BeslenmeZayıflama

Çekirdek Kilo Aldırır Mı? Tuzlu Çekirdek Kaç Kalori?

Ülke olarak akşamları televizyon karşısında çekirdek çitlemeye bayılıyoruz. Çekirdek kilo yapar mı yoksa zayıflatır mı? sorusu çokça araştırılmış ve fazla tüketilmesinin kilo aldırdığı kanıtlanmıştır. Yalnız bu durum tuzlu çekirdek için geçerlidir, kabak çekirdeği ise tam tersi kilo vermeye yardımcı bir kuruyemiş olarak görülmektedir.

Çekirdeğin içindeki yüksek yağ oranından dolayı kilo alımına sebep olduğunu biliyoruz. Ancak çekirdek eğer ki gün içerisinde aşırıya kaçmadan kullanılırsa zararından çok fayda sağlayabilecek bir besin haline gelebiliyor. Sağlıklı bir şekilde beslenmesine dikkat edenlerin, ara öğün olarak bir avuç çekirdek yemesi zayıflama konusunda destek olabiliyor.

Çekirdeği eğer ki öğlen bir avuç, akşam bir avuç şeklinde güne yayarak tüketirseniz, tokluk hissi vereceğinden zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Çeşitli diyetlerin içerisinde çekirdek tüketimi bulunmaktadır. Çoğu diyetisyen beslenme programlarında kuruyemişleri ara öğün tüketiminde tavsiye ediyor. Tabi ki çekirdeğin birden fazla çeşidi var; tuzlu çekirdek, ay çekirdeği, kabak çekirdeği… Bunlar arasında kabak çekirdeği kilo vermeye yardımcı olarak biliniyor.

Çekirdek kaç kalori?

Tuzlu çekirdek, akşam yemeklerinden sonra televizyon karşısında tüketmeyi en sevdiğimiz kuruyemişlerden bir tanesi. Başlayınca sonu gelmeyen ve adeta bağımlılık yapan çekirdeği maalesef ki bir avuç tüketmekle yetinmiyoruz. Çayın yanında, sohbetle beraber dozunu kaçırıyoruz, kaseye elimizi uzattığımızda sadece tuzu kalıyor. Bu nedenle, fazla tüketimi biraz can yakabiliyor.

Afiyetle yediğimiz çekirdeğin birden fazla çeşidi olduğundan dolayı kalori değerleri çeşitlerine göre farklılık gösteriyor. Hangi çekirdek kaç kalori detaylı bir şekilde inceliyor olacağız.

Tuzlu Çekirdek Kaç Kalori?

Ay çiçeğinden çıkarılan ay çekirdeği, ülkece en çok tükettiğimiz çekirdeklerden biri. Tabi bunun da çeşitleri damak zevkinize göre değişiklik gösteriyor. Kimi çok tuzlu, kimi az tuzlu, kimi de tuzsuz ay çekirdeği tüketmeyi tercih ediyor. Ay çekirdeği içerisinde fazlaca yağ barındırsa da protein bakımından yüksek değerlere sahip bir kuruyemiştir.

Kekreyemiş Tozu

Peki tuzlu çekirdek kaç kalori:

  • 1 avuç (36 gr porsiyon için) ay çekirdeği 210 kalori
  • 1 orta kase (150 gr porsiyon için) ay çekirdeği 876 kalori
  • 100 gram ay çekirdeği 584 kalori

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori?

Özellikle diyet yapanlara kabak çekirdeği kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Aşırıya kaçmadan ve gün içerisine yayarak kullanımında diyetlerde zayıflamaya yardımcı besin olarak kullanılabilir. Zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra, 1 avuç tüketiminizde günlük magnezyum ihtiyacınızın da %30’unu karşılamış olursunuz. Lif ve demir açısından da güçlü olan kabak çekirdeği, zihinsel gelişimi destekler ve bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Peki kabak çekirdeği kaç kalori:

  • 1 avuç (10 gr porsiyon için) kabak çekirdeği 56 kalori
  • 1 kase (150 gr porsiyon için) kabak çekirdeği 840 kalori
  • 100 gram kabak çekirdeği 560 kalori

Tuzsuz Çekirdek Kaç Kalori?

Tuzlu çekirdek ile aralarında tuz dışında pek bir fark olmadığından dolayı, kalori değerleri yaklaşık olarak tuzlu çekirdek ile aynıdır. Ancak tuz vücutta su tuttuğu ve sizi daha kilolu gösterdiği için beslenmelerde diyetisyenler tuzsuz ve işlenmemiş çekirdeği öneriyor. Aralıklı kullanımlarda gün içerisinde gelen anlık açlık krizlerinizi önlemek için 1 ya da 2 avuç tuzsuz çekirdeği gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Beslenmeniz sırasında mineral ve vitamin eksikliklerinizi gidermek için de söylediğimiz gibi aşırıya kaçmadan tuz kullanabilirsiniz.

Tuzsuz çekirdeğin kalori değerleri de şu şekilde:

  • 1 avuç (25 gr porsiyon için) kavrulmuş, tuzsuz ay çekirdeği 146 kalori
  • 1 orta kase (150 gr porsiyon için) kavrulmuş, tuzsuz ay çekirdeği 873 kalori
  • 100 gram kavrulmuş, tuzsuz ay çekirdeği 582 kalori

Çekirdek Kilo Aldırır Mı?

Yemelere doyamadığımız, küçük mahalle esnafından, süpermarketlere kadar her yerde kolayca ulaşabildiğimiz çekirdek pek çoğumuzun bildiği üzere kilo yapıyor. Kilo aldırmasının nedeni de içerisinde yüksek miktarda yağ bulundurmasıdır. Günlük kullanım miktarında aşırıya kaçarsanız, aşırıdan kastımız televizyon karşısında 1 paket çekirdek bitiriyorsanız veya her akşam sürekli tüketiyorsanız işler sizin için kötüye gidiyor olabilir.

Çekirdeğin yağ oranı fazla olduğundan, aldığınız kilolar yağ fazlalığı olarak size geri dönüyor. Kilo alımının yanı sıra, cildinizde yağlanmalara ve sivilcelere sebep olabiliyor. Eğer çekirdek tüketmekten vazgeçemiyorsanız, paketlenmiş olanlardan uzak durmaya çalışın. Hazır paket olanlar kavrulmuş ve tuz oranı olarak fazla olduğu için yağlanma oranınızı arttıracaktır.

Çekirdek Kilo Verdirir Mi?

Çekirdek, yeterli miktarda tüketildiğinde tokluk hissini arttıracağı için kilo verme konusunda etkilidir. Gün içerisindeki açlık krizlerinizi yatıştırmak için bir avuç çekirdek tüketmek çoğu diyetisyen tarafından önerilen bir yöntemdir. Çiğ veya tuzsuz ay çekirdeği ve özellikle de kabak çekirdeği içerisinde tuzlu çekirdeğe göre daha az yağ barındırır. Eğer ki günde 1 avuç kullanımı geçmeden tüketilirse kilo verdirir.

Düzgün bir beslenme(diyet) programı uygulayarak ve aynı zamanda egzersiz yaparak kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz. Beslenmelerinizde ara öğün olarak çekirdeği tercih ederek, gün içerisindeki açlık ataklarınızı bastırabilirsiniz. Vücudunuzu protein ve çeşitli mineraller ile besleyebilir, bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilirsiniz.

Tuzlu çekirdek tüketimi kilo alma konusunda bir miktar vücudu etkileyebilir. Ancak tuzlu çekirdek vücuttaki tuz oranını arttırdığı için kişinin kilo almasına neden olabilmektedir. Tuzun vücutta farklı faydaları olduğu da bir gerçektir. Çünkü vücuttaki enfeksiyonun da azalmasına yardımcı olur. Çekirdeğin sivilce yaptığı fikri bir çok birey tarafından düşünülmesine rağmen tuzlu çekirdek aslında sivilce oluşumunu bir miktar düşürmektedir.

Tabi ki bu tuzlu çekirdek tüketiminin fazlası da vücut için faydalı değildir. Bu nedenle kişinin kendini kısıtlamasında fayda vardır. Eğer kişi kendini dizginlemez ise kilo alma konusunda ciddi sıkıntılar çekebilir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 6

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı