Sağlıklı Tarifler

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer ?

Kızlık Zarı Ne Demek ?

Kızlık zarı veya vajina zarı adı ile bilinen hymen zarı, vajinal açıklığı biraz kaplayan zarımsı bir doku olarak tanımlanabilir. Kızlık zarı, vajina girişinin 1.5 cm iç kısmında bulunuyor. Etrafında kılcal damarlar var. Bebeklik dönemi ile ergenlik dönemi arasında oluşabilecek çeşitli mikropların yukarı çıkmasına ve yabancı cisim girmesine engel olmayı sağlıyor. Deliğin şekli, yeri ve yapısı her kadında farklı olabiliyor.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Durumlarda Olur?

Kızlık zarı, ilk cinsel ilişkide, sert bir cismin üzerine oturulduğunda, vajina odaklı cerrahi müdahalelerde, mastürbasyon sırasında kanayabiliyor.

İlk Gece Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı kanı olarak bilinen ve diğer adıyla gerdek kanı da denilen ilk cinsel ilişki sonrası kanaması, penisin vajinadan içeri girmesi ile genişleyip, vajinanın yırtılması nedeniyle meydana gelir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki adrese ziyaret edebilirsiniz.

https://www.saglikliyol.com/kizlik-zari-kanamasi-ne-kadar-surer/

Kızlık Zarı Kanaması Rengi Nasıldır?

“Kızlık zarı yırtıldığında rengi ne renk olur” sorusunun da en çok merak edilen sorulardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Kızlık zarının kan rengi kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, genellikle kızlık zarı kanının açık pembe renkte olduğunu da söyleyebiliriz.

Ama tabiki bu renk açık pembe olacak diye bir kural yok. Kızlık zarı kalın olan kişilerde bu renk daha koyu renkte olabiliyor. Nadiren de olsa eğer kişide herhangi bir kan hastalığı ya da kronik karaciğer rahatsızlıkları varsa kızlık zarı kanamasının rengi koyu kahverengiye de dönüşebiliyor.

Ayrıca bazı durumlarda ilişki sırasında kanın içerde kalması da, kanın pıhtılaşarak koyu renk almasına sebep olabiliyor.

Kızlık Zarı Kolay Yırtılır mı?

Kızlık zarı ince  ve kılcal damarlara sahip olduğunda dolayı kolay yırtılabilen bir yapıya sahiptir. Ancak esnek yapıdaki kızlık zarı, penisin vajinaya girdiği sırada genişlediği için yırtılmayabiliyor.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

İlk ilişkide kan gelmesi durumunda kızlık zarı kanama süresinin ne kadar olacağı da en çok merak edilen konulardan biridir. Genellikle birkaç damla şeklinde olan kızlık zarı kanamalarının çok kısa sürdüğünü söyleyebiliriz. Bazılarında nadiren de olsa 3 güne kadar süren kanamalar da meydana gelebiliyor. Uzun süren kızlık zarı kanamalarında kızlık zarı kanaması nasıl durdurulur şeklinde araştırma yapmak yerine mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekiyor. Bu durumda kanayan yer tespit ediliyor ve küçük bir cerrahi müdahale ile kanama durduruluyor.

Kızlık Zarı Kanaması Neden 3 Günden Fazla Sürer?

Kızlık zarı kanaması miktarı ve süresi  kadından kadına değişim gösterir. Kızlık zarı kanaması neden 3 günden fazla sürer sorusunun cevabı ise kadınların anatomik yapısı ile alakalı olmasıdır. Bir çok kadının kanaması üç günden önce kesilmektedir. Ancak üç gün sonrasında da kanamaları devam eden kadınlar bulunmaktadır. Kızlık zarı kanaması miktarı ve süresinin azalmaması ya da kanın renginin değişmesi gibi ciddi durumlarda bir uzmana görünmek bundan dolayı oldukça önemlidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.4 / 5. Toplam oy sayısı: 47

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu