BeslenmeDiyet

MIND Diyeti: Alzheimer Riskini Azaltan Beslenme Yöntemi

MIND diyeti, Akdeniz ve DASH diyetinin özelliklerini taşıyan, beynin işlevini iyileştirmek ve demansı önlemek adına bilim insanları tarafından çıkarılmış bir beslenme programıdır. Yaşlandıkça beynin fonksiyonlarının yavaşlaması, sinirlerin zarar görmesinden kaynaklı oluşabilen rahatsızlıkların ve Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçmek amacıyla hazırlanmıştır.

MIND kelime anlamı olarak ingilizcede “Mediterranean Intervention for Neurodegenerative Delay” anlamında gelmektedir. Yani Türkçesini düşünürsek, Nörodejeneratif Gecikmeyi Engellemek İçin Akdeniz Diyeti Müdahalesi. Tabi ki mot-a-mot bir çeviri yapmadık. Yani kısacası beynin sinir sistemiyle ilgili görevleri yerine getirmeye çalışan bu nöronların zarar görmemesi için Akdeniz diyeti ile beslenerek olası Alzheimer hastalığının önüne geçmek diyebiliriz.

Bilim adamları bu beslenmeyi ortaya çıkarmadan önce bir dizi araştırma yaptılar. Bu araştırmaları yaparken genellikle 60 yaş ve üzeri insanların beslenme programlarını test ettiler. Yapılan araştırmaların sonucunda diyeti harfi harfine uygulayan kişilerin hastalığa yakalanma oranlarına %54 gibi bir düşüş gözlemlendi. Uygulaması da gayet basit olan MIND diyeti, olası Alzheimer hastalığının önüne geçmek için ne kadar erken başlanılırsa o kadar etkili oluyor.

MIND Diyeti Nasıl Uygulanmalı?

MIND diyet listesi

MIND diyeti yaklaşık olarak 15 adet besinden oluşmakta. Bu besinler çoğunlukla diğer diyetlerde de karşılaştığınız beyaz et, balık, sebze, tahıllı gıdalar ve kuru yemişlerden oluşuyor. Ayrıca sağlıklı bitkisel yağlar ve şarap da tüketebiliyorsunuz.

Tabi ki her diyette olduğu gibi fast food, kırmızı et, şeker, poğaça, ekmek gibi gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. Diyeti uygularken haftalık menünüzün en az bir gününde baklagillerden fasulye veya nohut gibi besinler tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca ara öğün olarak da kırmızı meyve tüketmeniz gerekiyor.

MIND Diyetinde Tüketilebilecek Gıda Listesi

Dediğimiz gibi beyin sağlığına iyi gelmesi ve Alzheimer hastalığının önüne geçmesi için bazı besinleri hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Özellikle MIND diyetinde tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken bazı önemli gıdalar var. Dilerseniz biraz bunlardan bahsedelim.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

MIND diyetine göre sık sık yeşil yapraklı sebzeleri tüketmemiz sağlığımız için oldukça önemlidir. Lahana, ıspanak, brokoli ve diğer yeşillikler A ve C vitamini başta olmak üzere bir çok vitamin ve mineral içermektedir. Haftada en az iki porsiyon yeşil sebze tüketmek beyin sağlığınız için etkileyici olacaktır.

Akdeniz ve DASH diyeti özellikle bu sebzeler üzerine kurulmuş diyetlerdir ve sebzelerin bolca tüketilmesini önerir. Bilim insanları MIND diyeti araştırmalarında yeşil sebzelerin beslenme programlarına dahil olmasının Alzheimer riskini azalttığını tespit etmişler. Bu nedenle bu diyette de bolca tüketilmesi öneriliyor.

Kuru yemişler

Kuru yemişler

Kuru yemişler yapılan araştırmalara göre beyin sağlığı için mükemmel atıştırmalıklar olarak gösteriliyor. Kuru yemişlerin barındırdığı sağlıklı yağlar, life ve antioksidanlar kötü kolesterolü düşürüyor ve kalp hastalığı riskini minimuma indiriyor. MIND diyetinde ise haftada en az 5 gün kuru yemiş tüketmeniz öneriliyor.

Kırmızı Orman Meyveleri

kırmızı orman meyveleri MIND diyeti

MIND diyetinde özellikle önerilen tek meyve grubu kırmızı orman meyveleridir. Dr. Morris’in söylediğine göre yaban mersini beyni korumak açısından en güçlü gıdalardan birisi olarak gösteriliyor. MIND diyetinde ise haftada en az 2 kere kırmızı orman meyveleri tüketmeniz öneriliyor.

Fasulyeler

kırmızı orman meyveleri

Fasulye, beslenmenizde sürekli tüketmediğiniz bir besin ise, artık kesinlikle olmalı. İçerisinde barındırdığı yüksek oranda life ve protein, aynı zamanda düşük kalori ve yağ oranı sayesinde zihninizi keskin tutmanız konusunda yardımcı oluyor. MIND diyetine göre haftada en az 3 kez fasulye tüketmek beyin sağlığınız için iyi olacaktır.

Balık

balık mind diyeti

Yapılan araştırmalar haftada en az 1 defa balık tüketmenin beyin sağlığı açısından yararlı olduğunu gösteriyor. Ancak, balık adam olmaya da gerek yok. Akdeniz diyetinde neredeyse her gün balık tüketilmesi önerilirken, MIND diyetinde tam tersi bir şekilde haftada 1 defa balık yemenin yeterli olacağı söyleniyor.

Tavuk

beyaz et tavuk mind diyeti

Normal zamanda da içerisinde barındırdığı yüksek protein miktarı ve düşük karbonhidrat değerleri sayesinde her türlü diyet programında önerilen bir besin olan Tavuk, MIND diyetinde de haftada en az 2 defa tüketilmesi öneriliyor.

Zeytinyağı

zeytinyağı mind diyeti

Zeytinyağı, diğer yağlarla karşılaştırıldığında en sağlıklı yağlardan bir tanesi. Yapılan bilimsel araştırmalar zeytinyağının evde birincil yağ olarak kullanılmasının beyin sağlığı açısından kişilerde daha fazla koruma sağladığını gösteriyor. Bu nedenle MIND diyeti de diğer yağlara nazaran çoğunlukla zeytinyağı kullanılmasını öneriyor.

Şarap

şarap mind diyeti

MIND diyeti, günde 1 kadeh şarap tüketmenin Alzheimer’a karşı oldukça koruyucu olduğunu söylüyor. Yukarıda saydığımız yeşil sebzeler, kuru yemişler, balık, tavuk gibi besinler şarabın Alzheimer’a karşı gösterdiği etkiyi göstermiyordur. Şarap hastalık karşısında bu kadar etkili bir içecek. Ancak günde en fazla 1 bardak tüketmek şartıyla.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 3.7 / 5. Toplam oy sayısı: 3

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu