Diyet

Buz Küpü Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Gerçekten İşe Yarar Mı?

Buz küpü diyeti, beslenme üzerine kurulu bir diyet değildir. Vücut ısısını düşürüp, ısıyı dengelemeye çalışırken fazladan enerji harcanmasıyla kilo vermeye yardımcı bir durumdur. Buz diyetinin en önemli etkisi de vücudunuzu çevreleyen yağlardan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olması. İnanılmaz değil mi?

Gün içerisinde birden fazla buz küpü yiyerek, vücudunuzun vücut ısısını düşürüp, bunu dengelemeye çalışırken enerji harcayarak kalori yakabilirsiniz. Diğer diyetlerle beraber uygulanması öneriliyor çünkü yaktığı kalori miktarı kilo verme konusunda yeterli kalmıyor. Günümüzde uygulanan diğer diyetleri düşündüğümüzde buz diyeti, oldukça mantıklı bir yöntem izliyor ve doğal bir yolla vücudun enerji harcamasını sağlıyor.

buz küpü diyeti nasıl yapılır

Buz Küpü Diyeti Nedir?

Bu hileli diyet, The Ice Diet adlı bir e-kitap yazan Dr. Brian Weiner tarafından icat edildi. Bu garip diyet, sağlıklı bir diyet ile birlikte insanların gün içerisinde fazlaca buz yemesini(günde en az 1 litre) öneriyor. Buz yemek, vücudun buzu eritmek için fazlaca enerji harcamasına yol açacağından dolayı metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabilir. Hatta, midedeki boşluğu buz ile doldurarak doygunluk hissi de yaşatabilir. Dr. Weiner tarafından yazılan e-kitaba göre, bir litre buz içmek yaklaşık 160 kalori yaktırabilir.

buz küpü diyeti

Buz Küpü Diyeti Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Wiener’in e-kitabına göre, buz diyeti bazal metabolizma hızını artırarak çalışıyor. Bununla birlikte, sadece buz yiyerek kilo veremeyeceğiniz aynı zamanda sağlıklı bir diyet de uygulamanız gerektiği belirtiliyor. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir diyet ile birlikte uygulanan buz küpü diyeti kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak, çok fazla buz küpü yemek, dişlerinize zarar verebilir ve soğuk algınlığı ile öksürüğe neden olmakla birlikte sağlığa zararlı olabilir.

buz küpü diyeti nedir

Buz Küpü Diyeti Nasıl Yapılır?

Buz diyetinin sağlıklı bir diyete ek olarak uygulandığından bahsetmiştik. Bu nedenle tek başına sadece buz tüketerek kilo vermeyi denemeyin, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Buz küpü diyetini uygulamak için, günde en az 1 litre buz tüketmeniz gerekiyor. Eğer dişleriniz yeterince sağlam değilse veya dişlerinizin zarar görmesini istemiyorsanız bunu 1 litre buzlu su şeklinde de tüketebilirsiniz.

Buz kalıbına sadece su koymaktansa içerisine limon sıkabilir veya matcha tozu ekleyerek yağ yakıcı özelliği bulunan besinlerden de faydalanabilirsiniz. Bu sayede hem vücut ısısını düşürmüş, hem de metabolizmanızı hızlandıracak ekstra takviyeler de almış olursunuz. Bu da daha fazla enerji harcamanıza ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Özelllikle matcha tozunun yüksek derecede antioksidan özelliklerinin olduğunu düşünürsek, diyetin etkisini 4’e katlayacağını düşünebiliriz.

Kekreyemiş Tozu

Matcha Tozu Nedir ?

Matcha yeşil çayı, bir diğer adıyla matcha tozu, Japonların sürekli olarak kullandıkları ve sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bir besin. Şu ana kadar bilinen en güçlü antioksidan da diyebiliriz. Onu sıradan yeşil çaydan ayıran farkı da bu zaten. Yeşil çayların gölgede bekletilerek daha fazla klorofil sentezi yapması ve antioksidan seviyelerinin korunması sonrasında toz haline getirilmesi sonucu matcha ortaya çıkıyor.

Matcha tozu ülkemizde genellikle matcha çayı olarak tüketiliyor. Ancak matcha ile sadece çay yapmanıza gerek yok. Sağlıklı beslenmenizi desteklemek için matcha ile birbirinden güzel yemek tarifleri, kek tarifleri, tatlı tarifleri de hazırlayabilirsiniz. Bu sayede antioksidan içerikli bir kek hazırlamış olursunuz. Tatlı ihtiyacınızı sağlıklı bir tarifle gidermiş üstüne bir de yağ yakmış olmak bizce tam olarak herkesin aradığı bir şey. Bu nedenle son zamanlarda oldukça popüler olan matcha tozu ile yapabileceğiniz birbirinden güzel tarifleri sizler için derledik. Anasayfamızda matcha tozu hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Buz küplerini ara öğün olarak tüketebilirsiniz, karnınız acıktığında, canınız bir şey çektiğinde buz küplerini yemeye başlayabilirsiniz. Bu sayede mideniz dolu hissedecektir. Dolu hisseden mideniz sayesinde daha fazla yemek yemekten de kaçınabilir ve aldığınız kaloriyi de düşürebilirsiniz. Az kalori tüketerek kalori açığı oluşturabilir ve ciddi derecede kilo verebilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 3

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı