Anne & Çocuk

Erken Müdahale Sistemi Nedir?

Gelişim çağında ya da daha küçük olan çocukların gelişim problemleri yaşaması, gelişimini olumsuz etkileyen faktörleri barındırması gibi durumlarda erken müdahale sistemi devreye girebilmektedir. Bu durumların çocuklara etkilerinin azaltılması konusunda erken müdahale sistemi kendini gösterebilmektedir.

Beyin gelişim hızı yaş ilerledikçe azalır. Dolayısıyla küçük yaşta verilen tedavinin etkisi ileri yaşta verilen tedavilere oranla çok daha fazladır. Bu nedenle erken müdahale çocukların yaşıtlarına yetişebilmesi için bir şanstır.

Erken müdahale sistemi içerisinde çocukların aileleriyle beraber baz alındığı söylenebilmektedir.  Konuşma terapisti bu konuda her zaman elverişli bir görev edinerek; çocukluktan itibaren denetlenmesi sürecine dahil olmaktadır. Ümmühan Erkoç da bu konuda profesyonel bir yol izleyerek; bu sistemin meyvelerinin toplanmasında önemli bir görev üstlenmektedir.

Erken Müdahale Sistemi Etkili Mi?

Erken müdahale sistemi ile, 50 yıl süren bir araştırma sonrasında faydalarını ortaya koymaktadır. Konuşma terapistlerinin ve diğer rehabilitasyon profesyonellerinin araştırmalar sonrasında edinilen bilgi uygulama deneyimlerini gelişim bozukluğu çeken hastalarına zamanında ulaştırması durumu söz konusu olabilmektedir.

Böylece çocuklar yaşıtlarına yetişebilmekte ve ilerde yaşamlarını bağımsız olarak idare ettirebilmektedir. Bu açıdan bu sistemin ne kadar etkili ve ne kadar faydalı oldukları da görülebilmektedir.
Gelişim bozukluğu çeken çocukların yanı sıra üstün zekalı ya da yetenekli olan çocukların da bu sistemden yararlanabilmesi durumu açığa çıkabilmektedir. 

Konuşma terapisti  desteğiyle, bu tip yetenekli çocukların da sosyal ortamdan uzaklaşmamaları adına gerekli çalışmalar hayata geçirilebilmektedir. Çocuklarda erken müdahale sisteminin uygulanması ile ilgili Ümmühan Erkoç’un da önemli çalışmaları bulunmaktadır. Erken müdahale çocukların davranışlarında düzelme ve hayata adapte olma gibi neticelere erişebilmelerine katkı sağlamaktadır.

Kekreyemiş Tozu

Erken Müdahale Sisteminde Ailenin Rolü

Erken müdahale sistemi içerisinde konuşma terapistleri kadar aileye de büyük bir görev düşmektedir. Ailelerin tedavi ve terapilere katılım göstermeleri de son derecede önemli bir yapıda değerlendirilmektedir. Ailenin devreye girmesiyle beraber var olan özel ihtiyaçların daha kolay giderilebilmesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir.

Çocukların kendilerini zaman zaman yalnız hissetmeleri ve stresli zaman dilimlerinin içerisinde yer alabilmeleri konusunda terapistten daha etkili olacak olan aile bireylerinin de bu tedavi süreci içerisinde faal bir konumda olması gerekmektedir. Böylelikle erken müdahale sisteminin işleyişi, terapist, hasta ve aile üçgeni içerisinde daha başarılı sonuçlara ulaşabilecektir. Aile ile terapistin beraber çalışması durumunda da aranılan faydalı özelliklerin gözlemlenebilmesi söz konusu olacaktır. Aile ve terapistin çocukla programlı bir biçimde hareket etmesinin ne kadar önemli bir sonuç içereceği de söylenebilen bir durum olarak adlandırılabiliyor.

Erken müdahale sisteminde uzman bir terapist olan Ümmühan Erkoç, Dil ve Konuşma Patologu olarak gelişiminde gecikmiş çocuklara etkili bir destek seçeneği sunmaktadır. Amerika’da yüksek öğrenimini tamamlayarak, yurda kesin dönüş yapan Ümmühan Erkoç; bu sistem içerisinde en etkili teknikleri kullanarak; çocukların her zaman yanında olduğunu göstermektedir. İRE Dil Konuşma Merkezi içerisindeki profesyonel ekibiyle her hastasıyla yakından ilgilenmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 133

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.
Başa dön tuşu
Kapalı