Diyet

Emziren Anneler İçin Diyet Listesi

Hamilelik döneminde bulunan anne adayları hamilelik süresince aldıkları fazla kiloları oldukça dert etmektedir. Doğumdan sonra bu fazla kilolardan bir an önce kurtulmak isteyen anneler yeterince araştırma yapmadan bilinçsizce diyetler uygulamaktadır. Bu diyetler bazı durumlarda anne için oldukça riskli sonuçlar doğurabiliyor. Süt kesilmesi, kas kaybı ve çeşitli hastalıklar uygulanan yanlış diyetlerden sonra oluşabiliyor. Yazının devamında emziren anneler için diyet listesi ve yöntemleri anlatılacaktır.

emziren annelere diyet önerisi

Emziren Anne Diyeti Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yapılması gereken en önemli şey diyete başlamadan önce doğru zamanın gelmesini beklemektir. Yani doğumun hemen ardından bir diyet uygulamak anneye veya bebeğe zarar verebilir. Bu zamanın kesinleşmesi için doktorunuzla görüşebilirsiniz. En azından doğum sonrası ilk 3 hafta bir diyet denenmelidir. Bebeğiniz ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerekiyor. Bu sebeple annenin beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerek. Çünkü anne yanlış beslenirse hem kendine hem de süt yoluyla emzirdiği bebeğine zarar verebilir. Diyetiniz için gerekli koşulları sağladıktan sonra mutlaka uzman kişiler tarafından diyetinizi hazırlayın.

Emziren Anne Diyeti Nasıl Yapılır?

Baştan belirtmek gerekir ki aşağıda verilen diyet tamamen örnektir. Belirtilen diyetin içinde size veya bebeğinize zarar verebilecek bir yiyecek veya içecek olabilir. Bu yüzden siz kendi diyetinizi hazırlarken mutlaka doktorunuza danışın ve uzman yardımı alın.

Emziren Anne Diyeti, anne ve bebeği için ihtiyaç duyulan protein, karbonhidrat, vitamin vb. şeyler dikkate alınarak hazırlanır. Diyet içerisinde belirtilen her yiyeceğin ve içeceğin anne ve bebeği için uygun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

hamilelik kiloları

Emziren Anne Diyeti

Kahvaltı: 1 Adet Haşlanmış veya az yağda pişmiş yumurta, 1 veya 2 dilim peynir, 1 dilim tam buğday kepek ekmeği, 5-6 adet zeytin ve 1 Bardak süt

Ara öğün: 1 kase yoğurt (az miktarda meyve ile karıştırılabilir) veya 1 adet elma

Kekreyemiş Tozu

Öğle Yemeği: Yağı minimize edilerek yapılmış etli bir sebze veya baklagil yemeği, Ara öğünde yenmemişse 1 kase yoğurt, yeşilliği bol bir taze salata,

Ara öğün: Salata veya Yoğurt( meyve veya sebze ilave edilebilir.)

Akşam Yemeği: Mutlaka 1 kase çorba, 1 porsiyon fırında/ haşlanmış/ ızgara et veya tavuk, yeşilliği bol bir salata

Ara Öğün: 1 bardak süt veya taze meyve

Bu diyeti uygularken kullandığınız tüm ürünlerin taze ve doğal olmasına özen gösteriniz. Diyete başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Emziren annelerin beslenmesine çok fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Alınan besinlerin içerikleri vitaminler vs. süte kesinlikle taşınmaktadır.
 • Emziren anneler için sıvı tüketimi son derece önemlidir. Günde en az 2.5 litre sıvı tüketilmelidir.
 • Emziren anneler taze ve doğal besinler tüketmelidir. Konserve, katkı maddeli ve paket ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır çünkü çocuğun gelişimi için çok önemlidir.
 • Doğumdan itibaren bebeğin istediği zamanda ve sıklıkta meme emmesi önerilir.
 • Emziren annelerin ilaç kullanımına dikkat etmesi gerekir. Bazı ilaçlar bebek sağlığına zararlı olabilir. Süt üretimini olumsuz derecede etkileyebilir.
 • Anne sütü az olan annelerin süt arttırıcı bitki çaylarından içilmesi gerekebilir. (Mine çiçeği, amber çiçeği, çemen otu gibi…)
 • Memeler eşit dengeli emdirilmelidir. Birinin az emilmesi süt üretimini düşürebilir hatta fazla emilen memede süt üretimi durabilir.
 • Her öğünde protein ihtiyacını karşılamak için kırmızı/beyaz et ürünleri veya kuru baklagiller tüketilmelidir.
 • Sigaranın yanı sıra nane çayı içmek ya da nane yemek de anne sütünü azaltabilir.
 • Emziren annelerin yemeklerinde iyotlu tuz kullanması daha uygundur.
 • Emziren anneler günde yaklaşık 500 kalori ek enerji almalıdır.
 • Gaz yapan yiyeceklerden emzirme dönemi boyunca uzak durmak daha doğru bir davranış olacaktır çünkü bebekte gaz yapar ve rahatsız eder. 
 • Emzirme öncesi bebeğe verilecek olan gıdalar bebeğin süt emme oranını azaltacaktır. Bu durum süt üretimini olumsuz etkileyecektir ve çocuk annenin vitaminlerinden faydalanamayacaktır böylece gelişimi olumsuz etkilenecektir.
 • Besin gruplarının hepsinden (Et, süt, tahıl gibi…) belirli oranlarda her gün bebeğinizin sağlıklı gelişimi için tüketmelidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 88

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı