Zayıflama

Kestane Kilo Aldırır Mı? Kalori ve Besin Değerleri

Kış aylarının en sevilen yiyeceklerinden biri olan kestane fazla tüketildiğinde kilo aldırıyor. Diyetisyenlerin yorumlarına göre 3 adet kestane besin değerleri olarak 1 dilim ince ekmek ile neredeyse aynı. Beslenmenize göre kestane kaç kalori diye merak edip, ona göre tüketirseniz kestane kilo yapmayabilir. Tüm bunların cevabını detaylı bir şekilde yazımızda inceliyor olacağız.

Kestane Kilo Aldırır Mı?

kestane kilo yapar mı

Kar yağdı, hava soğudu sokaklarda tezgahta kestane kebap sesleri yükselmeye başladı. O güzel kokusu burnumuza geldi ve canımız çekti. Ancak yemeden önce acaba kestane kilo yapar mı, kestane yersem şişmanlar mıyım diye bir düşündük. Kafanızdaki bu soruların cevabıysa kestane fazla tüketilmediği sürece kilo yapmıyor! Yani yoldan geçerken 4-5 adet kestane alıp tüketirseniz eğer fazla kilo yapmayacaktır. Ancak abartıp fazlaca tüketirseniz maalesef kilo almanıza sebep olacaktır.

Uzman diyetisyenlerin yorumlarına göre kestane kararında tüketildiği zaman metabolizmayı hızlandırıyor ve kilo almanın tam tersine zayıflama konusunda yardımcı oluyor. Ancak kış mevsiminde insanların genel olarak metabolizmaları yaz aylarına göre daha yavaş çalıştığı için kestanenin de kilo aldırdığı düşünülüyor. Yapılan araştırmalara göre kış aylarında insanlar kilo almaya daha müsait oluyorlar. Bu nedenle beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerekiyor. Kestaneyi de kararında tüketirseniz kış ayında kilo almaktan kaçınmış olursunuz.

Kestane Gaz Yapar Mı?

kestane zayıflatır mı

Kestane içerisinde birçok vitamin, mineral ve lif kaynağı bulundurmaktadır. Kestanenin bolca lif bulundurmasından dolayı insanlarda metabolizma hızlandırması ve gaz yapması durumu oluşabilir. Fazla lifli gıda tüketimi mideyi harekete geçirebilir gaz durumunun yanı sıra ishal gibi problemler de yaşanılabilir.

Aynı zamanda kestane alerjik bir besin olduğu için kişilerde gaz, ishal gibi problemlerin sebebi kestaneye karşı alerjileri bulunması olabilir. Özellikle bebeklere ve 3 yaşından küçük çocuklara doktor bilgisi olmadan kestane veya kestane ürünleri yedirilmemelidir.

Kestane Besin Değerleri

kestane besin değerleri
Besin Değeri100 gramda
Kalori176 kcal
Karbonhidrat39.3 g
Lif3.3 g
Protein1.0 g
Yağ0.9 g
A Vitamini24.0 mg
C Vitamini37.4 mg
Potasyum486.0 mg
Kalsiyum25.0 mg
Demir0.9 mg

Kestane Kaç Kalori

kestane kaç kalori

Çiğ kestane kaç kalori

Kekreyemiş Tozu
  • Küçük boy çiğ kestane 18 kalori
  • Orta boy çiğ kestane 26 kalori
  • Büyük boy çiğ kestane 56 kalori

Kavrulmuş kestane kaç kalori

  • Küçük boy kavrulmuş kestane 18 kalori
  • Orta boy kavrulmuş kestane 26 kalori
  • Büyük boy kavrulmuş kestane 56 kalori

Haşlanmış kestane kaç kalori

  • Küçük boy haşlanmış kestane 15 kalori
  • Orta boy haşlanmış kestane 23 kalori
  • Büyük boy haşlanmış kestane 45 kalori

Kestanenin yapılışına göre kalori miktarları değişmektedir. Tabi ki boyutu da aynı şekilde kalori miktarını değiştirmektedir. Beslenmesine dikkat eden bireyler ortalama 6 – 7 adet orta boy kestane tüketimi sağlasa bile ciddi bir kalori değişimi yaşamazlar. Her besinde olduğu gibi kestanenin de yapılışına göre kalori değerlerinin değiştiğini söylemiştik. Bu durumda kestaneyi çok seven ama kilo almak istemeyen bir bireyseniz haşlanmış kestane tüketmek sizin için en mantıklı yöntem olacaktır. Hem haşlamak kalori oranını düşürmektedir hem de hazırlanış olarak en hızlı yöntem olduğu düşünülmektedir. Tat konusunda da çok fazla değişiklik yaşanmaz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 4

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı