Diyet

Kan Grubuna Göre Diyet Nasıl Yapılır?

Kişiye özel diyet programları arasında yer alan kan grubuna göre diyet, son dönemde oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir. Vücut kendi içerisinde bir düzeni olan metabolizması sayesinde aşırı depolama ve yağlanma yapmaz. Dolayısıyla boy kilo dengesi her zaman korunur. Fakat sağlıksız beslenme, vücudun ihtiyacı olandan fazlasını tüketmek ve genetik yapıya ağır gelen besin grupları orantısız kilo almaya neden oluyor. Bu yüzden kan grubuna göre diyet nasıl yapılır? konusu bir çok kişinin ilgisini çekiyor.

kan gruplarına göre diyet önerileri

Kan Grubu Nedir?

Kan grubu uluslararası arenada kabul edilen resmi bir sınıflandırma yöntemidir. Her insanın kanındaki antikorlar doğrultusunda kanın özelliğini belirten kan grubu sağlık sektöründeki en önemli verilerden biridir. Bu nedenle askerlerin, polislerin üniformalarında veya kimliklerinde muhakkak kan grubu göstergesi bulunmaktadır. Ayrıca hem özel sektörde hem de devlette çalışanların personel kartlarında veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarında kan grubu açıkça belirtilmektedir. Kan grubunun belli olması kişi için kritik önemdedir. Çünkü yaşanacak bir kaza veya ihtiyaç anında müdahale etmeden önce zaman kaybebetmemek adına kişinin kan grubunun bilinmesi gerekmektedir.

Kan Grubu Nereden Öğrenilir?

Türkiye’deki milyonlarca kişi kan grubunu bilmektedir. Ancak bilmeyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Yaşlılar, çocuklar, gençler arasında pek çok kişi bu bilgiye sahip değildir. Bu nedenle pek çok kişi kan gruplarını nasıl öğreneceklerini araştırmaktadır. Kan grubunu öğrenmek isteyenler kendilerine en yakın sağlık kuruluşlarına başvuru yapabilir. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan aile hekimleri bu noktada başvurulması gereken ilk adrestir. Ayrıca özel ve devlet hastaneleri, kan merkezleri, kızılay şubeleri de kan grubunuzu öğrenebileceğiniz adresler arasındadır. 

Kan Grubu Testi Nasıl Yapılır?

Kan grubu testinin nasıl yapıldığını öğrenmek için video paylaşım platformlarından arama yapmanız yeterlidir. Kan grubu testiyle ilgili her işlemin görüntüleri internette mevcuttur. Kan grubu testi oldukça basit bir işlemdir. Kan grubu testi yaptırmak için karnınızın aç ya da tok olması önemsizdir. Her durumda kan grubunuzla ilgili işlem yapılabilmektedir.

0 Kan Grubu Diyet Önerisi

0 kan grubuna sahip kişilerin metabolizma hızları düşüktür. Tiroid hormonu yetersiz olan 0 kan grubu kişiler, iyot eksikliğinden dolayı sindirim sorunu yaşarlar. Bu yüzden deniz ürünleri, kırmızı et, karaciğer ve ıspanak tüketmeleri önerilmektedir. 0 kan grubu kişilerin süt ürünleri ve yumurta tüketimini kısıtlaması gerekiyor.

A Kan Grubu Diyet Önerisi

A kan grubuna sahip olan kişiler, beslenme şekillerine dikkat etmelidir. Özellikle atıştırma şeklindeki beslenmelerden uzak durmaları önerilmektedir. A grubu kişilerin tahıl, soya proteini ve sebzeye ağırlık vermeleri önerilmektedir. A grubu kişilerin kırmızı etten uzak durmaları gerekiyor. Çünkü metabolizmaları kırmızı eti sindirmeye uygun değildir. Bu yüzden sindirilmeyen et vücutta yağ olarak depolanır. Kırmızı etten alınması gereken protein ve vitaminleri tahıllardan karşılamaları önerilir.

b kan grubuna göre diyet önerisi

B Kan Grubu Diyet Önerisi

B Kan grubu olan kişiler, yemekten sonra kan şekeri hızla düşen kişilerdir. Genellikle kolay kilo verirler. Bu yüzden az az sık sık beslenmeleri önerilmektedir. Aynı zamanda kan şekerini hızla düşüren mercimek, buğday, fındık, susam gibi besinlerden uzak durmaları gerekiyor. Bunun yanında süt ve süt ürünlerini rahatlıkla tüketebilirler.

AB Kan Grubu Diyet Önerisi

AB kan grubu kişilerin hem A hem de B kan gruplarındaki beslenme önerilerine dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle iki grup için de sakıncalı olan besinlerden uzak durmaları önerilmektedir. Bazı istisnalar söz konusu olabilir. Örneğin B grubunun tüketmemesi gereken domates AB grubu için önerilmektedie. incelemelerini öneririz. A ve B grubu için sakıncalı bulunan yiyeceklerin birçoğu AB grubu için de önerilmemektedir. Bunun yanında et tüketimi A grubu kadar katı değildir. Az miktarda da olsa et tüketebilirler.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 265

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu