Diyet

Ketojenik Diyet Nedir?

Günümüzde insanlar tarafından yapılan diyetler arasında ketojenik diyet yer alır. Ketojenik diyet kişilerin çok fazla yağ içeren besin tüketerek yaptığı diyettir. Bu diyetin özelliği proten ya da karbonhidrat içeren besinlerin çok az miktarda tüketilmesidir. Genellikle zayıflama amaçlı kullanılan diyetin hastalıklar üzerinde de faydaları vardır.

Ketojenik Diyette Tüketilmesi Gereken Besinler

Karbonhidrat alımının en aza indirildiği diyette karbonhidrat yerine vücut yağ yakmaya başlar. Bu sayede de kaslara zarar vermez. Ketojenik diyet yapan kişilerin mutlaka tüketmeleri gereken besinler vardır.

Diyette tüketilmesi gereken besinlerden bazıları şunlardır;

  • Yağsız etler (tavuk eti, dana eti, biftek, kıyma ve hindi eti)
  • Balık çeşitleri (uskumru, alabalık, ton balığı, somon gibi)
  • Peynir (keçi peyniri, kaşar gibi)
  • Yumurta
  • Tereyağı
  • Kuruyemişler (fındık, ceviz, keten tohumu, badem, kabak çekirdeği)
  • Düşük karbonhidrat oranına sahip olan sebzeler
  • Dut, çilek, kiraz, kızılcık ve ahududu gibi az şeker içeren meyveler
  • Yağlar (zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve fındık yağı gibi)
  • Doğal olan baharatlar

Bu ürünlerin tüketiminin yanı sıra ketojenik diyette bol su tüketilmesi gerekir. Kişiler bu ürünleri tüketerek yapacakları diyeti 3 öğün ve 1 ara öğün şeklinde yaparlar.

Ketojenik Diyette Tüketilmemesi Gereken Besinler

Ketojenik diyette tüketilmesi gereken besinlerden çok tüketilmemesi gereken besinlerin önemi vardır. Çünkü gerektiğinden fazla karbonhidrat alımı kişilerin ketojenik diyet yapmamasına ve diyet yapma amaçlarına ulaşamamalarına sebep olur.

Bu diyette tüketilmemesi gereken besinler arasında şunlar yer alır; Tahıllar, bal, pekmez, reçel, patates, baklagiller, meyveler (elma, muz, kavun, karpuz), işlenmiş etler, alkol, unlu ürünler, bitkisel yağlar ve diyet ürünleridir. Diyet ürünleri karbonhidrat açısından zengin oldukları için diyette kullanılmazlar.

Kekreyemiş Tozu

Ketojenik Diyetin Yararları

Karbonhidrat tüketimini en aza indiren ketojenik diyetin pek çok yararı vardır. Bu yararlardan en önemlisi yağ yakımını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Ayrıca bu diyet kişilerin kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Odaklanma sorunlarını ortadan kaldırır. Epilepsi yaşayan çocukların bu rahatsızlıktan kurtulmasına yardımcı olur.

Ketojenik Diyet Çeşitleri

Ketojenik diyet aynı zamanda kendi içinde çeşitlere ayrılır. Bu çeşitler yüksek proteinli, standart, hedefli ve döngüsel ketojenik diyettir. Döngüsel olan diyet türünde kişiler 5 gün boyuncu düşük karbonhidrat tüketimi yaparken kalan 2 günde yüksek oranda karbonhidrat tüketirler. Standart diyette yüksek yağ, düşük karbonhidrat ve yağ tüketimi yapılır.

Hedefli diyet türünde ise kişilerin antrenman oranlarına göre karbonhidrat tüketmesine izin verir. Son tür ise yüksek proteinli ketojenik diyettir. Bu diyette yağ yanı sıra yüksek protein tüketimi yapılır. Ketojenik diyet türlerinden en fazla uygulananlar ise yüksek proteinli ile standart ketojenik diyettir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 270

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı