Zayıflama

Chia Tohumu Diyeti Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Ülkemizde ve dünyada sağlıklı beslenme denince akla gelen besin maddelerinden biri olan chia tohumu tok tutma özelliği sayesinde pek çok diyet listesinde yer alan bir besindir. İçerisinde barındırdığı yoğun lifler sayesinde açlık hissettirmeyen ve sağlık bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olan chia tohumu, son zamanların en popüler besinlerinden biri haline gelmiştir. Bu yazıda chia tohumu diyeti nedir? Nasıl yapılmalıdır? sorularına yönelik tatmin edici detaylı cevaplar bulabilirsiniz.

chia diyeti nasıl yapılır

Chia Tohumu Tam Olarak Nedir?

Chia tohumu içerisinde bolca lif barındıran ve bu sayede uzunca bir müddet tokluk hissi yaşatan bir besin maddesidir. Siyah ve küçük tohumcuklardan oluşan bu besin maddesi özellikle diyet uygulayan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir maddedir. İçerisinde triptofan aminoasitlerden bulunan bu küçük mucize diyet yapmakta olan kişilerin uzunca bir müddet açlık hissi hissetmemesine olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda içerisinde yer alan zengin protein deposu sayesinde de kişilerin protein ihtiyacını gidermekte ve yağ yakılmasına olanak sağlamaktadır.

Her ne kadar tahıl ürünleri ile benzerlik gösterse de bu besin maddesi içerisinde hiçbir şekilde gluten içermemektedir. Bu durum da çölyak hastalığından muzdarip olanların bu besini rahatça kullanabilmesine olanak sağlar.

Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumu kilo verdirmenin yanı sıra kabızlık ve bazı bağırsak problemlerine de iyi gelmektedir. İçerisinde barındırdığı omega 3 sayesinde de hafızanın güçlenmesine olanak sağlamaktadır. Bu besin maddesi beynin gelişimine de oldukça katkı sağlar. Kan şekerini normale çeken bu tohum aynı zamanda kolesterolün de kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır. Kalsiyum ve A vitamini deposu da olan bu mucizevi besin aynı zamanda geç yaşlandırıcı özellikler de taşımaktadır.

chia tohumu diyeti nedir

Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılır?

Chia tohumunu dilediğiniz besin maddeleri ile barıştırarak kolayca tüketebilirsiniz. Yoğurt ya da süt ile karıştırdığınız bu tohumu aynı zamanda çeşitli meyveler de ekleyerek zenginleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra 1 çorba kaşığı chia tohumuna biraz su ve bal ekleyip üzerine de limon suyu sıkarak günlük olarak tüketebilirsiniz. Fakat chia tohumunu kullanmadan evvel yumuşaması için yaklaşık 1 saat kadar suda bekletmelisiniz.

Dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz virechana diyeti için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 88

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu