Zayıflama

Göbek Eritmek İçin Ne Yapmak Lazım?

Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak, dümdüz bir karına sahip olmak her kadının hayalidir. Göbek yağlarının, fiziksel görünümü çok fazla etkilediği bilinen bir gerçektir. Fakat sadece fiziksel görünümü değil sağlığımızı da oldukça etkiler. Göbek bölgesindeki yağ birikimi, kalp hastalıkları ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere birçok hastalıkla bağlantılı bir sorundur. Bu nedenle göbek yağlarını eritmek sağlığımızı korumamıza yardımcı olurken aynı zamanda uzun yaşamamızın sırrı da olabilir.

Göbek Çevresi Nasıl Ölçülür?

Göbek çevresini ölçmek herkesin evde uygulayabileceği kolay bir yöntemdir. Göbek çevresi, genellikle bel çevresini ölçme yöntemiyle anlaşılır. Bunun için öncelikle bir mezura kullanılmalıdır. Doğru bir ölçüm için kıyafet çıkarılmalıdır.

Göbek deliği hizasından ya da onun bir üst kısmından ölçü alınmaya başlanır. Mezura bele sarılmalıdır. Mezuranın bir ucu göbekte dururken, diğer ucu belin arka tarafından mezuranın ucuna getirilmelidir. Fazla sıkmamak ölçülerin tam çıkması için önemlidir. Çıkan sonuçlar kontrol edilmelidir. Doğruluğundan emin olmak için işlemi birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Erkekler için sağlıklı kabul edilen bel ölçüsü 90 cm ve altı, kadınlarda 80 cm ve altı olmalıdır. Belirtilen sayılardan daha fazla çıkan ölçümler kalp hastalıklarına, kansere ve tip 2 diyabete hazırlayabilir.

Göbek Yağı Neden Olur?

Göbekte yağ birikiminin birçok nedeni olabilir. Bunun en fazla beslenmeyle bağlantısı vardır. İşlenmiş gıdaların fazla tüketimi, beyaz un, doymuş yağ içeren besinleri sık tüketmek göbek yağının başlıca sebepleridir. Bir diğer neden ise fazla hareketsiz kalmaktır. Bunlar gibi birçok sebep göbekte yağlanmaya neden olabilir.

Bu sebepler şöyledir;

  • Çok fazla şekertüketmek
  • Hazır ve gazlı içecekleri fazla tüketmek
  • Çok fazla hareketsiz kalmak ve egzersiz yapmamak
  • Yeteri kadar uyumamak
  • Çok fazla stres altında kalmak
  • Trans yağ içeren besinleri sürekli tüketmek

Bu sayılan maddelerin her biri bir kez yapıldığında değil, birden fazlası sürekli yapıldığında göbek çevresinde yağlanmabaşlar. Eğer tüm bu maddeler sürekli olarak tekrarlanırsa göbek çevresindeki yağlanma kaçınılmaz olacaktır.

Göbek Yağı Nasıl Erir?

Mutlaka her gün boy ve kilo oranına göre önerilen su tüketimi yapılmalıdır. Uzmanlar genel olarak her gün 2 litre önermektedir. Yağ yakımı için sağlıklı yağlar tüketilmelidir. Bu yağlar vücutta metabolizmayı hızlandırarak eski yağları parçalar. Vücudun gerekli vitaminlerini karşılamak çok önemlidir. Protein, tokluk hissi yaratacağı için her gün tüketilmelidir. Alınan kalorilere dikkat edilmelidir.

Göbek Eriten Egzersizler Nelerdir?

Spor sadece fiziksel görünüş için değil sağlıklı kalmak için de önemlidir. Spora gidecek vakit yoksa evde yapılacak basit egzersizlerle bölgesel yağlardan kurtulmak mümkündür. Mekik hareketi, bel çevresi için çok etkili bir egzersizdir. Bisiklet egzersizi, düzenli kullanımda etkili olarak yağları eritir. Kalça kaldırma hareketi sayesinde bel güçlenerek göbek yağları eritilebilir. Fakat bu hareketlerin faydalı olması için düzenli olarak yapılması gerekir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 291

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu