«
  1. Ana sayfa
  2. Diyet
  3. Emzirme Döneminde Diyet Nasıl Yapılır?

Emzirme Döneminde Diyet Nasıl Yapılır?

Doğum sırasında alınan fazla kilolardan kurtulmak ve eski forma geri kavuşmak isteyen anneler, bu yönde birçok yola başvurabiliyorlar. Bu uğurda dengeli beslenmeye çalışırken süt yapıcı gıdalardan da uzaklaşmamak büyük önem taşıyor. Peki, emzirme döneminde diyet nasıl yapılır işte detaylar;

Emziren annenin beslenmesi

Emziren Annenin Beslenmesi

Yapılan bilimsel araştırmalara göre gebelik dönemindeki anne beslenmesinin, bebeğin gelişmesi ve sağlıklı bir şekilde doğması için son derece önemli olduğu ortaya konmuştur. Gebelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de anne ve bebek açısından en önemli husus dengeli ve yeterli beslenmedir. Bu konuda beslenme düzeninin olması önemlidir. Annenin beslenme konusunda bilinçli olması, bebeğin gelişimi ve büyümesi için gerekli olan sütün oluşmasında ana etkendir. Bu nedenle annelerin hem sütü artırmaları, hem de kilo kontrolü yaparak kilo alımını engellemeleri için bazı diyetleri uygulamaları gerekebilir. Ancak, tüketilen besinlerin de sütün kalitesini etkilediğini unutmamak gerekir.

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Annenin aldığı günlük kalori miktarı, tükettiği besinlerin çeşidi ve alınan sıvı miktarı, süt salgıları üzerinde son derece etkilidir. Bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılanması adına günlük en az 700-800 ml süt gerekir. Yapılan araştırmalar tüketilen bazı besinlerin süt miktarının artmasında oldukça önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bunlar; Yeşil soğan, dereotu, süt, yoğurt, peynir, ısırganotu, anason, tahin helvası, ayran, taze meyve, kuru kurma ve bulgur olarak sıralanabilir.

Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Emziren ve kilo kontrolü yapmak isteyen ya da fazla kilolardan kurtulmak isteyen annelerin bazı besinleri ya hiç tüketmemeleri ya da tüketirken dikkatli olmaları gerekiyor. Bunlar; sosis, salam, sucuk, alkol, sarımsak, kabak, kızartma, kuru fasulye, nohut, asitli içecekler, mercimek ve karnabahar olarak sıralanabilir.

emziren anne diyeti

Emziren Anne Diyeti

Emziren anneler diyet uygularlarken süt yapıcı besinlerden de uzaklaşmamalıdırlar. Doğumdan hemen sonra kilo vermeyi hedefleyen anneler, kendilerine ve bebeğin sağlığına zarar vermekten de kaçınmalıdırlar. Doğumdan sonraki ilk 3 ayda hızlı kilo verme olayı gerçekleşmese de, dengeli ve düzenli beslenme ile birlikte kilo verme durumu hızlanmaya başlar. Uygulanacak diyetin 1800 kalorinin altında olmaması, yağ, karbonhidrat, mineral ve vitamin değerleri açısından zengin besinlerin tüketimi gerekir. Ayrıca diyetin mutlaka annenin yaşına, boyuna ve kilosuna göre belirlenmesi gerekir. Birçok uzmana göre emziren anne diyetinin 3-4 ara, 3 ana öğün şeklinde olmalıdır. Özellikle sütün tadını değiştirecek besinlerden uzak durulması, bebeğin gelişimi açısından önemlidir.

Yorumlar

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Ebru Şahiner Hakkında

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.