Zayıflama

Kilo Endeksi Hesaplama Nedir Nasıl Yapılır?

Yetişkin olan insanların kilo ve boylarının orantılarını hesaplayan bir çizelgedir. İnsanların kilo oranlarının normal olup olmadığını kontrol etmektedir. Kilo Endeksi Hesaplama kişinin sabit boy ve kilosu ile yapılmaktadır. Uluslararası dil İngilizce’de “Body Mass index” olarak bilinir. Kısaltması ise “BMİ” şeklinde söylenir. Vücut kilo Endeksi (BKİ, VKİ, VKE) şemasında kilo türünden ağırlık, boy türünden metre cinsinin kesişme noktasının içinde kalan alanların kilo için ideal olup olmamasına bakılarak anlaşılır. Kişinin kilosu belirlenen idealin altında veya üstünde ise ideal kiloya ulaşmak için izlenecek yok şu şekildedir. Yavaş yavaş belirlenen kiloya ulaşıp sağlıklı bir şekilde uzun süre boyunca bu kiloyu korumak önemlidir.

kilo endeksi hesaplama

Vücut Kitle İndeksi Şu Şekilde Hesaplanır?

Kilo Endeksi Hesaplama şu şekilde yapılır. Kişinin vücut ağırlığı yani kilosunun, boyun uzunluğunun karesine bölünmesi ile bulunmaktadır. Belirlenen sonuç için belirli aralıklar verilmiştir. Bu aralıklar kontrol ederek kişinin kilonun ideal olup olmadığına bakılmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi Aralıkları

Vücut kilo endeksi hesaplama yapıldıktan sonra aşağıda belirteceğim aralıklarla göre kişinin kilosu hakkında yorum yapılır.

0-18,4 sayısı aralığında vücut kitle endeksi çıkıyorsa bu zayıf olunduğunu belirtmektedir. Boy uzunluğuna göre istenilen ağırlıkta olmadığını göstermektedir. Bu durumdan kurtulmak için yeterli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek gereklidir.

18,5-24,9 sayısı aralığında vücut kitle endeksi çıkıyorsa bu normal ideal kiloda olduğunuzu belirtmektedir. Boy uzunluğunuza göre istenilen kiloda olduğunuzu gösterir. Bu durumda kilonuzu korumanız gerekmektedir.

vucut kitle endeksi

25-29,9 sayısı aralığında vücut kitle endeksi çıkıyorsa bu fazla kiloda olduğunuzu göstermektedir. Boya oranla vücut ağırlığının fazla olduğunu gösterir. Bu durum kontrol altına alınmalı ve boya oranla ideal kiloya düşünmelidir aksi halde bu durum belirli hastalıkları tetikler.

Kekreyemiş Tozu

30-34,9 birinci sınıf obez olduğunuzu gösterir. Boya oranla vücut ağırlığının çok fazla olduğunu gösterir. Çok fazla hastalık barındıran vücudun habercisidir.

35-44,9 ikinci sınıf obez olduğunuzu gösterir. Boya oranla fazla olduğunu gösterir. Kilo acil bir şekilde kontrol altına alınmalıdır. Bunun için bir hekime başvurulmalıdır.

45 ve üstü vücut kitle endeksi üçüncü sınıf obez yani aşırı derecede şişman olduğunuzu gösterir.

Vücut kitle endeksi hesaplama sağlıklı bir yaşam için önem arz etmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.2 / 5. Toplam oy sayısı: 166

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı