünleri yenilebilir. Yeşil sebzeler de ıspanak, kereviz, enginar, lahana, taze nane gibi buna benzer içerisinde şeker olmayan sebzeler tüketilir. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve avokado yağı tüketilerek işlem görmüş yağlardan uzak durulur. Ayrıca bol bol su tüketimi yapılır.

Paleo Diyetinin Faydaları 

  • İnsülin hassasiyeti artar: Vücudumuza sürekli yüksek oranda karbonhidrat alırsak, bir yerden sonra insülin hassasiyetimiz düşecektir ve vücudumuz daha fazla yağ depolamaya başlayacaktır. Paleo Diyetinde karbonhidrat alımı az olduğu için insülin seviyeleri düşer ve yağ yakımı artar. Diyabet riski de azaltılmış olur.
  • Bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir: Kalitesiz ve işlenmiş besinler fark etmesek de vücudumuza iyi gelmezler. Paleo Diyetinde işlenmiş, paketli yiyecekleri, fast-foodları tüketmiyoruz. Bu sayede tükettiğimiz besinler tam ve kaliteli besinler olacaktır. Yeşil sebzeler, meyveler ve etler gibi. Bu sayede bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz, hastalanma riskimizi azaltabiliriz. 
  • Diyabete karşı kullanılabilen iyi bir sistemdir: Karbonhidratı az aldığımız için kan şekerimiz stabil civarlardadır. Dolayısıyla diyabet hastalığını kontrol altında tutmak veya tip-2 diyabeti tedavi etmek için kullanılabilir.
  • Kardiyovasküler riski azalttığı hakkında araştırmalar yapılmıştır: Hem diyabet durumlarında, hem de genel olarak Paleo Beslenme Düzeninin kan basıncını düşürdüğü ve kolestrolü kontrol altında tuttuğu araştırmalar ile desteklenmiştir. Fakat bu araştırmalara karşı araştırmalarda sürülmüştür ve kesin bir karara varıldığını söyleyemeyiz. 

Poleo Diyetinin Zararları Varmıdır?

Poleo diyeti insan sağlığı açısından çeşitli faydalar sunarken dikkate alınması gereken bazı noktaları da vardır. Çok uzun süre yapılmaması gereken bir diyet programıdır.

Kekreyemiş Tozu

İşlenmemiş gıdalar tüketmek insan sağlığı için en önemlidir. İçerisinde şeker barındırmayan sebze ve meyve tüketmek olması gereken doğal beslenme şeklidir. Yalnız poleo diyeti insan vücudu için sağlıklı olan baklagiller, lif, protein, potasyum, magnezyum gibi vitaminlerin alınmasını kısıtlar. Süt ve süt ürünlerin yasak olduğu bu diyet programı herkesin vücuduna uygun olmayabilir. Yapılırken bir uzman doktor tarafından kişinin uygun olup olmadığı incelenmelidir.

paleo diyeti nasıl yapılır

Poleo Diyetinde Ne Kadar Kilo Verilir

Uygulanan poleo diyet sistemin de verilen kilo tamamen kişinin metabolizmasına bağlıdır. Sağlıklı bir kişi bir ay sonunda normal diyetlere nazaran bir kilo fazla vermiş olur. Bu diyeti yaparken kişiye bol bol su tüketilmesi önerilir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4 / 5. Toplam oy sayısı: 87

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı