Zayıflama

Metabolizmayı Hızlandıran Şeyler

Metabolizmanın hızlanması durumu, birçok farklı faktöre bağlı olarak gerçekleşir. Yapılan sporların, alınan besinlerin, giyilen kıyafetlerin dahi etkisinin olduğundan söz etmek mümkündür. Metabolizmayı hızlandıran şeyler konusunda kapsamlı bilgiye sahip olmak için belirtilen etkenler incelenmelidir.

Metabolizmanın Hızlanması Nedir, Ne İşe Yarar?

Metabolizma, vücudun almış olduğu besinleri enerjiye dönüştürme sistemidir. Belirli çalışma hız durumu vardır ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Hızlı olmasının avantajları, yavaş olmasının ise dezavantajları vardır. Sağlıklı ve düzgün çalışan sistemler bütünü için metabolizma çalışma hızının iyi olması gerekir. Aksi halde; obezite, kabızlık gibi sindirim sistemine bağlı olabilecek hastalıklar ortaya çıkabilir.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizma hızlanma durumu birçok etkene bağlıdır. Bu etkenlerden önemli bir tanesi de besinlerdir. Bazı besinlerin metabolizma hızlandırıcı etkisi varken bazı besinlerin de yavaşlatıcı etkisi vardır.

Metabolizmayı hızlandıran besinler şu şekildedir:

  • Kayısı
  • Türk kahvesi
  • Meyveler (küçük porsiyonlarda)
  • Baklagiller ve özellikle de nohut
  • Su içmek, metabolizma hızını en çok artıran besindir. Günlük en az iki litre içilmesi önerilir.

Belirtilen besinler, sindirim sisteminin çalışmasına ve metabolizma hızının artmasına neden olur.

Metabolizma, denge ve uyum içerisinde yapılacak çeşitli çalışmalarla sağlıklı bir hal alır. Burada özellikle ölçülü olmaya dikkat edilmelidir.

Kekreyemiş Tozu

Metabolizmayı Hızlandıran Sporlar Nelerdir?

Metabolizma hızı eğer çok yavaş ise ortaya obezite gibi sorunlar çıkabilir. Bu gibi durumlarda kişiler ilk olarak doktora görünmelidir. Doktor tarafından verilen sporlar olursa onlara uyulmalı, eğer verilmiyorsa da kişiler kendi imkanlarıyla yapmalıdır. En iyi metabolizma hızlandırıcı spor, koşudur. Koşunun yanı sıra; mekik çekme, bisiklete binme, ağırlık çalışmaları gibi sporlar da metabolizmanın hızlandırılmasında önemli rol oynar.

Metabolizmayı Hızlandıran Kıyafetler

Metabolizma hızının artmasında kıyafetlerin de etkisi söz konusudur. Yanlış giyilen kıyafetler bu hızı olumsuz önde etkiler. Seçilen kıyafetlerin; kişinin tenini sıkıca kaplamaması, hava alma durumuna imkan vermesi gerekir. Cilt sağlığı ve beden rahatlığı doğrudan etkili olduğu için bu durumlar ihmal edilmemelidir. Kişinin bedenini sıkmayacak bollukta, özellikle pamuklu kumaşlardan yapılmış olan kıyafetler önerilir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 179

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı