Diyet

Diyet Yapmadan Sağlıklı Kilo Verme Önerileri

Diyet yapmak, pek çok insan için oldukça zordur. Her öğün kalori hesabı yapmak gün içinde imkânsız bir duruma dönüşmektedir. Ancak kilo verebilmenin yolu ağır diyetlerden geçmemektedir. Yenilen ve içilen şeylere dikkat edildiği takdirde kilo vermek mümkündür. Peki, diyet yapmadan kilo verme önerileri nelerdir? Hangi adımlara dikkat edilerek sağlıklı bir biçimde kilo verilir?

su ile zayiflamak

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sağlıklı bir yaşam ve kilo verebilmek için pek çok kişi diyet yapmaktadır. Ancak bu diyetler hem kısa ömürlü hem de sağlıksız olabilmektedir. Üstelik böyle diyetler başlangıçta hızla yağ ve kas kaybı yaşamanıza neden olmaktadır. Kaybedilen kas ve orantısız yağlar, daha ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sağlıklı ve diyetsiz kilo vermedeki en önemli adımların başında su tüketimi gelmektedir. Vücut kitle indeksine uygun ölçüde su tüketimi, yağların daha kolay yakılmasına yardım etmektedir.

Yaz ya da kış, her daim düzenli bir biçimde su tüketimi yapılmalıdır. Ancak içilen kahve, çay ya da diğer sıvıların suyun yerini tutmadığı kanıtlanmış bir gerçektir. Beslenme uzmanları, su dışındaki sıvıların; vücuttaki suyu da dışarı attığını belirtmiştir. Bu nedenle kahve ve özellikle çay tüketimi yapıldığı zaman, birkaç bardak daha fazla su içilmelidir. Bu sayede metabolizma hızlanacak ve vücut kilo vermeye her daim devam edecektir.

kahvenin zararlari

Diyet Yapmadan Kilo Vermek İçin Öneriler

Şeker tüketimi; kilo vermede üzerinde durulmayan ve genellikle gözden kaçan konuların başında gelmektedir. Yağ tüketimi çoğu zaman dikkat edilen bir konu olsa da şeker; kilo vermedeki gizli düşmanlardandır. Sağlık açısından pek çok zararı bulunmaktadır ve paketli gıdaların hemen hepsinde, az miktarda da olsa rafine şeker bulunmaktadır. Çayı ve kahveyi şekersiz tüketmekle beraber, meyveli soda ve meyve sularından da uzak durmanız gerekmektedir.

Diyetsiz Kilo Verme Yolları Nelerdir?

İnsanların bünyesi ve metabolizması, belli bir saat geçtikten sonra daha yavaş çalışmaya başlamaktadır. Bu sebeple gece geç saatlerinde yemek yemekten uzak durulmalıdır. Açlığın çok yoğun hissedildiği gece saatlerde ise; yoğurt ya da süt tüketimi yapılarak kan şekerinin düşmemesi sağlanmalıdır.

Spor Yaparak Kilo Verme

İnsanların hayatlarını sağlıklı sürdürebilmek, vücutlarını belirli bir seviyeye getirerek hem görsel hem de sağlık açısından, fayda edinebilmek adına birçok insanın düzenli olarak spor yaptıkları görülmektedir. Spor yapmanın kontrollü ve bilinçli olarak yapılması ile beraber süreklik arz etmesi de önemli olan bir diğer husustur. Günümüzde insanlar spor salonlarında, park ve koşu parkurları gibi toplu alanlar ile doğa yürüyüşü şeklinde farklı farklı yöntemler ile spor yapmaktadırlar.

Kekreyemiş Tozu

Günde en az 10 bin adımın kalp sağlığı açısından büyük öneme sahip olması nedeniyle, vücudumuzun yaratılışı itibariyle hareketi seven bir yapıya sahip olduğunu düşünebiliriz. Bu nedenle hareketsiz olarak vaktini geçiren, gün içinde çok fazla faaliyet alanı ve ortamı olmayan insanların giderek daha fazla kilo aldıkları, sağlık yapılarının bozulmaya başladığı da görülmektedir. Bu nedenle spor yapmak sizi korur, vücudunuzun düzenini sağlar. Bir diğer merak edilen husus ise spor yaparak haftada kaç kilo verilir?

Uzmanlara göre düzenli ve bilinçli olarak yapılan, vücudu gereksiz yere yormadan ve zorlamadan yapılan spor sayesinde vücudun dinç ve güç kazandığı, yağ yakımı hızlanarak, kas yapısının giderek gelişme gösterdiği görülmüştür. Bu nedenle insanlar düzenli spor yaparak sağlıklı birey olmayı hedeflerler.

Bununla beraber kimi insanlar yaşamış oldukları belirli süreçler sonrası almış oldukları fazla kiloları verebilmek için spor yapma gereksinimi duyarlar. Bu insan gruplarından bir tanesi de hamilelik sürecini atlatan bayanlardır. Bu sürecin ardından vücutta yaşanan belli başlı değişikliklerden bir tanesi de verilmesi zor olan kilolardır. Bayanlar anneliği kilolu olarak sürdürmekten korktukları için onlar için de en güzel yolun düzenli ve dengeli spor yapmaya yönelmek olmalıdır. Burada aklımıza spor yaparak haftada kaç kilo verilir? Sorusu takılabilir. Bu sorunu cevabını birlikte görelim.

Spor Yaparak Haftada Kaç Kilo Verilir?

ünümüzde spor salonları ve diğer ortak kamu alanlarının dolarak taşmakta olduğu, insanların spor faaliyetlerine özen gösterdiği görülmektedir. Her ne kadar bu durum herkes için geçerli olmasa da hatırı sayılır bir gelişme olduğu dikkatleri çekmektedir. Fitness, egzersiz, yoga ve pilates gibi çeşitli spor dallarını uygulayarak insanlar daha fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak istedikleri için bu tür salonları kullanmayı tercih etmektedir.

Spor yaparak haftada kaç kilo verilir sorununa uzmanlar genel olarak şu cevabı vermektedir. Ortalama olarak sağlıklı bireylerin haftada yarım kilo ile 1 kilo arasında kilo kaybı veya aşırı kilo sorunu olan insanlarda ise haftalık 2 veya 3 kilo arasında bir değişimin olacağı kabul edilebilmektedir. Bu nedenle kontrollü ve sağlıklı kilo vermek için bireylerin düzenli spor ve sağlıklı ve dengeli beslenmeleri eş zamanlı olarak önemli bir detaydır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 3.8 / 5. Toplam oy sayısı: 81

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı