Diyet

İncir Uyutması Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanlar dünya üzerindeki tüm canlılardan daha karmaşık ve farklı anatomiye sahip bir canlı olarak yaratılmıştır. Bunun doğal sonucu olarak da diğer canlılardan farklı bir sağlık korumasına ihtiyaçları vardır. İşte ele alacağımız incir uyutması nedir? Nasıl yapılır konusu ile bu konuya parmak basacağız.

Sağlıklı Yaşam

İnsanlar yukarıda da değindiğimiz gibi farklı bir anatomiye sahip olduklarından vücutlarındaki o hassas dengeleri gözetmeli ve oldukça dikkatli davranmalıdır. Çünkü gelinen noktada artık insan sağlığına çokça zarar veren ve bu zararlarını kalıtsal hale de getiren sağlıksız besinler ortaya çıkmıştır. Bunun sonucu olarak insanlar artık yeni yeni adlar verilen ve günümüzün hastalıkları olarak adlandırılan yeni türde hastalıklar türemiştir. Bu sebeple sağlıklı bir yaşam için yapmamız gerekenlere dikkat ederek yaşamalı ve bu problemlerden oldukça sağlıklı şekilde korunmalıyız.

Günümüz Hastalıkları

Günümüz hastalıkları dendiğinde eskiden hiç adı dahi bilinmeyen ve çok az rastlanılan hastalıklardan söz edilir. Artık geçmiş zamanda oldukça ölümcül olan hastalıklara bile çare bulunmuşken insanoğlu kendi elleri ile türettiği yeni hastalıkların pençesinde çırpınmaktadır. Bu hastalıklar sadece bulaştığı kişiyi etkilemekle kalmıyor aynı zamanda kalıtsal olma özelliği ile de yeni kuşaklara sirayet etmektedir. Bunların başında sadece ülkemizde değil dünya toplumlarının birçoğunda insanların yaşam tarzlarından ve beslenme şekillerinden kaynaklanan obezite ve fazla kilo gelmektedir.

Kilo Sorunu

Kilo insanların ne fazlasını ne de azını istedikleri ve günümüzde daha çok fazlalıklarından yakındığımız bir kronik problem haline gelmiştir. Düzensiz ve sağlıksız beslenme ile hayatımıza adeta davet ettiğimiz bu sorun dünya üzerindeki milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelmiştir. Dünya toplumlarında özellikle refah seviyesi ortalama ve ortalamanın üzerinde olan toplumlarda sıkça görülen ve artık kronik hale gelen bir problemdir. Kilo alıp vermek normal ve sıradan vücudun değişim olarak adlandırılırken artık alınan fazla kilolara obezite hastalığı denmektedir. Peki, bunun kontrolünü nasıl ele alacağız?

Sağlıklı Beslenme Ve Diyetler

Ortaya çıkan bu kronik kilo sorununu çözmek için insanlar farklı farklı metotlar denemektedir. Bunlar diyet programları, spor ve bunlara benzer birçok faaliyetlerdir. Bireyler aldıkları fazla kilolardan kurtulmak için kimi zaman çok da sağlıklı olmayan diyetlerde yapabilmektedirler. Yanlış diyetlerden ve size gerçekten neyin iyi geleceğini bilmeden yapılan bu yanlış ve sizi hedefe götürürken aynı zamanda zarar verecek metotlardan kaçınılması gerekir. Kilo vermenin yolunun sağlıklı beslenme ve spor olduğu unutulduğu vakit çok farklı ve sizi tatmin etmeyecek sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

İncir Uyutması Diyeti

Sağlıklı beslenme ve sporun yanında hızlı kilo vermenizi sağlayacak kaliteli diyetlerde mevcuttur. Bunlardan biri olan incir diyeti kilo verirken aynı zamanda sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek ve size zarar verecek olan problemlerden sizi kurtaracak olan sağlıklı kilo verme yollarından biridir. İncir diyeti ile vücudunuzdaki ödemi rahatlıkla atabilir ve vücuttaki trans yağlardan kurtulabilirsiniz. Uygulayacağınız sağlıklı beslenme programına inciri de ekleyerek bu meyvenin büyük faydalarından da faydalanabilirsiniz.

Kekreyemiş Tozu

İncir Diyetinin Önemli Öğeleri

İncirin insan vücudundaki temel faydalarından bahsedecek olursak bunlar, insan bağırsaklarını temizlemesi ile kabızlık sorunlarına iyi gelmesi, vücudun daha fit hale gelebilmesi gibi birçok olumlu etkisinden bahsedebiliriz. Tüm bunların yanında kilo vermek için uygulanan sağlıklı beslenmede inciri ara öğün olarak tüketirken, ana öğünlerde şekerden ve yağlı yiyeceklerden kaçınmamız oldukça önemlidir. Çünkü incirin gerçek anlamda kilo verme diyetine yardımcı olmasını istiyorsanız diğer besinleri tüketirken de sağlıklı beslenmenize özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde beslendiğiniz takdirde hem kilo verme işleminizi vücutta hızlandırmış olacak hem de incirin içindeki yararlı vitamin ve minerallerin sizi daha dinç ve sağlıklı hale getirdiğine şüphesiz şahit olacaksınız.

İncir Uyutması Nedir?

İncir uyutması tatlısı konar göçer olan Türkmenlerde fazlaca yapıldığı bilinmektedir. Eskiden oba hayatı yaşayan insanlar özellikle de hayvancılık ve mandıracılık ile uğraşan insanlar bu tatlıyı oldukça fazla yapmış ve tüketmişlerdir. Bu tatlının şu an Rumeli ve Balkanlar da görülmesi o yöreye ait olduğu anlamına gelmemektedir. Zamanında o bölgelere iskan edilen konar göçerlerin oralara taşıdığı bir lezzettir. Balkan savaşlarında yaşanan göç yolculuklarında oldukça fazla rastlanan hikayelerde yer almıştır. Göç yolculuklarında kolaylıkla bulunabilen malzemelerin hayvan sütü ile beraber yapıldığı bu lezzete bu özelliğinden dolayı fukara tatlısı da denmektedir. Yine aynı şekilde çobanlar tarafından da kolay yapılması ve malzemelerinin kolay bulunabilmesi açısından çoban uyutması olarak da bilinmektedir. İncirin sahip olduğu faydaları saymakla bitiremeyiz. Bu sebeple yöre halkının yaptıkları tatlıyı incir ile yapması onlar için ve sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir.

İncir Uyutması Nasıl Yapılır?

Öncelikle modern mutfağa da uyarlanan bu lezzet yapılış itibariyle oldukça rahat bulunabilen malzemelerden yapılmaktadır. Malzemeleri;

  • 1 litre süt
  • 10 veya 12 adet kuru incir
  • 1 su bardağı süt
  • Kırıklı ceviz veya badem
  • Tarçın

Bu malzemeler oldukça rahat elde edilebilecek malzemeler olduklarından yapılışı çok kolay bir tatlıdır. Öncelikle kuru incirler bir kabın içine konulduktan sonra üzerine ısıttığımız sıcak sütü ilave ederiz. Sütü ilave ettikten sonra yaklaşık bir saat boyunca incirlerin yumuşaması beklenir. İncirler yeterli zaman içerisinde yumuşadıktan sonra incirler aşurelik olacak şekilde oldukça ince dilimler halinde kıyılır. İncirleri ince şekilde kıydıktan sonra süt iki üç parmak kalınlığında olacak şekilde bir kaba alınır. Süt kaba alındıktan sonra sütün ilk mayalanma işlemini yapabilmek için sütten bir kepçe alınarak incirlerin bulunduğu kaba dökülür.

Dökülen sütün kaptaki incirlere iyice sirayet edebilmesi için elle incirler birkaç dakika boyunca ovuşturulur ve süt dağıtılır. Yapılan bu işlemden sonra süt incir karışımını diğer kapta mayalanmaya bırakılan kabın üzerine eklenir. En son tüm karışımın bulunduğu kabın üzerini bir tepsi ile kapatılır. Daha sonra sütün mayalanması için uygun sıcaklık ortamı oluşturduktan sora üzeri sofra bezi gibi örtülerle örtülür. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra eğer sıcaklık ve ortam uygunsa iki veya üç saat içerisinde süt pelte kıvamında olacak şekilde mayalanmış olacaktır. En son aşamada üzerine kırıklı badem veya cevizle beraber tarçında gezdirilerek yemeye hazır hale getirilir. Ve hazırlanan bu lezzet sofralara taşınır.

İncir uyutması denmesinin sebebi de incir ve süt karışımının üzeri örtü ile kapatıldıktan sonra uyumaya bırakılmalarıdır. Bu aşamada süt de mayalanma sürecine girmiştir. Bu bekleme süresinden dolayı incir uyutması ismi verilmiş ve böyle anılmıştır. Pek tabi bu yapılış aşamalarında bazı farklılıklar yapılabilir. Modern mutfağa göre ve tabi kendi zevk ve damak tadınıza göre ufak tefek değişiklikler yapılabilir.

İncir uyutması gerek yapıldığı malzemelerdeki vitamin ve mineral bolluğu gerek de sonuçta oluşan tatlının içerdiği sağlıklı maddeler size oldukça güzel bir lezzet tattırmanın yanında yapacağınız diyetlerde çok iyi bir ara öğün de olabilir. Sizde kolay hazırlanan ve lezzeti itibariyle oldukça tercih edilen bir tatlı yemek isterseniz incir uyutmasını çok rahat şekilde hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 169

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı