«
  1. Ana sayfa
  2. Diyet
  3. Kan Grubuna Göre Diyet Nasıl Yapılır?

Kan Grubuna Göre Diyet Nasıl Yapılır?

Kişiye özel diyet programları arasında yer alan kan grubuna göre diyet, son dönemde oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir. Vücut kendi içerisinde bir düzeni olan metabolizması sayesinde aşırı depolama ve yağlanma yapmaz. Dolayısıyla boy kilo dengesi her zaman korunur. Fakat sağlıksız beslenme, vücudun ihtiyacı olandan fazlasını tüketmek ve genetik yapıya ağır gelen besin grupları orantısız kilo almaya neden oluyor. Bu yüzden kan grubuna göre diyet nasıl yapılır? konusu bir çok kişinin ilgisini çekiyor.

kan gruplarına göre diyet önerileri

0 Kan Grubu Diyet Önerisi

0 kan grubuna sahip kişilerin metabolizma hızları düşüktür. Tiroid hormonu yetersiz olan 0 kan grubu kişiler, iyot eksikliğinden dolayı sindirim sorunu yaşarlar. Bu yüzden deniz ürünleri, kırmızı et, karaciğer ve ıspanak tüketmeleri önerilmektedir. 0 kan grubu kişilerin süt ürünleri ve yumurta tüketimini kısıtlaması gerekiyor.

A Kan Grubu Diyet Önerisi

A kan grubuna sahip olan kişiler, beslenme şekillerine dikkat etmelidir. Özellikle atıştırma şeklindeki beslenmelerden uzak durmaları önerilmektedir. A grubu kişilerin tahıl, soya proteini ve sebzeye ağırlık vermeleri önerilmektedir. A grubu kişilerin kırmızı etten uzak durmaları gerekiyor. Çünkü metabolizmaları kırmızı eti sindirmeye uygun değildir. Bu yüzden sindirilmeyen et vücutta yağ olarak depolanır. Kırmızı etten alınması gereken protein ve vitaminleri tahıllardan karşılamaları önerilir.

b kan grubuna göre diyet önerisi

B Kan Grubu Diyet Önerisi

B Kan grubu olan kişiler, yemekten sonra kan şekeri hızla düşen kişilerdir. Genellikle kolay kilo verirler. Bu yüzden az az sık sık beslenmeleri önerilmektedir. Aynı zamanda kan şekerini hızla düşüren mercimek, buğday, fındık, susam gibi besinlerden uzak durmaları gerekiyor. Bunun yanında süt ve süt ürünlerini rahatlıkla tüketebilirler.

AB Kan Grubu Diyet Önerisi

AB kan grubu kişilerin hem A hem de B kan gruplarındaki beslenme önerilerine dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle iki grup için de sakıncalı olan besinlerden uzak durmaları önerilmektedir. Bazı istisnalar söz konusu olabilir. Örneğin B grubunun tüketmemesi gereken domates AB grubu için önerilmektedie. incelemelerini öneririz. A ve B grubu için sakıncalı bulunan yiyeceklerin birçoğu AB grubu için de önerilmemektedir. Bunun yanında et tüketimi A grubu kadar katı değildir. Az miktarda da olsa et tüketebilirler.

Yorumlar

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Ebru Şahiner Hakkında

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.