DiyetZayıflama

Noodle Kaç Kalori?

Çin kökenli bir makarna çeşidi olan noodle sevilerek tüketilen bir lezzettir. Buğday ya da pirinç unuyla hazırlanabilen besin, çeşitli ilave malzemelerle zenginleştirilir. 200 ml’lik bir su bardağından hazırlanan porsiyon ortalama 760 kaloridir.

Sağlıklı beslenen kişilerin az tüketmesi tavsiye edilen tarif;

  • %75 karbonhidrat
  • %15 protein ve
  • %10 yağdır.

Noodle ile en sık kullanılan malzemeler arasında; yumurta, kırmızı et, sebze ve tavuk ürünleri sayılabilir. Tek öğünde tüketilen bir porsiyon noodle yetişkin bir bireyin enerji ihtiyacının %20’sine yakınını karşılar.

Noodle Nasıl Hazırlanır?

Uzakdoğu mutfağının en çok sevilen ve tüketilen lezzeti olan noodle, makarnaya benzerliğiyle bilinir. Kullanılan sos ve malzemeleri ülke mutfaklarına uygun olarak çeşitlenen tarif, sade olarak da tüketilebilir.

  • 1 çay bardağı noodle 380 kalori ve
  • 1 su bardağı noodle 760 kaloridir.

Kilo vermek isteyenler beslenme listelerine noodle eklemeden önce bir porsiyonun kalori değerlerini gözden geçirmelidir.

Noodle Besin Değerleri

Çin mutfağında yer bulan noodle Türk mutfağındaki erişteyle karşılaştırılabilir. İnce ve hafif dalgalı bir şekilde kesilen hamurlar sulu bir sos içerisinde pişirilir. Son derece hızlı bir şekilde hazırlanabilen yemek bu özelliğiyle çalışan ve okuyan gençlerin favorisidir. Özel çubuğuyla tüketilen lezzet, son derece iştah açıcı bir görünüme sahiptir. Besin değeri açısından bakıldığında etli ve sebzeli ürünler son derece farklıdır.

Kekreyemiş Tozu

Bir porsiyon;

  • Etli noodle 450 kalori
  • Yumurtalı noodle 400 kalori
  • Sebzeli noodle 200 kalori
  • Beyaz et ve sebzeli noodle 350 kalori civarındadır.

Hazır paketlerde yine hazır sosla satılan paket ürünler kolay hazırlanır, hızlı tüketilir ve ortalama 400 kalorinin üzerindedir.

Noodle Kilo Aldırır mı?

Eriştenin alternatifi olarak hazırlanan noodle, çeşitli aroma ve baharatlarla lezzetlendirilebilir. Düzenli ve çok fazla noodle tüketimi özellikle kadınlarda göbek ve karın bölgesinde oluşan yağlanmadan sorumlu tutulabilir. Porsiyonların küçük tutulmasına her zaman özen gösterilmelidir. Her besinde olduğu gibi noodle da aşırı tüketildiğinde potansiyel bir kilo aldırıcı gıdadır.

Hem Doyurucu Hem Lezzetli

Mevsim sebzeleriyle hazırlanacak bir noodle tarifi, susamla çeşnilendirilebilir. Önce görsel anlamda daha sonra da lezzet anlamında son derece yeterli bir lezzet olan noodle, farklı tabaklarda sunulabilir. Pırasa, fasulye, havuç ve tavuk eti klasik bir tarifin vazgeçilmez malzemeleri arasında sayılabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenler diyet listelerine az miktarda sebzeli ve beyaz etli noodle ekleyebilirler.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 112

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı