Zayıflama

Gilaburu Şurubu Faydaları Nedir? Kullanımı?

Kırmızı ve nohut boyutlarında olan, frenk üzümü adı ile de tanınan gilaburu yemişi, iç Anadolu ile batı Karadeniz civarında bol su ile yetiştirilen hasadı ise ekim ayında yapılan bir meyvedir. Genellikle son yıllarda faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır ve “gençlik iksiri” unvanı almıştır. Gilaburu meyvesinden yapılan şurubun sağlığımıza faydaları nelerdir?

Faydaları

Bu meyvenin faydaları bilim adamlarının yaptığı son çalışmalar doğrultusunda kanıtlanmıştır. Batı Karadeniz ve kayseri bölgesinde hasadı yapılan gilaburu meyvesi, içinde birçok zengin mineral ve vitamin bulunmaktadır.

İçinde ki vitaminler;

  • Zengin C vitamini
  • Antioksidan özelliği
  • Bağışıklığa etki eden A vitamini
  • Sindirimi kolaylaştıran çinko ve demir

Olup, diğer organlar üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Öncelikle böbrekler de bulunan taş sorununu kökünden çözerek düşürülmesine yardım eder. Aynı zaman da safra kesesi hastalıkları tedavisinde kullanılır. İdrar yolları enfeksiyonu ve sindirim problemlerini çözer. Kadınların ilerleyen yaşlar da problemi olan menopoz sorunları ile adet sancılarını dindirir.

Antiseptik özelliği ile böbrek ve idrar yollarında oluşan iltihabı temizleyerek dışarı atılmasını sağlar. Kan basıncınız yüksek ve tansiyonunuz buna bağlı bir yüksek bir düşük ise bu şurup, kalp ve tansiyon hastaları için de kurtarıcıdır. Yüksek tansiyonun getirdiği kalp krizi ve felç riskini sıfıra indirir. Kalbe giden ana damar yollarını temizleyerek tıkanmasını önler. Ayrıca içinde bulunan sodyum ve potasyum sayesinde kasları gevşeterek rahatlatır.

Gilaburu şurubu içinde bulunan kalsiyum da, kemiklerin sağlığı için son derece önemlidir. Süt içmeyi sevmiyor veya ihmal ediyorsanız bu şurup ile kemikleriniz ve kaslarınız aşırı hareketsizlik ve zedelenme yüzünden hasar görmüş ise onarıp tedavi eder. Gilaburu şurubunun belki de en önemli faydası beyin üzerinde oluşan kılcal damarların tıkanması nedeni ile oluşan epilepsi hastalığı üzerinde ki büyük başarısıdır. Kan içine karışan zararlı üreyi temizleyerek hem böbrek iltihabını hem de epilepsiyi tedavi eder.

Kekreyemiş Tozu

Sinir hastalıkları ve buna bağlı uyku problemlerini de çözer ve depresyonu hafifletir. Gilaburu şurubu diğer önemli faydası ise prostat hastalığına neden olan mesanede biriken idrarı dışarı atmasıdır. Bu sayede yaşlı erkekler de büyük ağrılara ve tuvalete çıkamama durumunu en aza indirir.

Kullanımı

Gilaburu şurubu, doğal bir içecek olduğu için fazla kullanımında herhangi bir sorun yoktur. Çocuklar için günde 3 çay bardağı yetişkinler için ise her öğün de 1 su bardağı tüketilmesi yeterlidir. Şeker hastaları için faydalı olduğu gerekçesi ile kullanımında herhangi bir yan etkisi bulunmaz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.4 / 5. Toplam oy sayısı: 234

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı