Zayıflama

Günde 2 Öğün Yiyerek Zayıflama

Yoğun bir iş hayatında sıkı bir tempoya sahip olmayan kişiler için doğal olarak kilo almakta gayet normal bir durum haline geliyor. Spor veya yürüyüş, yüzme gibi sporlar ile de doğal olarak vakit harcayamayacak kadar yoğun olan kişiler için diyetler olası bir kilo verme işlemi haline gelse de bu bile bazen zor hale geliyor. Bilinenin aksine aç kalmak kilo vermek için gerekli olan değildir. Zaten kilo vermek için aç kalmak demek diyet değil aksine daha fazla kilo almak anlamına gelir. Bunun nedeni insan vücudunda oluşan uyarıcı sistemlerdir. Ve bu sistemler yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Sizler için tavsiye edilen ise günde 2 öğün yiyerek zayıflama işlemini öngören diyet programıdır.

Protein ağırlıklı beslenme

Sabah Kahvaltısı 1. Öğün

1. öğün olarak sabah kahvaltısı yapılmalıdır. Sabah kahvaltısını, spor yapmayan birisi, kahvaltısını tam dakikalık bir eylem olarak iş öncesinde bir saat içinde yapılmalıdır. İş sırasında enerjik hissetmenize ve acıkmanızı engelleyecek bir öğün olmalıdır.

Protein Ağırlıklı Beslenin

Proteinlerin alımı oluşan yağlanmanın azalmasına ve yakılmasına olanak sağlar. Protein alımı ile karbonhidrat ve yağ alımına ihtiyaç kalmaz çünkü her protein içerisinde az miktarda da olsa yağ ve karbonhidrat barındırır Yani yapılması gereken sabah öğününde bol bol protein ağırlıklı beslenmektir. Besleyici bir öğün olması için ılık ve şekersiz bir kahve içilmelidir. Çünkü yağlanmaların azalmasını böylece azaltır ve yakımını sağlar. Bunun yanı sıra yumurta, domates ve salatalık hem protein hem de bol miktarda sıvı bulundurmalarından kaynaklı olarak kalori bulundurmaz ve tok tutan besinlerdir.

kuru meyve tüketimi

Kuru Meyveler Tüketin

Kuru meyvelerin tüketimi sizler için besleyici bir lif kaynağı olacaktır. Bu besleyici kuru meyvelerin başında kuru üzümler, kuru kayısılar geliyor. Bu besinlerin bol miktarda besin ve lif barındırmasından kaynaklı olarak tok kalmanıza olanak sağlar. Ayrıca tek tek ara ara bol proteinli ve doğal yağlı cevizler tüketmeniz de sizler için yeterli bir doyurucu olacaktır.

2. Öğün Akşam Yemeği

Akşam yemeğiniz sizler için ikinci öğün olacaktır. İkini öğün ile beraber sizler de günün son besin depolama eylemini gerçekleştirmeye başlamış olacaksınız. Besinlerin bol proteinli fakat az kalorili olması gereklidir. Bunun için balık türleri ve fırında pişirmiş olan yağsız tavukgöğsü yeterli olacaktır. Bunun yanında büyük bir kase salatanın da tüketilmesi yağ çözümünü arttıracaktır. Ayrıca baklagillerden olan mercimek veya fasulye tüketimi de gerekli olan lif ihtiyacını sizlere sağlayacaktır. Bu besinler ve lifler gün içinde almadığınız tüm vitaminlerin bünyenize kazandırılmasını sağlar. Fakat 2. öğün sonrasında kesin olarak bol yürüyüş veya evde küçük egzersizler yapılmalıdır. Bu şekilde alınmış eski ağlar hızlı şekilde yakılabilir. Sizde bu şekilde 2 öğünle kilo verebilirsiniz.

Kekreyemiş Tozu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 94

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı