Doğal Takviyeler

Greçka (Karabuğday) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Greçka, nam-ı diğer Karabuğday normal buğdaya oranla içerisinde daha fazla protein ve daha az yağ bulundurur. Özellikle glutensiz beslenme alışkanlığı edinmek isteyenler için en iyi besin alternatiflerinden bir tanesidir. Diyabet, kolesterol, obezite ve yüksek tansiyon gibi sağlık problemlerine karşı kullanılmasının yanı sıra, zayıflama konusunda da yardımcı bir besindir.

Bilinenin aksine tahıldan çok kabuklu bir kuruyemişe benzer. Yiyebildiğimiz kısmı ise tohumlarıdır. Tat olarak kendine has bir tadı olmamakla beraber, yiyenlerin çoğu genellikle tadını bulgura benzetmişler. Adını sıkça duyduğumuz greçkanın besin değerlerini, faydalarını, nerede bulabileceğinizi ve nasıl tüketebileceğinizi merak ediyorsanız yazının devamına geçelim.

Greçka (Karabuğday) Nedir?

Greçka, kuzukulağıgiller familyasından, tahıla benzeyen bir bitki çeşididir. Ülkemizde karabuğday olarak da bilinir ve ingilizcesi Buckwheat’tir. Greçka tohumundan un, bal, pilav gibi bir sürü yiyecek elde edilebilir. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek kadar sağlıklı bir besindir.

Karabuğday, verimli olmayan topraklarda bile yetiştirilebildiği için Polonya, Japonya, Amerika, Fransa gibi ülkelerin çoğu ticari amaçlı olarak karabuğday üretmektedir. Zahmetsiz bir şekilde yetiştirilebiliyor olması üretilmesi konusunda büyük rol oynamıştır. Bitkinin anavatanı Çin’dir. Soğuk iklimlerde yetiştirilebilmesi, hızlı büyümesi ve zor koşullara karşı dayanıklı olmasından dolayı Avrupa ülkelerine de hızla yayılmıştır.

Greçkanın (Karabuğdayın) Besin Değerleri Nedir?

Greçka, besin değerleri konusunda oldukça yüksektir. Özellikle kilo vermek isteyenler için söyleyelim, içerisinde bolca antioksidan bulunmaktadır. Dışarıdan alınacak protein ihtiyacını karşılayabilecek en etkili bitkisel protein kaynağıdır. Vücudun üretemediği ve dışarıdan süt ve et gibi hayvansal gıdalarla almamız gereken temel aminoasitlerin neredeyse hepsini bünyesinde barındırır. Karbonhidratlar konusunda içerisinde kompleks karbonhidrat barındırdığı için diyet listelerinize sağlıklı karbonhidrat alternatifi olarak ekleyebilirsiniz.

Bütün bunların dışında, 1 çay bardağı (yaklaşık 50 gr) pişmiş greçka,

  • 9.97 gr Karbonhidrat
  • 1.69 gr Protein
  • 0.31 gr Yağ
  • 1.35 gr Lif
  • 44 mg Sodyum
  • 35 mg Potasyum içermektedir.

Greçkanın (Karabuğdayın) Faydaları Nelerdir?

Greçka, kolesterol, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalıklarına faydalı bir besindir. Tüm bunların yanında bir de zayıflamaya yardımcı olur. İçerisindeki düşük karbonhidrat ve yağ değeri ve yüksek protein değerlerinden dolayı, özellikle haşlanmış greçka ya da greçka pilavı diyet programlarınız için oldukça uygundur. Fazla uzatmadan greçkanın bütün faydalarına geçelim.

Çölyak Hastalığına İyi Gelir

Çölyak hastaları genel olarak buğday, yulaf gibi tahıllı gıdalarda bulunan glutene karşı alerji sahibidirler. Bu yüzden beslenmelerinde özellikle glutensiz besinler tüketmeye özen gösterirler. Karabuğday çölyak hastaları ve glutensiz beslenmek isteyenler için bu konuda biçilmiş kaftandır. İçerisinde gluten içermediği için doktorlar tarafından hastaların beslenme programlarına dahil edilebilir. Ancak, sonradan işlem görmüş ve paketlenmiş karabuğday tohumu veya unlarında az miktarda da olsa gluten bulunabiliyor. Bu yüzden, alışveriş yaparken paketlerin içeriğine özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Karabuğday, kendisini diğer tahıllardan ayıran düşük karbonhidrat ve yağ özelliğine sahiptir. Aynı zamanda içerisinde yüksek miktarda diyet lif barındırır. Çoğu insan protein ihtiyacını et ve tavuk ürünlerinden karşılasa da, bitkisel protein olarak karabuğdayı diyetlerinize dahil edebilirsiniz. Kalori bakımından da oldukça düşük olduğu için gerektiğinde açlık hissinizi bastırmak için ara öğün olarak bile tüketebilirsiniz.

Kolesterolü Düşürür

Greçka, içerisinde bulundurduğu P1 vitamini sayesinde, kanda bulunan kolesterol miktarını azaltır, aynı zamanda damarlarda esneklik ve güç artışı sağlar. Ayrıca yüksek kan basıncını önleyici etkileri de bulunduğu bilinen karabuğday, kolesterol rahatsızlığı olanlar tarafından beslenme programlarına dahil edilebilir. Tabi ki her konuda olduğu gibi doktorunuza danışmadan beslenmenizde hiçbir değişikliğe gitmemenizi öneririz.

Diyabet Riskini Azaltır

İçerisinde bulunan yüksek miktarda magnezyum sayesinde, kan şekeri düzeyinde denge sağlar. Kan şekerinin dengelenmesi ile beraber diyabet riskini de hayli miktarda azaltır ve önüne geçer. Şeker hastaları, karbonhidrat tüketimi konusunda oldukça dar bir skalaya sahiptirler, bu nedenle beslenmelerine karbonhidrat olarak karabuğdayı ekleyebilirler.

Greçkanın (Karabuğdayın) Zararları Nelerdir?

Karabuğday, doğru ve yeterli miktarda kullanıldığı müddetçe zararlı bir besin değildir. Aşırı miktarda tüketildiğinde, özellikle hassas bünyeye sahip bireylerde alerji, kaşıntı ve ishal gibi etkilere sebebiyet verebiliyor.

Glutensiz beslenmek zorunda olanlar veya çölyak hastalarının, eğer ki marketten veya aktardan alacakları karabuğday unu veya tohumunda gluten bulunuyorsa bünyelerinde ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bunun için alışverişinizi yaparken mutlaka paket içeriklerini okumaya özen gösterin. Az miktar da olsa içerisinde gluten barındırdığı için, doktorunuza danışmadan kesinlikle ama kesinlikle kullanmayın.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 2

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu