Sağlıklı Tarifler

Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Çok yemek yendiğinde veya sık tuvalete çıkamama, hareketsiz yaşam, bağırsak hastalıkları, mide hastalıkları gibi durumlar da asidik bazlı sulardan oluşan mide öz suyu öğütmede güçlük çeker ve bağırsakların emilimini zorlaştırır. Tuvalete çıkamamakla beraber dışkılama sorunu ve de gaz çıkarma sorunu meydana gelir. Çok büyük ağrılara yol açan ve acılı bir süreç olan gaz sıkışmasına ne iyi gelir?

Kekik Suyu

Kesinlikle faydası kanıtlanmış olan kekik suyu, kaynatılıp tüketildiğinde midede ki gazın emilini sağlar ve bağırsakları ferahlatır. Kekik içinde bulunan antioksidan ve partiküller ile de mide rahatsızlıkları son bularak kabızlık gibi sorunları tedavi eder.

kekik

Zencefil

Toz ya da taze zencefil bağırsak dostu olarak bilinir. Bağırsakların içini boşaltarak gaz sıkışmasını engeller. Yemeklerden sonra taze zencefili sakız gibi çiğneyerek sindirebilir toz halinde kullanmak isterseniz de sıcak suyun içine bir çay kaşığı karıştırarak tüketebilirsiniz.

Kimyon

Kuru baklaların yarattığı gaz sancıları yüzünden özellikle kuru fasulyenin içine bolca koyulan kimyon eski yıllardan bu yana bilinen bir gaz tedavisi yöntemidir. Bir çay bardağı su içine bir çay kaşığı kimyon katıp karıştırarak gece yatmadan önce tüketilirse mide de oluşan gaz problemleri sorunu halledilmiş olunur.

Sirke

Elma sirkesinin gaz çözücü etkisi bilinen bir gerçektir. Ancak yanılgı olarak insanlar sirke içinde asit olduğu için gazların daha da çoğalacağı düşüncesidir. Sirke içinde bulunan asidikler doğal ve mayalanma sonucu oluştuğu için şişirici değil çözücü özelliğe sahiptir. Her sabah aç karnı bir bardak ılık su içine bir kaşık elma sirkesi eklenerek gaz sorunlarından kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

karbonat

Karbonat

Kilo vermeye de yardımcı olan karbonatı gaz sıkışması yaşadığınız ve sancı çektiğiniz zamanlar bir su bardağı içine yine iki kaşık kadar karıştırarak tüketmelidir.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak mide şişkinliği ve yağ eritmek için de gereklidir. Gaz sıkışması yaşanılan durumlar da yatay pozisyonda iken sağ ve sol bacakları yukarı aşağı hareket ettirmek, bacakları dikey bir şekilde dengede tutmak ve yürüyüş yapmak gaz sıkışmasını kısa sürede tedavi eder.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 289

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu