Zayıflama

Hamilelikten Sonra Zayıflama Tüyoları

Hamilelik mucizevi bir süreçtir. Doğumla birlikte başka bir mucizeye yol alınır. Ancak hamilelik ile başlayıp, doğum ile devam eden kilolar, kadınların korkulu rüyası. Çünkü hamilelikte alınan kiloların belli bir kısmı annede uzun süre kalabiliyor.

Elbette doğum yaptıktan sonra etrafınızdakilerin, süt verdiğiniz için yemeniz gerektiğine dair söylemleri olabilir. Unutmayın, bir annenin sütü bebeğine her zaman yeter. Çünkü bebek emdikçe süt salınımı devam eder.

Sizin yeme iştahınız aslında vücudunuzun kaybettiği enerjiyi geri kazanmak istemesinden kaynaklanıyor. İşte onlarca annenin merak ettiği, hamilelik sonrasında, emzirme döneminde zayıflama tüyoları.

Öncelikle Kriterlerinizi Belirleyin

Elbette emziren annelerinde yapabileceği diyetler bulunuyor. ancak öncesinde kriter belirlemeli ve bu kriterlerin oluşturduğu çerçeveden çıkılmamalıdır.

İşte bu kriterler;

 • Beslenme düzeni oluşturun: doğum sonrasında hayatınız bir karmaşaya dönüşebilir. Bebeğinizin uyku düzeni, beslenme saatleri ve bakımı sizi yoracak, sizin beslenme düzeninizi etkileyecektir. Ancak olabildiğinde, kendinize bir beslenme düzeni oluşturmalı ve bu düzenden çıkmamalısınız. Gün içinde 3 ana, 2 ya da 3 ara öğün ile beslenmelisiniz.
 • Hedefinizi belirleyin: hamilelik sonrası yalnızca kilo vermek istemi ile yola çıkmanız sizi güçsüz düşürebilir. Öncelikle gerçekçi hedefler belirlemelisiniz. Hedeflerinize ulaşmak için acele etmemeli, bedeninizi yormamalısınız,
 • Ne kadar tükettiğini fark edin: bazı anneler, gün içindeki koşuşturmacadan, ne kadar besin tükettiklerini ve bu besinlerin kalorilerini unutabiliyor. Bu noktaya önem vermek için bir besin günlüğü tutabilir ve yediklerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Zayıflama Süreci İçin

Hamilelik sonrasında, eğer bebeğinizi emziriyorsanız vücudunuz enerjinizi kısa sürede harcar. Bu da daha fazla yeme eğilimi göstermenize neden olur.

Kekreyemiş Tozu

Eğer hem bebeğinizi yeterli beslemek, hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız sizler için tüyolar şöyle;

 • Gün içinde yaklaşık yüzde 12 – 15 oranında protein, 55 – 60 oranında karbonhidrat ve 25 – 30 oranında yağ almaya özen gösterin,
 • Beyaz undan uzak durmalı ve bunun yerine tam tahıllı besinler ile beslenmelisiniz,
 • Şeker ihtiyacınızı pekmez gibi ürünlerden karşılamalısınız
 • Her gün kahvaltınızda 1 tane yumurtanın bulunmasına özen göstermelisiniz. Bu hem sütünüzün kalitesini artırır, hem de sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur,
 • Her gün menünüzde mutlaka et, tavuk ya da balık olmasına özen göstermelisiniz. Bu besinleri kızartarak değil, buğulayarak ya da fırınlayarak tüketmelisiniz,
 • Sebze ve meyve tüketimini mevsime göre yapmalısınız,
 • Haftada birkaç kez sebzeli omlet yemelisiniz,
 • Akşam saat 19:00’dan sonra meyve ve karbonhidrat almamalısınız. Bu saat sonrasında mideniz kazınır ise birkaç tane ceviz, fındık ya da badem yiyebilirsiniz.

Tabi her kilo verme programında olduğu gibi hamilelikte de eğer kilo vermek istiyorsanız günde en az 40 – 45 dakika tempolu yürüyüş yapmanız çok önemli. Elbette evde yaptığınız hareketler de sizin kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak tempolu ve sistematik hareketler her zaman kilo verme hızınızı artırır.

Hamilelik Sonrası Kilo Vermek İçin Yapılan Hatalar

Hamilelik sonrasında kilo vermek istemeniz pek çok kişi tarafından olumsuz karşılanabilir. Ancak kilo vermeniz asla bebeğinizi yetersiz beslediğiniz anlamına gelmez.

İşte hamilelikte ne sık yapılan hatalardan bazıları;

 • Öncelikle çevrenize size iki kişilik beslenmeniz gerektiğini söyleyenler ile sık sık karşılaşacaksınız. Ancak bu hatayı yapmamanızı öneririz. Yalnızca size yetecek kadar beslenmeli ve daha fazlasını almamalısınız. Unutmayın, fazladan aldığınız besinler size yalnızca kilo olarak dönecektir.
 • Güne kahvaltı ile başlamaya özen göstermelisiniz. Çünkü kahvaltı etmemek sizi hem güçsüz düşürecek, hem de sonraki öğünlerde fazla karbonhidrat almanıza sebep olacaktır. Ayrıca kahvaltı etmemek kan şekerinizi düşüreceğinden, bebeğinizin de sağlıklı beslenmesini engeller.
 • Su içmeyi ihmal etmek de zayıflamanızı yavaşlatan diğer bir etkendir. Üstelik yeterli su almamak süt salınımını da olumsuz etkiler. Bu nedenle doğumdan sonra da günde en az 2 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz,
 • Ara öğünler hem sizin enerjinizi dengeli kullanabilmeniz, hem de bebeğinizin yeterli beslenebilmesi için çok önemlidir. Ara öğünlerinizi atlamanız ana öğünlerde fazla kalori almanıza sebep olur. Ara öğünlerinizde dikkat etmeniz gereken tek şey basit şekerlerden ve yağlardan uzak durmanızdır. Ceviz, fındık, badem, yulaf ezmesi sizin için en sağlıklı ara öğünlerdir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 61

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı