Zayıflama

Karanfilli Su İle Nasıl Zayıflanır?

Zayıflamak, kişinin vücudunda bulunan fazla kilolardan arınma işlemi olarak ifade edilebiliyor. Zayıflamak ya da zayıf olmak son yıllarda çeşitli sebeplerden dolayı popüler bir durum hâline gelse bile aslında sağlık açısından oldukça dikkat edilmesi ve önem gösterilmesi gereken bir durum olarak karşınıza çıkabiliyor. Daha çok yaz mevsiminin yaklaştığı ya da geldiği dönemlerde çoğu kişi zayıflamak ve fit bir görünüme sahip olmak istiyor. Bu istek oldukça haklı bir istek olsa bile zayıflamak için boy ve kilo orantısı dikkate alınmalı ve buna göre kişiye özel bir zayıflama uygulaması yapılmalıdır.

Eğer zayıflama döneminizde hem metabolizmanızı hızlandırmak hem de ödem atmak isterseniz sularınızı çeşitli baharatlar, sebze ve meyveler ile zenginleştirebilirsiniz. Eğer bu tür tariflere ilgiliyseniz karanfilli su ile nasıl zayıflanır? Hakkında fikir sahibi olarak hem daha lezzetli hem de zayıflama etkili sular içerek gününüzü güzel geçirebilirsiniz.

karanfil faydaları

Karanfilin Faydaları

Karanfil, anavatanı Asya ve Afrika ülkeleri olan oldukça kıymetli bir baharattır. Karanfil, Asya ve Afrika ülkelerinin mutfaklarında oldukça sık kullanılan ve yemeklerin olmazsa olmazı olan bir üründür. Karanfil, her baharat gibi kendine has faydaları bulunan bir doğal üründür. Ancak karanfilin en bilinen faydası ağız ve diş sağlığı ile ilgilidir. Karanfil, ağız içerisindeki mikropları öldürücü ve nefesi temizleyici etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra karanfil, metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olduğu için vücutta bulunan fazla kiloları ve ödemi atmaya yardımcı olur. Karanfilin acı tadı genel olarak pek çok kişiye hitap etmese bile kendine has kokusu ve faydaları ile çoğu kişi için bulunmaz bir nimettir. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorun yaşayan ya da zayıflamak isteyen kişiler karanfil tüketerek bu şikayetlerinden kısa sürede kurtulabilir.Yapılan bir deneyde karanfilin içerdiği anti-inflamatuar maddesinin ağrıyı saniyeler içerisinde azaltığı tespit edilmiştir. Bitkisel uzmanlar özellikle baş ağrısı ya da üst solunum yolları hastalıklara bağlı gelişen ağrılarda karanfil suyunu  tavsiye eder. Karanfil suda kaynadığı sırada çıkan buharda 10 dakika bekleyerek baş ağrısını azaltabilirsiniz. Ayrıca diş eti ve aft gibi hastalıklarında neden olduğu ağrıyı dakikalar içerisinde azaltır. Karanfil suyu ile düzenli gargara yaparak hem bu hastalıkları önlemiş olursunuz hem de bu hastalıkların faktörlerini azaltmış olursunuz.

Yapılan diğer bir araştırmada karanfilin akciğer kanserinin ilk evresinde oldukça etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kandaki şeker dengesini koruyan karanfil şeker hastalarına da faydası vardır. 

Karanfil suyu saça ya da cilde direk olarak uygulandığında buralarda yaşanan deformasyonları azaltır. Yıpranmış, dökülen ve kepeklenmiş saçlara uygulandığında daha canlı ve parlak bir etki sağlar. Cildin yenilenmesini destekleyerek kırışmasını ve yaşlanmasını önler. 

Karanfilli Su Nasıl Hazırlanır?

Karanfilli su hazırlamak oldukça kolaydır. İlk olarak bir litre suyun içerisine birkaç diş kuru karanfil atarak gün içerisinde hazırlamış olduğunuz bu suyu tüketerek metabolizmanızı hızlandırıp kilo verebilirsiniz. Ayrıca hazırlayacağınız karanfilli suyu limon, elma, taze nane, maydanoz, salatalık gibi meyve ve sebzelerle zenginleştirerek etkisini arttırmış olabilirsiniz.

Kekreyemiş Tozu

Egzersiz Yapmayı Alışkanlık Hâline Getirin

Zayıflamak ya da daha formda olmak için sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersiz yapmayı da alışkanlık haline getirmelisiniz. Karanfilli suyunuzu içerken etkisini daha da arttırmak için egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz. Karanfilli su ile vücudunuzda bulunan ödemi atmanızın yanı sıra metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi hızlandıracaktır. Ayrıca bu suyu tükettiğiniz dönemde egzersiz yapmanız kilo verme işleminizi hızlandırmakla beraber vücudunuzun sıkılaşmasını sağlayacaktır.

karanfilli su nasıl hazırlanır

Karanfilli Su Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir günde sadece bir litre karanfilli su tüketmeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Ayrıca her hazırlanışta yeni karanfil kullanmaya özen göstermelisiniz. Her yemekten önce bir su bardağı tüketerek daha faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 146

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı