Diyet

Hızlı Kilo Verme Diyetleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte fazla kilolardan kurtulmak isteyenler kısa sürede sonuç almak için şok diyetlere başvuruyor. Diğer bir adıyla hızlı kilo verme diyetleri birkaç kilo fazlalığı olan kişiler için kurtarıcı olabiliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu tarz diyetleri uzun süre uygulamak son derece sağlıksızdır. Kilo vermek için ideal olanı sağlıklı beslenme düzeni edinmektir. Böylece hem fazla kilolardan kurtulur hem de verilen kiloları geri alma ihtimali ortadan kaldırılır. Fakat verilmesi gereken 5-6 kilo gibi bir fazlalık söz konusuysa hızlı kilo verdiren diyetlere hayatın belirli dönemlerinde yer verilebilir.

yoğurt diyeti

Kısa Sürede Kilo Verdiren Diyetler

Yaz tatilinde, düğün ya da çeşitli organizasyonlarda daha fit görünmek için kısa sürede kilo vermeyi sağlayan diyetler oldukça sık tercih ediliyor. Genellikle tek tip beslenme düzeni içeren bu diyetler, adından da anlaşıldığı üzere kısa sürede kilo vermeyi sağlıyor. Bu süre genellikle bir hafta, on günlük bir süreyi kapsıyor. Unutulmaması gereken bir ayrıntı da bu sürede aklı zorlayacak kiloların verilmesi mümkün değildir. Ortalama 5-6 kilo vermeyi sağlayan bu diyetler, oldukça düşük kalorili bir besleme düzenine geçiştir. Dolayısıyla bol su, bitki çayları, spor ve egzersizlerle zinde kalmaya çalışmak gerekiyor.

3 Günde 5 Kilo Zayıflatan Patates Yoğurt Diyeti

Bu diyet haşlanmış patates diyeti ve patates yoğurt diyeti olarak da biliniyor. Üçü de aslında aynı diyet ancak içerisinde haşlanmış patates ve yoğurt bulunduğu için bu şekilde farklı farklı da anılabiliyor. Diyetin temelinde patates ve yoğurt tüketimi bulunuyor. Bu şekilde vücudunuza çok az miktarda kalori alıp şoka sokuyorsunuz ve 3 gün içerisinde 5 kilo verebiliyorsunuz. Patates içerisindeki lif kaynakları sayesinde tok tuttuğu için açlık da hissetmiyorsunuz. Yani önemli bir randevunuz varsa, mezuniyetiniz veya düğününüz yaklaşıyorsa kısa süreli bu diyet sayesinde kilolarınız yüzünden giyemediğiniz kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.

Yaklaşık 100 gram patates 93 kalori besin değerine sahip. Ayrıca içerisinde yüksek miktarda lif, potasyum, C vitamini gibi çeşitli vitamin ve mineralleri de barındırıyor. Her ne kadar içeriği zengin olsa da 3 gün boyunca yalnızca haşlanmış patates ve yoğurt tüketeceğiniz için bazı durumlarda kalori bakımından yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle diyeti 3 günden fazla uygulamamanız öneriliyor. Aynı zamanda diyet sürecinde günde en az 2 litre su içmeniz tavsiye ediliyor.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyetin temel prensibinin patates ve yoğurt yemek üzerine olduğunu belirtmiştik. Gerçekten 3 gün boyunca sadece bu iki besini tüketmeniz gerekiyor. Yanında tabi ki su, çay, kahve gibi içecekler tüketebilirsiniz. Ancak çay ile kahveyi şekersiz tüketmeniz gerekiyor. Bu sürece kesinlikle bir doktor kontrolünde başlamanız öneriliyor çünkü düşük kalorili şok diyetler kişilerde sağlık problemlerine yol açabiliyor. Dilerseniz 3 günde 5 kilo verdiren patates diyeti listesine geçelim.

Diyetin 1. Günü

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
Öğle yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 8 yemek kaşığı yoğurt

Kekreyemiş Tozu

Diyetin 2. Günü

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 4 yemek kaşığı yoğurt

Diyetin 3. Günü

Kahvaltı: 4 yemek kaşığı yoğurt
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 8 yemek kaşığı yoğurt

Lahana Çorbası Diyeti ile 7 Günde 5 Kilo Zayıflama Garanti!

Lahana çorbası diyeti, hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler için uygulanabilecek güzel bir programdır. Diyet lahana çorbası ve yanına bir iki ufak besinle birlikte düşük kalorili bir beslenme programı oluşturulur. Bu programla beraber haftada 5 kiloya kadar zayıflama görebilirsiniz. Ancak uzun süreli yapılmaması gereken bir diyet listesidir.

Lahana kış mevsiminde tüketebileceğiniz en sağlıklı besindir diyebiliriz. İçerisinde barındırdığı magnezyum, potasyum, demir, kalsiyum gibi yüksek mineral ve B6, B1, B2 gibi vitaminler sayesinde şeker hastalığı, romatizma, aşırı kilo gibi problemlerin önüne geçme konusunda oldukça yardımcıdır.

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?

Lahana çorbası diyeti 7 gün boyunca evde her gün taze hazırlayacağınız diyet lahana çorbası ile yapılmaktadır. 7 günden fazla uygulanması tavsiye edilmemektedir. Diyet programında besin eksikliği olduğu için sağlık problemlerine yol açabilir. Eğer 7 günlük diyetin ardından tekrar uygulamak isterseniz 14 gün kadar normal beslenmenize döndükten sonra uygulayabilirsiniz.

Lahana diyeti, tam anlamıyla bir şok diyetidir. Sağlıklı bir besinle yapılmasına rağmen çok düşük kalorili olduğu için zararları olabilir. Bu nedenle başlangıç diyeti olarak uygulanabilir. 7 gün boyunca kendinizi lahana diyeti ile düzenli beslenmeye alıştırıp sonrasında İsveç diyeti gibi sağlıklı ve sürekli devam edebileceğiniz bir beslenme programına devam edebilirsiniz.

Lahana Çorbası Diyeti 7 Günlük Programı

  • 1. gün: Sınırsız diyet lahana çorbası, yeşil elma gibi düşük kalorili meyveler
  • 2. gün: Sınırsız lahana çorbası, akşam 1 adet haşlanmış patates, karnabahar, pırasa gibi sebze yemekleri sınırsız tüketilebilir
  • 3. gün: Sınırsız çorbası, muz harici meyveler, şekersiz çay veya kahve
  • 4. gün: Sınırsız lahana çorbası, 3 adet muz, yağsız süt
  • 5. gün: Sınırsız lahana çorbası, yarım kilo ızgara tavuk tüketebilirsiniz
  • 6. gün: Sınırsız lahana çorbası ve sebze yemeği
  • 7. gün: Sınırsız lahana çorbası ve sebze yemeği

Bir Haftada 3 Kilo Verdiren Yoğurt Diyeti

Yoğurt, protein ve kalsiyum deposu bir besindir. Özellikle ev yoğurdu tüketerek bir haftada en az 3 kilo vermek mümkündür. Yoğurt diyeti listesi her gün aynı şekilde uygulanmalıdır.

yoğurtla kilo verme

Yoğurt Diyeti Listesi

Kahvaltı:

1 fincan şekersiz açık çay

1 kase yağsız yoğurt

Öğle:

2 kepçe sebze çorbası

1 kase yoğurt

3 kaşık etli az yağlı sebze yemeği

İnce bir dilim karpuz

Ara öğün:

1 kase yağsız yoğurt

1 porsiyon mevsim meyvesi

Akşam:

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4 / 5. Toplam oy sayısı: 90

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı