«
  1. Ana sayfa
  2. Diyet
  3. Diyet Yapmadan Sağlıklı Kilo Verme Önerileri

Diyet Yapmadan Sağlıklı Kilo Verme Önerileri

Diyet yapmak, pek çok insan için oldukça zordur. Her öğün kalori hesabı yapmak gün içinde imkânsız bir duruma dönüşmektedir. Ancak kilo verebilmenin yolu ağır diyetlerden geçmemektedir. Yenilen ve içilen şeylere dikkat edildiği takdirde kilo vermek mümkündür. Peki, diyet yapmadan kilo verme önerileri nelerdir? Hangi adımlara dikkat edilerek sağlıklı bir biçimde kilo verilir?

su ile zayiflamak

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sağlıklı bir yaşam ve kilo verebilmek için pek çok kişi diyet yapmaktadır. Ancak bu diyetler hem kısa ömürlü hem de sağlıksız olabilmektedir. Üstelik böyle diyetler başlangıçta hızla yağ ve kas kaybı yaşamanıza neden olmaktadır. Kaybedilen kas ve orantısız yağlar, daha ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sağlıklı ve diyetsiz kilo vermedeki en önemli adımların başında su tüketimi gelmektedir. Vücut kitle indeksine uygun ölçüde su tüketimi, yağların daha kolay yakılmasına yardım etmektedir.

Yaz ya da kış, her daim düzenli bir biçimde su tüketimi yapılmalıdır. Ancak içilen kahve, çay ya da diğer sıvıların suyun yerini tutmadığı kanıtlanmış bir gerçektir. Beslenme uzmanları, su dışındaki sıvıların; vücuttaki suyu da dışarı attığını belirtmiştir. Bu nedenle kahve ve özellikle çay tüketimi yapıldığı zaman, birkaç bardak daha fazla su içilmelidir. Bu sayede metabolizma hızlanacak ve vücut kilo vermeye her daim devam edecektir.

kahvenin zararlari

Diyet Yapmadan Kilo Vermek İçin Öneriler

Şeker tüketimi; kilo vermede üzerinde durulmayan ve genellikle gözden kaçan konuların başında gelmektedir. Yağ tüketimi çoğu zaman dikkat edilen bir konu olsa da şeker; kilo vermedeki gizli düşmanlardandır. Sağlık açısından pek çok zararı bulunmaktadır ve paketli gıdaların hemen hepsinde, az miktarda da olsa rafine şeker bulunmaktadır. Çayı ve kahveyi şekersiz tüketmekle beraber, meyveli soda ve meyve sularından da uzak durmanız gerekmektedir.

Diyetsiz Kilo Verme Yolları Nelerdir?

İnsanların bünyesi ve metabolizması, belli bir saat geçtikten sonra daha yavaş çalışmaya başlamaktadır. Bu sebeple gece geç saatlerinde yemek yemekten uzak durulmalıdır. Açlığın çok yoğun hissedildiği gece saatlerde ise; yoğurt ya da süt tüketimi yapılarak kan şekerinin düşmemesi sağlanmalıdır.

Yorumlar

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Ebru Şahiner Hakkında

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.