DiyetSağlıklı Tarifler

Kolesterol Düşürücü Diyet Önerileri

Kolesterol, dünya genelinde birçok insanın problemi olan ortak bir sağlık problemidir. Kimi durumda bünye kolesterol yapar kimi durumda d genetik olarak kişiler bu problem ile savaşmak zorunda kalır. Vücudun sağlığını ve işleyişini bozan kolesterol probleminden sağlıklı beslenme yöntemleri ile kurtulmak mümkündür. Kolesterol problemine neden olan bir numaralı etken kullanılan yağlardır. Ağır yağ kullanımına bağlı olarak alınan birçok besin vücutta kolesterol problemini meydana getirir. Diyet listelerinden faydalanarak kısa sürede kolesterolden kurtulmak mümkündür.

Kolesterole Zararı Olan Besinler Nelerdir?

Kolesterolü yükselten ve vücuda zarar veren besinler;

 • Sakatat gıdaları (Beyin, böbrek, işkembe, dil vs.)
 • Kabuklu deniz canlıları (Midye, karides vs.)
 • Tam yağlı et grupları (Sucuk, salam, sosis vs.)
 • Yağlı besin grupları ve gıdalar (Krema, kaymak, mayonez vb.)
 • Yağda kızartılan besinler ve kavurmalar
 • Tereyağı, kuyruk yapı gibi ağır yağlar
 • İçeriğinde ne olduğu bilinmeyen hazır gıda ürünleri
 • Tam yağlı yoğurt, süt ve peynir gibi gıdalar
 • Alkollü içecekler ve hazır meyve suyu ürünleri
 • Yemek ve çorbalara tatlandırıcı amacı ile eklenen bulyonlar

Kolesterolü Düşürücü ve Önleyici Öneriler

Kolesterolü düşürmek için yapılması gereken en önemli şey yağ kullanımına dikkat etmektir. Hayvansal besin içeriğine sahip olan doymuş yağların kullanımı kolesterol açısından ciddi bir tehdit içermektedir. Bu nedenle yemekler olabildiğince doğal yağ kullanmak ve doymuş katı yağ kullanımını en aza indirmek gerekir.

Fındık ve ceviz gibi besin maddeleri her zaman kalp sağlığını besleyici özelliğe sahiptir. Yemeklerde ve öğünlerde bu besinlere sıklıkla yer vermek ve düzenli olarak tüketmek kolesterolü dengeler.

Kırmızı et tüketiminde dikkat edilmesi gereken şeylere dikkat ederek kolesterolü dengelemek mümkün olabilir.  Bu besinlerde ciddi bir kolesterol değeri bulunur. Bu nedenle bu ürünleri pişirme usulüne uygun olarak hazırlamak ve dengeli bir şekilde tüketmek gerekir. Aşırı et tüketimi kolesterolü tetikleyici özelliklere sahiptir.

Posalı gıdalar tüketmek kolesterole oldukça faydalıdır. Posa içeren sebzelerin sofralarda daha fazla yer edinmesi gerekir. Bunun yanı sıra ekmek tüketimini kepekli ya da çavdar grubunda tüketmek, meyve tüketimine ağırlık vermek ve beslenme tarzını doğala yakın şekiller ile yerine getirmek de kolesterolün düşmesinde oldukça etkilidir.

Kolesterol Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kolesterol diyetinde herhangi bir besin ya da uyulması gereken bir menü yer almaz. Kolesterol diyeti genel anlamda tüketilen bütün besinlere dikkat edilmesi ve ölçekli olarak tüketim yapılması gerekir.

 • Tereyağı ve doymuş yağ tüketimine dikkat etmek,
 • Ağır kızartma ürünlerden uzak durmak,
 • Günlük su tüketimine önem vermek,
 • Süt ve üt ürünleri grubunda tam yağlı ürünlerden uzak durmak,
 • Hayvansal yağlardan uzak durmak,
 • Hazır gıda ürünlerini tercih etmemek,
 • Şarküteri reyonunda işlenmiş etleri tercih etmemek gibi durumlar kolesterol diyetinde uyulması gerekenler olarak sıralanabilir.

Kolesterol ve farklı diyet tariflerini merak ediyorsanız, https://www.diyetik.com/diyet/ adresinde ki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Kolestrol aynı zaman da tükettiğiniz yağlara bağlı olarak da yükselme gösterebilir. Eğer tükettiğiniz tereyağı veya doymuş yağlar kalitesiz ise bazı sorunlara neden olabilir. Kolesterol ciddi bir hassasiyettir. Kesinlikle hastalarının yaşantılarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.2 / 5. Toplam oy sayısı: 180

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu