Zayıflama

Göbek Yağları Nasıl Eritilir? Göbekteki Yağlardan Kurtulmak

Sağlıklı ve kontrollü olarak kilo verebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı konular ile atılması gerekli olan bazı adımlar bulunmaktadır. Göbek yağları nasıl eritilir? Kilo almaya başlayan bireylerde ilk olarak göbeklenme oluşumu meydana gelmektedir. Bu nedenle kişiler bunu sosyal bir sorun olarak görerek özellikle bu bölgede oluşan kilolardan kurtulmak için bazı önlemlere başvurmaktadırlar.

Burada alınacak olan önlemlerin kulaktan dolma bilgi içerikleri ile değil, net bir şekilde resmi kurum ve kişilerden alınması ve bu doğrultuda faaliyetlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Diyetisyen ya da sağlıklı yaşam uzmanlarından alınacak tavsiye ve direktifler doğrultusunda, kişilerin bazı önlemleri uygulaması daha isabetli olacaktır. Göbek yağları nasıl eritilir konusu hakkında uzman görüşleri şu şekildedir. Ancak sizler yine de vücudunuza uygun önlemler almak adına sağlık kuruluşuna başvuru yapmalısınız.

Bel ve Göbekte Oluşan Yağlardan Nasıl Kurtuluruz?

 • Su Tüketimi: Normalde içilenden daha fazla su tüketilmesi önerilir. Günde 3 litreye kadar su tüketilmesi önerilir.
 • Stres: Stres sonrası vücut kortizon salgılar. Kortizon kas yıkımını tetiklerken yağ tutumuna da sebep olmaktadır. Bu nedenle stresten uzak durmak önemlidir. Sakin ortamda bulunmak gereklidir.
 • Kardiyo: Haftada 3 gün orta şiddette minimum 60 dakika yapılması önerilmektedir. Ayrıca alışkanlıklarınıza da artan oranda değiştirin. Örneğin koşuyorsanız yokuş yukarı koşulması gibi.
 • Bağımlılık: Yoğun şeker ve karbonhidrat içeren besin tüketimi alışkanlıklarına son vermek gerekmektedir.
 • Alkol: Alkol bilinen kötü etkilerinin yanında, yüksek kalorisi ve vücudun yağ yakım faaliyetini durdurduğu için uzak durulmalıdır.
 • Uyku: Günlük olarak düzenli ve sağlıklı bir şekilde en az 6 saat uyku gereklidir.
 • Akşam Yemeği: Akşam tüketilen besinler için zamanı erkene çekmek büyük öneme sahiptir. Belli bir saatten sonra bir şey tüketmemekte ayrıca önerilmektedir.
 • Ağırlık Çalışması: Kas oluşumuna sebep olduğundan yağların kasa dönüşmesine etken olacaktır.
 • Karbonhidrat: Tüketimi dengeli olarak yapılmalı ve belli bir seviyenin altına indirilmelidir.
 • Sebze ve Protein: Bol lifli ve kaliteli protein tüketimi tokluk hissini artırır.
 • Yağ: Hormonların sağlıklı çalışması için yağa ihtiyaç duyulmaktadır.

Yukarıda sayılan etkenler ile kilo alımı belli bir seviyede tutulurken aynı zamanda sağlıklı olarak vücudun fonksiyonlarına devam edebilmesi için de gereklidir. Her bir madde önemsenerek uygulanmaya çalışılmalıdır. Bu sayede göbek yağları nasıl eritilir konusu da aydınlığa kavuşmuş olacaktır.

Göbek Yağlarından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Yukarıda kilo alımı ve kontrolsüz bir şekilde vücudun genişlemesinin önüne geçmek adına alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Bu öneri ve uyarılar kimi zaman vücudun sağlığı için gerekli iken her zaman herkese de aynı sonuçları almak mümkün olamayacaktır. Bu nedenle sizlerde sağlıklı kilo alıp vermek için vücudunuzun yapısının ve profilinin oluşturulması adına yetkili bir sağlık kuruluşuna başvurarak size uygun bir reçete hazırlanmasını talep edebilirsiniz. Bu şekilde göbek yağları nasıl eritilir gibi pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kekreyemiş Tozu

Göbek Yağlarından Kurtulmak İçin Yapmanız Gereken Hareketler

MEKİK

Dizleriniz kırık şekilde sırtüstü yere yatın. Dizlerinizin arasına bir sağlık topu sıkıştırın ve egzersiz süresince o şekilde tutun. Göğsünüzün üzerine de hafif bir ağırlık plakası alın. Şimdi, dizlerinizi yavaşça göğsünüze doğru götürürken, başınızı ve omuzlarınızı hafifçe havaya kaldırın. Bir saniye bu şekilde bekledikten sonra bacaklarınızı ve üst vücudunuzu yere indirin ve hareketi tekrarlayın.

TWIST VE BACAK KALDIRMA

Sırtüstü yere yatın ve bacaklarınızı havaya kaldırın. Ellerinizi kulaklarınızın arkasına alın. Bacaklarınızın pozisyonunu bozmadan, sağ omzunuzu yerden kaldırarak yavaşça sola doğru dönün. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönün ve aynı hareketi diğer tarafa doğru yapın.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı