Diyet

Ketojenik Diyet Örnek Menü

Başta kadınlar ve sporcular olmak üzere insanlar yaşamları boyunca en az 2-3 defa diyet yapmak durumunda kalmış ya da yapabilecekleri uygun bir diyeti aramışlardır. Kilo vermek amaçlı olabilir, kiloyu korumak amaçlı olabilir ya da yaptıkları spora destek amaçlı diyet uygulanabilir. Birçok da diyet çeşidi vardır. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre diyet çeşitleri farklılık göstermektedir. Bu diyet alternatiflerinden biri de ketojenik diyettir. Son zamanlarda insanlar arasında popüler hale gelmiştir. Yapılış şekli ve amacı farklıdır.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet çok büyük kilolar verdiren, insanın sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmasına sağlayan beslenme çeşitlerinden biridir. İçeriğinde çok düşük karbonhidrat tüketimi vardır. Karbonhidratın da sebzelerden alınması istenir. Protein ortalama şekilde tüketilir. En çok tüketilen besin grubu yağdır. Sağlıklı yağ çeşitlerinden faydalanmak bu diyetin temelini oluşturur. %5 Karbonhidrat, %25 Protein, %70 Yağ tüketimi ketojenik diyette görülür. Yağ yemek kilo aldırır gibi görünse de aslında bol yağ tüketilmesinin amacı yağ yakımını hızlandırmaktır.

Diyetin Etkisi Nasıl Olur?

Ketojenik diyette tüketilen yağlar belli bir süre sonra ketozise girmeye yardımcı olur. Ketozise girdikten sonra vücut yağ yakmaya başlar. Yani yenilen yağlar yağ yakımına yardımcı olur. Ketozise girip girilmediği ise idrar örneği alınarak ketozis çubuklarıyla ölçülebilir. Bu testi eczaneden ketozis çubuğu alıp evde yapmak mümkündür.

Ketozis evresi boyunca vücut ilk önce karbonhidratların tuttuğu suyu vücuttan atar. Ardından yağ yakımına başlar. Bu nedenle diyette süreklilik önemlidir. Aksi takdirde sadece su atılır, yağ yakımı gerçekleşmez. Verilmek istenen kilo verildikten sonra yavaş yavaş normal beslenmeye dönülmelidir. Aşırı karbonhidrat tüketimi su almaya sebep olabilir. Kişi kilo aldım sanır. Bu yüzden hassas olmak gerekir.

Ketojenik Diyette Yenilebilecek Besinler

Ketozise girmeye yardımcı olan birtakım besinler vardır;

  • Et Ürünleri: Balık, kümes hayvanları, kuzu, yumurta
  • Yeşil Yapraklı Sebzeler: Lahana, marul, ıspanak
  • Yağlı Süt Ürünleri: Krema, tereyağ, kaşar, beyaz peynir
  • Kuruyemişler: Kaju, ceviz, fındık, ay çekirdeği
  • Tatlandırıcılar: Stevia, eritritol
  • Sağlıklı Yağlar: Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı

Bu besinler hem de çok sağlıklıdır.

Kekreyemiş Tozu

Ketojenik Diyet İçin Menü

Örnek olması açısından ketojenik diyet örnek menü ihtiyacı duyulabilir.

  • Sabah: Omlet, haşlanmış yumurta gibi yumurta çeşitleri, yağlı peynirler, bol yeşillik, bol zeytin, ekmek yerine ceviz ya da fındık
  • Öğle: Bol yeşil ve bol yağlı salata
  • Akşam: Zeytinyağlı ya da hindistan cevizli et çeşitleri, salata

Ara öğün tavsiye edilmez. Hatta bol yağlı yemekler yenildiği için öğle yemeği de atlatılabilir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 269

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı