Zayıflama

Hamilelik Sonrası Zayıflama Egzersizleri

Hamilelik ve çocuk heyecanı her kadının bir hayalidir. Ancak doğumla gelen tüm şişkinlik ve fazla kilolar maalesef ki bizlerin hayat düzenimizi bozmaktadır. Ancak çokta kafaya takılacak bir durum değildir. Çünkü bunun için birçok egzersiz ile eski halinizden daha güzel bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

Eğer sağlıklı bir şekilde doğumunuzu gerçekleştirip, kendinizi hazır hissediyorsanız o zaman kesinlikle çok geçmeden egzersiz uygulamalarına başlamalısınız. Şu detayı da belirtmeliyiz ki, eğer doğumunuz sezaryen veya daha komplikasyonlu şekilde gerçekleştiyse öncesinde uzman doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Kilonuz ne olursa olsun egzersize daima hafif aerobik hareketlerle başlanılmalıdır.

Örneğin; ufak yürüyüşler, bisiklet sürmek veya yüzmek gibi vücudunuza çok fazla yüklenmeyeceğiniz egzersizlerle başlamak iyi bir seçenek olacaktır. Kendinize uygun bir program çizerek egzersiz zorluğunu zaman içerisinde arttırabilirsiniz. Kendinizi, toparlandığınızı hissettiğinizde farklı egzersiz sistemine de geçebilirsiniz.

Eğer evde egzersiz yapmayı tercih edeceksiniz, en iyi alternatiflerden birisi yogadır. Ancak bu da bir ihtimal vücudunuzda herhangi bir hasar oluşturmamak adına öncesinde doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Hamilelik ve Egzersiz

Bebeğinizi yanınızdan ayıramayacak pozisyonda olabilirsiniz. Bunun içinde tabii ki çözümler bulunmaktadır. Bebeğinizi pusetiyle birlikte taşıyarak fitness merkezlerinin egzersiz uygulamalarına katılabilirsiniz.

Böylece hem birlikte zaman geçirmiş olacaksınız hem de gönül rahatlığıyla egzersize devam etmiş olacaksınız. Egzersiz uygulamasına geçmeden önce baş dönmesi, mide bulantısı gibi sorunlarla karşılaşmamak adına mutlaka öncesinde su içmek önemlidir.

Kekreyemiş Tozu

Eğer kendinizi ilk zamanlarda aşırı yorgun, nefes darlığı çeken ve baş dönmesi tarzı sorunlarla karşılaşırsanız mutlaka egzersizi bırakın. Çünkü bu durum sağlığınızı tetikleyecek duruma gelmektedir.

Bu raddeye geldiğinizi hissettiğinizde kesinlikle yanlış gittiğinizin farkında olun. Bunun için daha fazla kendinizi zorlamayın. Nihayetinde kilolarınız bir şekil gidebilir ancak sağlığınız eski düzenine hemen dönemez.

Sağlıklı bir hamilelik sürecini geçirmenizin ardından spor yapmanın diğer bir yararı ise, vücutta salgılanan endorfinlerin stresinizi ciddi anlamda azalmasına yardımcı olmaktadır. Şimdi gelelim hamilelik sonrası yapılacak egzersizlere…

En Etkili Zayıflama Egzersizleri

Bu egzersizler doğum sonrası gevşeyen kaslarınızın güçlenmesine de yardımcı olacaktır.

İşte yapılabilecek egzersizler;

  • Sırt üstü uzanarak ayaklarınızı kalçanıza doğru çekin. Ritmik şekilde kalçanız üzerinde sağa ve sola dönün.
  • Sırtüstü yere yatın ve kollarınızı yanlara doğru açın. Ardından kollarınızı çapraz olarak üst üste getirerek soluk verin. Ağır şekilde indirerek de derin soluk alın. Burada nefes kontrolü oldukça önemlidir.
  • Sırtüstü yatarak bir bacağınızı üste doğru çekin. Bacaklarınızı ellerinizde kavrayarak göğsünüze bastırın. Kalça ve karın kaslarınızı gererek sırtınızın alt kısmını yere bastırın. Dinlenip hareketi diğer bacağınızla tekrar ettirin.
  • Sırtüstü yere yatarak dizlerinizi kırın. Kollarınız yanlara açık olacak şekilde omuzlarınızdan yukarı doğru yükselmeye çalışın. Belli bir süre yukarıda durarak karın kaslarınızı sıkıştırın.

Böylece bu egzersizler sayesinde hem doğum kilolarınızdan kurtulmuş olacaksınız hem de eskisinden daha sıkı bir vücuda sahip olacaksınız.

Zayıflamaya yönelik konularda bilgi edinmek için https://www.diyetik.com/zayiflama/ adresine giderek diğer yazılara ve tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı