EgzersizZayıflama

Evde 15 Dakikada Göbek Eriten 5 Egzersiz

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte vücudumuz kilo almaya daha elverişli hale geldi. Soğuktan kendini korumak için daha fazla yağlanan vücudumuzu güzel bir görünüme kavuşturmak için spor yapmamız gerekiyor. Ancak havaların soğuması ile birlikte spor salonuna gitmek biraz da zor gibi gözüküyor. Sizler için evde rahatlıkla herkesin yapabileceği sadece 15 dakika süren göbek eritme egzersizlerini derledik.

Tabi ki sadece egzersiz yaparak kilo veremezsiniz. Ancak ufak bir kaç ekleme ile evde göbek eriten egzersizler yaparak zayıflayabilirsiniz. Sabahları aç karnına sıcak ve şekersiz, sütsüz kahve içebilir, eğer kahve sevmiyorsanız yeşil çay içebilir ve yağ yakımı sürecini hızlandırabilirsiniz. Düzenli uyku da kilo verme konusunda oldukça etkili faktörlerden bir tanesi. Lafı fazla uzatmadan önce göbek eriten egzersizleri sonra da egzersiz ile birlikte yapmanız gereken bazı rutinleri anlatalım.

Egzersiz 1 – Yukarı V Hareketi (V Ups)

yukarı v hareketi v ups

Bu hareketlere başlamadan önce yere egzersiz matı veya yumuşak bir havlu sermeniz sizin için iyi olacaktır. Havlumuzu serdikten sonra yapmamız gereken ilk iş, sırt üstü yere uzanmak. Yere uzanıp, kollarımızı yere paralel bir şekilde kafamızın yanına doğru uzatıyoruz. Ayaklarımızın arasındaki mesafeyi en aza indiriyoruz, mümkünse tamamen kapalı konumda da olabilir. Sonrasında yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi vücudumuzun üst bölgesini ileri ve yukarı bir hareketle ayaklarımızı da tam tersi kendimize çekerek, ayakları ve elleri birbirine yaklaştırmaya çalışıyoruz. Hareketi 10 kere tekrar etmeniz gerekiyor.

Egzersiz 2 – Russian Twist Hareketi

Russian Twist Hareketi

Russian twist hareketi bel bölgesindeki yağlanmaları gidermek için evde uygulanabilecek en güzel harekettir. Hareketi uygulamak için öncelikle oturur pozisyona gelip ayaklarımızı dizden kendimize doğru çekiyoruz ayaklar birbirine yakın ve havada kalacak. Sırtımızı hafif bir eğimle geriye atıyoruz. Bu şekilde pozisyonumuzu “V” haline getirdikten sonra, sağa ve sola dönme hareketlerini uyguluyoruz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi hareket aslına kolay gözüküyor ancak uygularken kasılmaları hissedebileceksiniz. Sizin ağırlık kullanmanıza gerek yok ancak elinize yastık veya küçük bir top almanız hareketi yaparken size kolaylık sağlayacaktır. Russian twist hareketini de 10 kere sağa 10 kere sola olacak şekilde toplamda 20 kere yapmanız gerekiyor.

Egzersiz 3 – Flutter Kicks Hareketi

Flutter kicks hareketi

Flutter kicks hareketi ile alt karın bölgesini hedef alabilirsiniz. Yere sırt üstü uzandıktan sonra ellerinizi iki yana paralel bir şekilde koyuyorsunuz. Ayaklarınızı birleştirdikten sonra hafif bir şekilde yukarı kaldırıyoruz. Yerle ayakların arasındaki mesafe çok çok fazla olmamalı. Sonra ayakları bir sağ bir sol şeklinde yukarı aşağı hareket ettiriyoruz. Bu hareketi yaklaşık olarak 30 saniye yapmanız gerekiyor.

Egzersiz 4 – Köprü Hareketi (Glute Bridge)

Köprü egzersizi göbek eritmenin yanı sıra popo kaldırma hareketi olarak da uygulanmaktadır. Daha şekilli bir popo ve daha zayıf bir karın bölgesi istiyorsanız egzersiz programlarınıza bu hareketi de ekleyebilirsiniz. Hareketi uygulamak için yere sırt üstü bir şekilde uzanıyoruz ve kollarımızı yine yere paralel gelecek şekilde vücudumuzun yan tarafına koyuyoruz. Ağırlık merkezini ayak ve omuzlara verecek şekilde popo kısmını yukarı kaldırıyoruz. Popo yukarıdayken 1-2 saniye bu şekilde bekleyip, sonrasına popo kısmını tekrar yere indiriyoruz. Bu şekilde popoyu yukarı ve aşağı 10 kere hareket ettiriyoruz.

Kekreyemiş Tozu

Egzersiz 5 – Mekik Hareketi (Crunch)

Mekik hareketi en aşina olduğumuz yağ yaktıran egzersiz hareketleri arasında yer alıyor. Yaparken zorlanmayacağınız hareketlerden bir tanesi ve bir nevi ısınmanıza da yardımcı olduğu için egzersizlere başlamadan önce veya son egzersiz olarak uygulayabilirsiniz.

Hareketi yaparken yukarıdaki hareketli resimde gördüğünüz gibi yine sırt üstü yere uzanıyoruz. Ayakları dizlerden büküp yere tam basıyoruz. Sonrasında çok fazla öne gelmeden omuz ve boyun kısmından öne eğiliyoruz. Ne kadar az öne gelirseniz karın kısmınızda o kadar yanma hissedersiniz. Bu da daha fazla yağ yakımı demek olacaktır.

Egzersizle Birlikte Yapmanız Gerekenler

  • En başında uykunuz düzenli olsun. Gece geç saatlerde yatıp gündüz geç saatlerde uyanmayın.
  • Yediğiniz yemeklere dikkat edin. Aşırı kalorili, fast-food, abur cubur gibi yiyeceklerden uzak durun.
  • Gazlı içeceklerden ve şekerli içeceklerden uzak durun. Çayı ve kahveyi de şekersiz içmeye çalışın.
  • Günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Egzersizleri sabahları aç karnına uygulamanız daha fazla yağ yakımı sağlayacaktır. Eğer imkanınız varsa hareketleri sabahları uygulayın.
  • Sabahları uyanır uyanmaz şekersiz, sütsüz kahve veya şekersiz yeşil çay tüketin.

Eğer bu egzersizleri uygulamaya üşeniyorsanız Tembeller için 5 basit kilo verme yöntemini anlattığımız konuyu inceleyebilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 3

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı