Diyet

Montignac Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanmalı?

Montignac diyeti, Fransız beslenme uzmanı Michel Montingac tarafından ortaya atılmış, uygulanırken temel alınması gereken noktası besinleri ayrıştırmak olan bir beslenme biçimi. Yani temelde protein ve yağ içeren besinlerin karbonhidratlarla beraber tüketilmemesi gerektiğini savunuyor. Bu prensibe uyulduğu sürece alınan kalori miktarının önemli olmadığını dile getiriyor. Ancak yine de glisemik indeksi düşük besinlerin tercih edilmesi gerektiğini savunuyor.

Montignac’ın prensiplerine göre hurma yoğurt diyeti gibi düşük kalorili şok diyetleri, mucize zayıflama ilaçları kesinlike uygulanmaması gereken yöntemlerdir. Bu diyet de başlarda hızlı kilo verdireceğiniz bir evre ve sonrasında beslenme alışkanlığı edinip hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz bir diğer evreden oluşuyor. Yani kısacası Montignac aslında bir diyet değil, beslenme alışkanlığı diyebiliriz.

montignac diyeti nasıl yapılır

Montignac Diyeti Nasıl Uygulanır?

Montignac diyeti ile zayıflama koşullarını yerine getirebilmeniz için iki aşama olduğundan bahsetmiştik. Bu aşamalardan ilki yaklaşık 1 ay kadar sürecek ve bu süreçte kötü beslenme alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışacaksınız. Ne kadar erken düzgün bir beslenme rutinine alışırsanız aşamayı o kadar erken bitirebilirsiniz. İlk aşama bittikten sonra kötü gıdaları bırakıp iyilere geçtiğinizde, hayatınız boyunca bu diyeti uygulamaya devam edebilirsiniz.

Bu tabloyu kısaca özetleyecek olursak bu şu şekilde olacaktır:

  • 1. Aşama: Birinci aşama zayıflama evresi olarak tanımlanıyor. Bu aşamada glisemik indeks oranı 35 ve altındaki karbonhidratlara yani “iyi” besinlere yöneliyorsunuz. Ayrıca kilo başına 1 gram protein alınması da gerekmektedir. Eğer vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız bu protein miktarı 1,5 seviyelerine kadar yükseltilebilir.
  • 2. Aşama: İlk aşamayı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra “dinlenme ve koruma” aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşama yaşam boyu sağlıklı beslenme mottosuna dayanmaktadır. Bu nedenle yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar ve yüksek kalorili besinler yerine düşük glisemik indeksli ve düşük kalorili besinler tüketilmektedir.

Yukarıda saydığımız yöntemlerle beraber öğün atlamamaya da özen göstermeniz gerekiyor. Michel Montignac’a göre kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bu nedenle en fazla gıdayı bu öğünde tüketmenizi tavsiye eder. Öğle yemeğinde normal, akşam yemeğinde ise daha az besin tüketmeniz gerekiyor.

montignac diyet listesi

Montignac Diyet Listesi

Montignac diyeti uygularken kahvaltıyı üç farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Glüsid Kahvaltısı
Protein Kahvaltısı
Meyve Kahvaltısı
Taze meyve
Beyaz ekmek
Yağsız beyaz peynir
Yağsız yoğurt
Şekersiz kahve
Zeytin
Katı yumurta
Omlet
Sahanda yumurta
Jambon
Peynirler
Yağsız / yağlı süt
Meyve suyu
Muz hariç tüm meyveler
Süt
Beyaz peynir
Yoğurt

Bu kahvaltı çeşitlerinin önemi bildiğiniz gibi bu diyette proteinler ve yağlar birlikte tüketilirken karbonhidratlar ayrı tüketiliyor. Besin ayrımını yukarıda görebilirsiniz. Bunlardan almanız gereken kalori miktarı kadarını kahvaltıda çeşitli şekilde kullanabilirsiniz.

Öğle yemeği için ekmek tüketmek önerilmiyor. Genellikle havuç, patates, brokoli, karnabahar gibi düşük glisemik indeksli karbonhidratları tüketmeniz öneriliyor. Bununla birlikte et, balık ve tavuk da tüketebiliyorsunuz. Aynı zamanda bol salata da öğünlerinizde tercih edebileceğiniz bir diğer besin çeşidi olarak karşınıza çıkıyor.

Akşam yemeğinde eğer öğlen et yediyseniz daha hafif bir öğün geçirmeniz gerekiyor. Mümkün mertebe sebze çorbası ile öğüne başlayın. Yine ağırlıklı olarak sebze tüketebilirsiniz. Ancak öğle yemeğinde çok fazla yemek yediyseniz, akşam yemeğini yoğurt ve meyve ile de geçirebilirsiniz.

Montignac Diyeti Basit Kuralları

  • En iyi karbonhidratlar glisemik indeksi düşük olan karbonhidratlardır glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratlar daha fazla kilo aldırır.
  • Yağlı yiyeceklerin kalitesi doğal yağ içeriklerine göre değişir. (Çoklu doymamış yağ asitlerine sahip omega-3, balık yağı ya da tekli doymamış yağ asitlerine sahip zeytin yağı gibi.) Doğal olmayan işlenmiş, katkı maddesi bulanan ve doymuş yağlardan kaçınılması gerekir.
  • Protein seçimi yapılırken sebze ya da et kaynağına dikkat edilmelidir. Ne oranlarda birbirlerini karşıladıkları ve vücuda kilo aldırıp (yağ) aldırmadıklarına bakılmalıdır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 2

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu