Beslenme

Kilo Almak İçin Ne Yapılmalı?

Kilo vermek kadar almak da bazı kişiler için oldukça zorlu olmaktadır. Bazı genetik sorunların sonucunda ortaya çıkabilen kilo alamama sorunu yani aşırı zayıflık sonradan ortaya çıkan yeme bozukluklarının sonucu olarak da gösterilmektedir. Sonradan ortaya çıkan aşırı zayıflıklar çok fazla çalışan metabolizma olarak değerlendirilmektedir. Yanı sıra tiroid problemleri, şeker ve antidepresan ilaçları da yan etki olarak bu duruma neden olabilmektedir. Çok zayıf kişilerin kilo almaları görüntüden önce sağlıkları için oldukça önemlidir. Çünkü zayıflığa bağlı olarak gelişen hastalıklara bakıldığında; kemik erimesi, kalp ritim bozuklukları, tırnak kırılmaları, saç incelmeleri, çocuklarda büyüme geriliği, doğurganlık sorunları görülmektedir. Tüm bu sorunların önüne geçilmesi için sağlıklı bir şekilde kilo alınması önerilmektedir. Peki kilo almak için ne yapılmalı? Nasıl bir beslenme programı uygulanmalıdır? Sağlıklı şekilde kilo alınması için uzmanların önerdiği bir takım yiyecekler vardır. Ancak bu yiyecekler şeker, yağ ve hazır gıdalar değildir. Sağlıksız biçimde yani fast food yiyeceklerle kilo alınması doğru olmayacağından doğru tercihler yapılması önerilmektedir. Kilo almak için ne yapılmalı ve ne tür yiyecekler tüketilmelidir?

Sağlıklı kilo almak için nasıl hareket edilmelidir?

Sağlıklı kilo alımı sanıldığının aksine kolay değildir. Hızlı ve yağ ağırlıklı kilo alındığında sağlıksız yağların vücuda depolanması gerçekleşir. Bu durumda fast food yiyecekler, şeker ve karbonhidratlar kilo alma noktasında yararsız ve önerilmeyen besinlerdir. Peki doğru şekilde kilo almak için ne yapmalı? Sağlıklı şekilde kilo almak için programlı şekilde yiyecek tüketmek gerekmektedir. Yeme alışkanlığı kötü olanlar öğün atlayarak yemek yemeyi unuttukları için yanlış beslenmektedir. Bu noktada programlı olmak önemlidir. Aşırı zayıf olan kişilerin mideleri de küçük olduğundan seçim ve kalori miktarı önem taşımaktadır. Kilo alma sırasında kilo verme diyetlerinde verilen besinlerin porsiyonlarının büyütülmesi koşulu ile tüketilmesi önerilmektedir. Örnek olarak; iki adet olarak tüketilen cevizin daha fazla yenmesi sağlanabilmektedir. Yanı sıra fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler hem sağlıklı hem de kilo aldırıcı besinlerdir.

Sağlıklı kilo almak için en önemli 10 yiyecek

Kilo almak için tüketilmesi gereken ve uzmanlarca tavsiye edilen 10 farklı yiyecek bulunmaktadır. Kilo almak için ne yapmalı? Hususunda doğru şekilde beslenilmeli cevabı oldukça açıklayıcı olmaktadır.

  1. Kırmızı et,
  2. Fıstık ezmesi,
  3. Tropik meyveler,
  4. Yağlı süt,
  5. Avokado,
  6. Tahıllı ekmek,
  7. Bitkisel yağlar,
  8. Kuruyemişler,
  9. Muz
  10. Patates kilo alma aşamasında tüketilmesi önerilen gıdalar arasında yer almaktadır.

Kilo alma serüveni uzun ve mutlaka uzman eşliğinde yapılması gereken bir süreçtir. Ağırlıklı olarak karbonhidratla ve sağlıklı kilo alımı için yağsız yiyeceklerle beslenmeniz önerilir.Ayrıca çok fazla şeker içeren tatlıları tüketmek yağ kazandırır ve ilerleyen zamanlarda diyabet hastalığına yol açabilir o yüzden fazlaya kaçmadan tüketmek en doğrusudur. Genel olarak bakıldığında aşırı zayıf olan kişiler doğru beslenme alışkanlığı ve sporu hayatlarına soktuklarında belirli zaman sonrasında kilo almaya başlamaktadır. Bu nedenle tercih edilmesi gereken besinleri net olarak bilmek ve öğünlere dahil etmek kaydıyla sağlıklı beslenerek kilo almak mümkün hale gelebilmektedir. Bu aşamada mutlak suretle yapılması gereken doğru besin kaynağını uzman kişilerden öğrenerek programa dahil etmektir. Zararlı gıdalar tüketerek alınan kilolar oldukça zararlı olmaktadır.

Kekreyemiş Tozu

Ağırlık Sporları

Ağır kaldırarak, vücudunuza kas üretimi için sinyal göndermiş olursunuz. Bu aynı zamanda yağsız kütlesinin korunması isteği anlamına gelir. Rutininizi ilerletmenizi ve bir tekrar fazla yapmaya ya da ekstra bir set eklemeye çabalamanızı öneririz. Kaslar vücudunuza kilo ekler ve kütlenizin büyümesini sağlar

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı