Zayıflama

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Kilo vermek ya da almak istiyorsanız, el mahkum öğreneceğiniz bir terim var: kalori. Kalori, kilo vermemiz ya da almamız konusunda, bize etkisi olan en temel bilgidir. Kilo değişimi konularında kalori alış-yakış oranları birebir etki gösteriyor. Sadece kalorinin mantığını çözerek bile %15-20 daha hızlı kilo verebilir ya da alabilirsiniz.

Bu tamamen sizin kontrolünüze kalır. yemek yeyip kilo alamıyorum ya da su içsem yarıyor konuları, bilim devreye girince susuyor. Kaloriyi öğrendikten sonra, kaloriyle ilgili öğreneceğiniz formüller sayesinde, tamamen bilimsel bir şekilde kilo almak ya da vermek konusunda vücudunuzun kumandası sizde olacak.

günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır

Kalori Nedir?

Bir araba, yolda ilerleyebilmek için benzine ihtiyaç duyar. Benzin arabanın motor sisteminde enerjiye dönüşür. Arabanın hareket etmesi için gereken enerji, benzinden gelir. İnsan bedeni de aynı şekilde çalışır. Bir insanın hareket etmesi için, enerji gereklidir. İnsanlar bu enerjiyi yiyecek, içeceklerden alır. Yiyecek, içeceklerden aldığımız ve hareket ederken yaktığımız enerjinin ismine kalori deniyor.

Vücudumuz Boş Dururken Kalori Yakar Mı?

Vücudumuzun, biz hareket etmezken bile oldukça fazla kalori yaktığını söyleselerdi ne derdiniz? İnsanların çoğu buna inanmıyor. Enerjinin yakımı için, bir hareket gerçekleştirmemizin, yürüyüş, koşu gibi etkinlikler yapmamızın gerektiğine inanılıyor. Fakat bedenimiz, sadece yürümek için değil. Kalbimizin kan pompalaması için, nefes alıp verebilmemiz için ve organlarımızın işlevlerini yapabilmesi için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle gün boyunca hareket ederek yaktığınız kaloriden çok daha fazlasını, bedenimiz boş durduğumuzda dahi kendi kendine yapar.

kalori nedir

Bazal Metabolizma Hızı İle Kalori Hesaplama

Bedenimizin, biz hareket etmezken yaktığı enerjiyi hesaplamanın bir matematiksel formülü var aslında. Bu işimizi oldukça kolaylaştırıyor. İnternet üzerinde binlerce hesaplama aracı var. Fakat siz yine de kendiniz hesaplamak isterseniz, formül şöyle;

Erkek ise: 66 + ( 9,6 * kilo ) + ( 1,7 * boy) – ( 4,7 * yaş )

Kekreyemiş Tozu

Kadın ise: 665 + ( 9,6 * kilo ) + ( 1,7 * boy) – ( 4,7 * yaş)

vücudumuz boş dururken kalori yakar mı ?

Kilo Vermek için Ne Kadar Kalori Almalıyız?

Kilo vermeniz için kısaca, yaktığınız kalori, aldığınız kaloriden fazla olmalıdır. Örneğin bazal metabolizma ile birlikte günde 3000 kalori yakıyor iseniz, gün boyu 3000 kalorinin altında besin almalısınız. Daha fazla aldığınız tüm kaloriler, kilo almanızı sağlar. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, diyet işini abartmamak çok önemlidir.

Eğer çok az yiyerek kilo vermeyi düşünüyorsanız üzücü bir gerçek ile tanışacaksınız. Eğer vücut, yeterince kalori alamazsa, metabolizmayı yavaşlatarak yağ depolar. Böylece açlıktan ölmeden çok uzun bir süre hayatta kalmanızı sağlamaya çalışır aslında.

Bedenimizin öncelikli görevi bizi hayatta tutmaktır. Bu yüzden uzun süre aç kaldığınızda, bunu bir tehdit olarak algılar ve yemek bulamama ihtimalinize karşı vücudunuzun içinde bir kemer sıkma politikası uygular bedeniniz. Bu yüzden kilo vermek için çok fazla aç kalmak, doktorlar tarafından önerilmez.

kilo vermek için ne kadar kalori almalıyız

Kilo Almak İçin Ne Kadar Kalori Almalıyız?

Kilo almak için ise, bazal metabolizmanız ile birlikte, yaktığınız kalori aldığınız kaloriden az olmalıdır. Böylece kilo alımınız gerçekleşir. Sağlıklı kilo almak için kilo alırken spor yapmaya, daha sağlıklı besinler ile sık yemek yiyerek kilo almaya özen gösterebilirsiniz. Çok ekmek yemek çok kilo alacağınız anlamı taşımaz, bunu aklınızdan çıkartmayın. Eğer kilo almak istiyorsanız, daha sağlıklı şeyler tüketmeyi ön planda tutun.

Yoksa zayıf kalmaya devam edersiniz fakat yavaş yavaş göbeğiniz çıkmaya başlar. Yani yedikleriniz vücudunuzda ortak olarak dağılmaz, sadece göbek ve yağ yapar. Bunun önüne geçmenin de en kolay yolu spor yapmaktır. Böylece yağları yakar, kasları depolarsınız. Bu da size çok daha şık bir görünüm verir.

İhtiyacımız Olan Kaloriyi Almazsak Ne Olur?

Eğer bazal metabolizmaya yetecek kadar kalori almazsanız, metabolizmanız yavaşlar. Bu da enerji kaybı, halsizlik, uyku isteği olarak geri döner. Çünkü bedenimiz, en gerekli işlevleri gerçekleştirebilmek için hareket enerjimizden alır. Aşırı derecede düşük kalori almak, sağlıksız bir şeydir. Bu nedenle doktorlar bu konuda aşırıya gidilmesini kesinlikle önermemekte.

spor için kalori ihtiyacı

Kalori Hesaplaması Yapan Programlar

İnternet üzerinde bulabileceğin yüzlerce kalori hesap programı var. Hatta telefonunuza indirebileceğiniz pek çok uygulama da var. Bu tür programların baz aldığı farklı formüller var. Bu formüller özel olarak araştırılıp, en kesin bilgileri vermek üzere geliştirilmiş olan formüllerdir. Programların yaptığı ise, dünyadaki ünlü ve kararlı formülleri, basit bir şekilde birleştirip, kolay kullanım sunar.

Daha Az Kalori Almak İçin Neler Yapmalıyım?

Kilo vermek için daha az kalori almak istiyorsanız, yiyeceklerin kalorilerini öğrenmeniz sizin için çok önemlidir. Bunu araştırarak ya da ambalajların arkasında yazan miktarlar ile öğrenebilirsiniz. Böylece daha düşük kalorili yiyeceklere ağırlık verebilirsiniz. Meyve sebzeler, diğer yiyeceklere göre çok daha düşük kalorilidir. Günlük kalori ihtiyacı bu yiyeceklerden karşılanırsa, çok daha sağlıklı olur. Yiyeceklerin kalorilerini öğrenirken sizi çok şaşırtacak sonuçlarla karşılaşmaya hazır olun.

spor ve diyette kalori hesabı

Nasıl Daha Fazla Kalori Yakılır?

Daha fazla kalori yakmanız için kaloriyi iyi anlamanız gerekir. Bir enerji birimi olan kaloriyi yakmak için enerji sarf etmeniz gerekir. Yani hareket etmelisiniz. Uzun bir yürüyüş size 600 kalori yaktırabilir. Bu bir öğünün size kilo aldırmaması demektir. Yürüyüş yapmayı sevmiyorsanız, çeşitli spor seçeneklerinden birini yapabilirsiniz. Özellikle yürüyüş ve koşu çalışmaları bu konuda faydalı iken, ağırlık kaldırma ve benzeri şeyler de kalori yakımı açısından size fazlasıyla etki gösterecektir.

Spor İçin Kalori İhtiyacı

Spor yaparken çok fazla enerji harcarsınız. Eğer niyetiniz çok fazla kilo vermek değilse, spor yaptığınız dönemlerde, yediklerinizi biraz arttırabilirsiniz. Böylece spor sırasında yaktığınız enerjiye tekrar kavuşabilirsiniz. Bir paket çikolatada 700 civarı kalori vardır. Yani minik bir çikolata ile bir öğününüz eş değer kaloriye sahiptir. Bu yüzden çikolataya yönelmeniz ve her gün çikolata yemeniz çok sağlıksız olacaktır. Bunun yerine haftada 1 çikolata yiyebilir, geriye kalan günlerde çok daha sağlıklı beslenerek bunu dengeleyebilirsiniz.

kalori hesaplaması yapan program

Spor yapan insanların en çok dikkat ettiği şeylerin beslenme olmasının sebebi sadece kalori değildir. Aynı kaloriye sahip 2 yiyeceğin etkileri çok farklı olabilir. Bunun için kaloriden sonra yiyeceğin yağ, protein ve karbonhidrat oranlarına da bakmalısınız. Karbonhidrat size enerji verir. Böylece sporda daha aktif hareketler yapabilirsiniz. Protein, kas oluşumuna yardımcı olur. Eğer sporcuysanız sizin dostunu proteindir. Bu yüzden yüksek proteinli yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Yağ ise zararlı kısmıdır. Eğer yağ oranı yüksek bir yiyecek yiyorsanız, o yiyeceği mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.

Tüm bunları dikkate aldığınızda artık kendinizi, bedeninizin efendisi gibi hissedeceksiniz. Zamanla istediğiniz ölçüde kilo vermeye, kilo almaya başlar ve hayallerinizdeki görüntüye sahip olursunuz. Unutmamanız gereken şey, kalori tek başına yeterli değildir. Güzel bir görünüm istiyorsanız, aynı zamanda spor da yapmalı, bolca hareket etmelisiniz. Böylece hem bedeniniz esnekliğine kavuşacak hem de şık bir görünüme sahip olacak. Bunun yanında düşük kalori alacağım diye aç kalmak, sizin için birçok hastalığa ev sahipliği yapacaktır. Eğer kalori hesaplamalarına tam olarak hakim olduğunuzu düşünmüyorsanız, bir diyetisyene gitmeniz önemlidir. Kalori hesaplama aracı ihtiyacınız varsa bağlantıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 133

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı