Zayıflama

Maydanoz Suyu ile Nasıl Zayıflanır?

Lezzeti ile olduğu kadar yararlarıyla da sofraların vazgeçilmezidir. Yemeklerden salatalara soslardan mezelere kadar birçok yemeğe tat katmaktadır. Maydanozun özellikleri bu kadarla sınırlı kalmıyor. Sağlık açısından faydaları çok fazladır. Sağlık için gerekli bir besin olmasının yanı sıra birçok sağlık sorunu içinde tüketilmesi öneriliyor. Bunların yanı sıra; zayıflamak, fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için de etkilidir. Maydanoz suyu ile nasıl zayıflanır? konusu ile ilgili detaylar aşağıda paylaşılmıştır.

Maydanoz Nedir

Maydanoz, yeşil renkli, damarlı bir bitki türüdür. Yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Ağustos-Eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30-100 cm boylarında iki yıllık otsu bir bitkidir. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir.

Akdeniz yöresine ait bir bitki olan maydanozun pek çok şekilde tüketilme şekli vardır. Sağlığa olan fahdalarından haberdar olan birçok kişi maydanozu kaynatarak suyunu çay olarak tüketmektedir. Gün içinde bir tutam maydanoz tüketmek, kişinin günlük ihtiyacı olan C vitamini ve demir ihtiyacını karşılamaya yetmektedir.

Küçük yapraklı, yeşil rengi ve kokusu ile yemek ve salataların sevgilen bitkilerinden biri olan maydanoz için  tam bir şifa kaynağı demek yerinde olacaktır. Ülkemide oldukça bol olan ve faydaları konusunda da son derece yararlı olan maydanoz, cilt sağlığından kalp sağlığına kadar vücudun her yerine şifa taşıyan bir bitkidir.

Maydanozun Yararları

  • Yağ yakma metabolizmasını hızlandırır ve kilo vermeye destek olur.
  • Sindirim problemlerini ortadan kaldırır. Hazımsızlık sorunu ortadan kaldırır.
  • Ödem ve şişkinlikleri giderir.
  • Cildin sağlıklı olmasını sağlar. Cilde parlaklık ve canlılık verir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Adet söktürücü özelliği vardır.
  • İdrar söktürür.
  • Günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık % 80’ini karşılar.
maydonoz su ile zayıflama

Zayıflamada Maydanoz Suyunun Etkileri

Yapılan araştırmalar maydanoz suyunun metabolizmayı hızlandırdığını kanıtlıyor. Metabolizma hızını arttıran maydanoz fazla kilolardan kurtulmayı sağlıyor. Kilo vermede etkili olan maydanozun tüketimine de gereken önemin verilmesi gerekir. Zira, maydanoz sürekli ve ara verilmeden tüketildiğinde belli sakıncaları olur. Sakıncaları ortadan kaldırmak için 3 gün ara vererek bir periyod oluşturulmalı ve bu düzen içinde tüketilmelidir.

Maydanoz Suyu Tarifleri

Maydanoz suyu ile zayıflamak için birçok tarif mevcut. Tarifler arasından arzu edileni seçilebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi seçilen tarif tüketilirken belli zaman aralıkları ile tüketilmelidir. Fazla tüketilmesi yarar değil zarar getirir.

Kekreyemiş Tozu

Yarım demet maydanoz sapları ile birlikte ayıklanır. Güzelce yıkandıktan sonra 1,5-2 bardak su hazırlanır. Maydanozlar suyun içine konulur. Tencere ateşe sürülür. Yaklaşık olarak 10 dakika süresince kaynatılır. Haşlama işlemi bittiğinde maydanozlar bir süzgeç yardımı ile süzülür. Tencerede kalan açık renkli sarı su tüketilir. Bu suyun içine limon suyu ilave edilebilir. Limon suyu ilave etmek bu bitki çayının yağ yakma özelliğini arttırır.

maydonoz suyu hazirlanisi

Yarım demet maydanoz güzelce yıkanır ve temizlenir. Sapları ile birlikte blenderden geçirilir. Bu işlem, bir iki dakika kadar sürmelidir. Bu işlem bittiğinde blender içindeki maydanoza 1 su bardağı su ilave edilir ve tekrar blender çalıştırılır. Maydanoz sapları ve yaprakları minicik kalana kadar işleme devam edilir. Bu karışım köpüklü ve yemyeşil bir hale geldiğinde karışım hazır demektir. Bu karışıma da limon ilave edilebilir. Bu sayede karışım, mükemmel bir detoks etkisi taşır.

Farklı Bir Karışım ile Maydanoz

Bu farklı karışımda maydanoz kaynatılmaz. Taze olarak tarife eklenir. Zayıflamaya yardım eden bu karışım aynı zamanda zencefil ile enfes bir lezzete kavuşur.

Gereken malzemeler;10 tane taze maydanoz, bir adet salatalık, 1 su bardağı su, kabukları ile birlikte 1 dilim limon, 1 çay kaşığı taze zencefil.

Maydanoz, salatalık, limon ve zencefil güzelce yıkanır. Suyla beraber bütün malzemeler mutfak robotuna konulur. Pürüzsüz ve tanesiz bir kıvam haline gelene kadar işlem devam eder. Bu kıvama geldiğinde tüketime hazırdır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.4 / 5. Toplam oy sayısı: 139

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı