Zayıflama

Emzirirken Diyet Yapılır mı? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğum yapan bir anne hemen fazla kilolarını vermek ister. Eğer hamilelikte ortalamanın üzerinde bir kilo alımı olmadıysa, emzirirken dengeli bir beslenmeye dikkat edildiğinde ilk 6 ay gibi zamanda doğum kilolarından kurtulmuş olunur. Emzirirken diyet yapılır mı sorusuna cevap ise, emzirme döneminde beslenmeye çok önem verilmelidir. Bu dönemde annenin ayrıca bir enerji ihtiyacı olmaktadır. Bunun için enerji ihtiyacına günlük olarak ek 500 kcal koyulmalıdır. Gereğinden az kalori almak hem süt miktarını etkiler hem de annenin sağlığı için olumsuz etkiler verebilmektedir. Sütü artırmak için protein, sıvı tüketimi, vitamin ve enerji almaya dikkat edilmelidir.

emziren anneler için diyetler

Emzirirken Kilo Verme Sürecinde Dikkat Edilecekler

İlk olarak emzirme döneminde alınan kiloları vermek adına düşük kalorili diyetlerden uzak durulmalıdır. Bu dönemde anne mineral, vitamin ve besin depolarına zarar vermeyecek biçimde sağlıklı ve dengeli olarak beslenmelidir. Hamilelik boyunca anne, 9-12 kg gibi bir kilo almışsa ayda 1/2- 1 kg arasında kilo vermesi amaçlanmalıdır. Hamilelik sırasında daha fazla kilo alındıysa ayda en fazla 2 kilo verilmelidir. 2 kilodan fazla kilo kaybı emzirirken zararlıdır. Doktora danışılarak kolay yürüyüş ve egzersizler yapılmalıdır.

Böylece anne, daha enerjik olur ve vücut kısa zamanda toparlanabilir. Her besinden dengeli olarak tüketilmelidir. Tavuk ya da et-balık gibi besinlerden her gün tüketmek gereklidir. Karbonhidrat ve proteinden yoksun diyet yapan bir annenin sütü azalır. Bu sebeple peynir, süt, yumurta, yoğurt gibi gıdalar yenilmelidir. Emzirme döneminde bol sıvı tüketen, yağlı ve şekerli gıdalar tüketmeyen ve dengeli beslenen anne, 6. ayın sonrasında kilolarından kurtulabilir. Bunlara karşın kilo verilemiyorsa uzmana başvurulmalıdır.

Emziren Anne İçin İki Günde İki Kilo Verdiren Ayran Detexu Tarifi

Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı ince bulgur
  • 4 yemek kaşığı yeşil mercimek
  • 4 yemek kaşığı nohut
  • 2 adet salatalık
  • 1 kase kadar yoğurt
  • Yeterince su
ayran diyeti

Ayran Detoxu Tarifi Yapılışı

Yeşil mercimek, bulgur ve nohut haşlanır. Kabın içine bir kase yoğurt koyularak iki adet salatalık rendelenir ve diğer malzemeler eklenerek su ile karıştırılır. Sabah kahvaltıdan sonra iki saat arayla bir kase bu kürden içilmelidir.

Kekreyemiş Tozu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 93

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı